FRA JOSIP JOZIĆ: “Ova umjetnička djela osvježavaju sjećanje na ne tako davna vremena”
U sklopu promocije monografije općine Prozor-Rama koja je održana u Zagrebu 18. svibnja 2023. godine otvorena je izložba slika mladog slikara Brune Bulaje koji ima ramske korijene. Autor slika Bruno Bulaja u svom obraćanju zahvalio je svima koji su ga pratili na njegovom obrazovanju i likovnom razvoju.
Posebno je zahvalio svojim roditeljima i cijeloj obitelji, profesorima, gospodinu Boži Mišuri za pomoću realizaciji izložbe. Veliku i posebnu zahvalu iskazao je načelniku općine Prozor-Rama dr. Jozi Ivančeviću za podršku u realizaciji ove izložbe. Tom prigodom mu je uručio slike u znak zahvale. Izložba je otvorena do 25. svibnja 2023. u Ilici 44, Kulturno-informativni centar Veleposlanstva BiH u Republici Hrvatskoj.
Na otvaranju izložbe govorio je prof. dr. sc. fra Josip Jozić, profesor na Franjevačkoj teologiji u Sarajevu
Njegov govor donosimo u cijelosti:
“Čast mi je sudjelovati u ovom projektu izložbe umjetničkih djela našega mladoga slikara Brune Bulaje. Ova je izložba kao i svaka druga u svijetu umjetnički izraz jednog duha. Ali za ljude moga kraja umjetnost koja je vezana uz Ramu ima malo i veće značenje. Naš kraj je s umjetnošću povezan preko franjevaca, koji su još od odnesene Gospine slike u Sinj, preko spaljene Gospine slike iz vremena fra Bone Milišića s kraja 19. stoljeća, a napose s umjetničkim djelima druge polovice i s kraja 20. stoljeća, vjerovali da umjetnost osmišljava život i da ponekad može biti jedini oslonac u kaotičnim vremenima.”
“Starije umjetnine koje su nesretnim slučajevima nestale iz Rame, ostale su tako duboko živjeti u sjećanju puka, da su i kao „nepostojeće“ postale inspiracijom mnogim generacijama. Sjećanja na neke nestale slike ne postoje više kod nas mlađih, možda ni kod naših roditelja, ali spomen na njih ostavio je u puku ogroman potencijal vjere, od kojeg evo i mi danas živimo.”
“Kontinuitet u sjećanju koje je prolazno i u spomenu, koji je izgleda trajan, ostvaruje se i na umjetničkim djelima koja nas okružuju u ovoj dvorani. Ova umjetnička djela osvježavaju sjećanje na ne tako davna vremena, zabilježena okom prvih, široj publici dostupnih fotoaparata. Na njima možda možemo prepoznati još i živuće likove. Ali ova umjetnost u povijesnim osobitostima ramskoga kraja ima više karakter spomena, onoga dakle duhovnoga čina u osobi, koji ne prolazi i koji se ne može uništiti. Rekao bih čak da trenutak ‘križićanja’ u vezu s ramske nošnje prelazi ovdje u ‘križićanje’ ljudskih života, karaktera i lica. To zasigurno u sebi nosi i religiozno obilježje, bolje rečeno izraz vjere, koja je obilježila živote mnogih koji su u stoljećima prije nas nestali.”
“Igra boja, osobito one bijele s ramske ‘košulje’ i one crne s ramske ‘ćurdije’ budi uspomenu na stara vremena, ali i spomen na vrijednost onoga što ne može propasti. Stoga mi se čini da ova umjetnost uz uspomene nosi i karakter spomena, nečeg čvrstog i utkanog u ljudski duh kao što su u nošnju utkani mali križići. Taj spomen ostaje važan i za buduće vrijeme, jer i ono će živjeti od uspomena, a još više od vrijednosti koje ne mogu proći. Spomen na ono vrijedno ostaje inspiracijom mnogim mlađim ljudima ramskoga kraja, iako su mnogi od njih razasuti po cijelome svijetu i daleko od svoga zavičaja.”
Promociji monografije i otvaranju izložbe nazočili su brojni Ramljaci koji žive i rade u Zagrebu, članovi akademske zajednice, društveno-političkog života i prijatelji Rame
No, dosta je onih koji su ponovno došli ponovno pogledati izložbu u jednoj opuštenijoj i mirnijoj atmosferi. Takvi posjetitelji su bili između ostalih profesorica na Medicinskom fakultetu porijeklom iz Rame dr. Jadranka Mustajbegović i Dženisa Pecotić, kostimografkinja. Izložba je otvorena do 25. svibnja 2023. godine do kada se može razgledati i kupiti neke od slika mladog umjetnika Brune Bulaje.