EGIPAT: Arheolozi pronašli skrivene ruševine “cjelovitog” grada iz rimskog doba
Egipatski arheolozi rekli su da su otkrili 1.800 godina star “potpuni rezidencijalni grad iz rimskog doba” u srcu južnog grada Luksora.
Grad, koji datira iz drugog i trećeg stoljeća, “najstariji je i najvažniji grad pronađen na istočnoj obali Luksora”, prema Mostafi Vaziriju (Waziriju), čelniku egipatskog Vrhovnog vijeća za starine.
Arheolozi su otkrili “niz stambenih zgrada” kao i “dva tornja za golubove” – strukturu koja se koristila za smještaj golubova – i “niz metalnih radionica”, rekao je Vaziri u izjavi.
Unutar radionica istraživači su pronašli zbirku lonaca, alata i “brončanog i bakrenog rimskog novca”.
Rijedak je arheološki nalaz u Egiptu, gdje se iskopavanja, uključujući i zapadnu obalu Luksora, gdje se nalaze poznate Doline kraljica i Dolina kraljeva, najčešće odnose na hramove i grobnice.
Ostaci grada. Egipatsko ministarstvo antikviteta
U travnju 2021. vlasti su objavile otkriće 3000 godina starog “izgubljenog zlatnog grada” na zapadnoj obali Luksora, a arheološki tim ga je nazvao “najvećim” drevnim gradom ikada otkrivenim u Egiptu.
Kritičari kažu da je nalet iskapanja dao prednost nalazima za koja se pokazalo da privlače pozornost medija u odnosu na teška akademska istraživanja.
Otkrića su bila ključna komponenta pokušaja Egipta da oživi svoju vitalnu turističku industriju nakon godina političkih nemira, kao i nakon pandemije COVID-19.
Ostaci grada. Egipatsko ministarstvo antikviteta
Vladini planovi – čiji je krunski dragulj dugo odgađana inauguracija Velikog egipatskog muzeja u podnožju piramida u Gizi – imaju za cilj privući 30 milijuna turista godišnje do 2028., u odnosu na 13 milijuna prije pandemije.
Država od 104 milijuna stanovnika pati od teške ekonomske krize, a egipatski turizam čini 10 posto BDP-a i oko 2 milijuna radnih mjesta.