Hercegovina dobiva air tractor za gašenje požara, letjelica firme iz Osijeka će biti smještena u Mostaru
Hercegovina dobiva air tractor za gašenje požara tokom predstojeće sezone nakon što je Aerodrom Mostar sproveo javni poziv za stacioniranje ovakvih letjelica u tom gradu i nakon što je danas potpisan ugovor s kompanijom iz Hrvatske.
Naime, nakon konkursne procedure izabran je najpovoljniji ponuđač, koji je ujedno bio i jedini, a to je bila kompanija “Air Tractor” d.o.o. iz Osijeka. Tokom dana se očekuje potpisivanje ugovora s kompanijom, a jedan air tractor je već doletio iz Osjeka u Mostar.
U Odluci o izboru najpovoljnijeg ponuđača stoji da je zatražen jedan air tractor za potrebe WET leasinga tokom požarne sezone. Ono što ostaje nepoznato dok ne bude potpisan ugovor i ne budu predstavljeni njegovi detalji jeste ko će upravljati air tractorom u BiH i koliko će nas koštati sezonsko korištenje ove letjelice.
Glasnogovornik Civilne zaštite u Hercegovačko-neretvanskom kantonu Pero Pavlović je kazao da ugovor potpisuju Aerodrom Mostar, Federalno ministarstvo prometa i veza, te Vlade HNK, ZHK i Kantona 10.
“Mi se kao HNK zalažemo godinama da pokušamo riješiti pitanje gašenja požara na način kako je to jedino moguće u ovim našim vrletima. Zračna luka je na tragu naših nastojanja provela javni natječaj, okončala procedure i javila se jedna tvrtka koja će u Zračnoj luci Mostar u požarnoj sezoni pozicionirati sredstva za gašenje požara, mislim da se radi o jednom ili dva air tractora, te ćemo detalje znati nakon potpisivanja ugovora”, kazao je Pavlović u jutarnjem programu BHRT-a.
“Velika prepreka za gašenje požara u Hercegovini to što vatrogasci često ne mogu ni doći do dijela na kojem je nastao požar”
“Uočimo da se požar dogodio, ali problem je kako doći tamo jer ljudska noga tu ne može kročiti”, rekao je on.
Nabavku air tractora je nazvao historijskim potezom s obzirom na količinu štete koja nastane tokom samo jedne požarne sezone, a koja se može mjeriti novcem potrebnim za kupovinu ove letjelice. Izrazio je iščekivanje da ćemo i na državnom nivou, ili bar entitetskom, postići sporazum o našoj eskadrili za gašenje požara.
Najveći broj požara u Bosni i Hercegovini su posljedica ljudskog nemara, zbog toga je potreban poseban oprez tokom predstojećih, prvomajskih praznika.
“Jedna od najčešćih greški je što ljudi ne provjere da li je do kraja ugašena vatra od roštilja. Zna se dogoditi i da se izbaci opušak ili pepeljara iz auta”, kazao je Pavlović.