Hoće li neumski samit postati slučaj za Tužiteljstvo
Opravdano je i pitanje hoće li se ići dalje s ‘kopanjem’ ovog ‘slučaja’, jer je očita poveznica između sumnjivih privatnika koji su kumstvom povezani s članom Vijeća ministara BiH, koje je i organizator samita.
Jedan sumnjivi, poništeni tender u Bosni i Hercegovini spriječio je sastanke na visokom nivou Europske unije i zemalja Zapadnog Balkana. Samit planiran za početak prosinca u Neumu, jedinom bh. gradu na Jadranu, otkazan je, jer je Vijeće ministara BiH njegovu organizaciju dodijelilo firmi bez radnog iskustva, piše Radio Slobodna Europa.
Uslijedili su žalba i poništenje tendera, što je onemogućilo organizaciju događaja u planiranom roku. Iz agencije “Mita Group”, koja se žalila na odluku Vijeća ministara o dodjeli organizacije samita firmi “MindSet”, kažu da je riječ o zloupotrebi položaja i kršenju Zakona o javnim nabavkama.
To su im bili osnovi za žalbu, navode iz “Mita Group” za RSE. Iz ove agencije dodaju da se nikada nisu susreli s “ovako eklatantnim slučajem kršenja Zakona o javnim nabavkama”, zbog čega su nadležnom Uredu za razmatranje žalbi BiH uputili žalbu na odluku Vijeća ministara BiH od 18. studenog. Nakon žalbe na dodjelu ugovora, vrijednog oko 256.000 maraka (128.000 eura), Vijeće ministara BiH je poništilo tender, te otkazalo ovaj važni politički događaj, šest dana prije njegovog planiranog održavanja. Samit je trebao 4. i 5. prosinca u Neumu okupiti oko 165 zvanica, uključujući ključne lidere iz regije i EU.
Planirano je da razmatraju politička, ekonomska i društvena pitanja, bitna za integraciju zemalja Zapadnog Balkana u EU. Tada je Bosnu i Hercegovinu prvi put trebala zvanično posjetiti i Marta Kos, koja 1. prosinca preuzima funkciju povjerenice EU za proširenje, rečeno je za RSE iz Delegacije EU u BiH.
Diplomatski skandal i reputacijska šteta
Faris Kočan, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Ljubljani, navodi za RSE da je otkazivanje samita “negativan signal za BiH, jer se pokazalo da i dalje u ovoj zemlji postoji visoka korupcija”, te da će se otkazivanje negativno odraziti i na europski put Bosne i Hercegovine.
-Mislim da je to jako negativno, jer ispada da političke elite ništa suštinski ne rade na putu ka EU, već da im odgovara zadržavanje postojećeg stanja, kaže Kočan. Objašnjava da EU u posljednje vrijeme mnogo ulaže u odnose s BiH i vrši pritisak na Vijeće ministara, dok se istovremeno čeka da to Vijeće ministara donese neophodne odluke, kako bi BiH dobila financijska sredstva iz europskog “plana rasta”.
-Ako nisi kao država sposobna organizirati jedan samit u Neumu, teško ćeš bilo šta drugo uraditi, kaže on. Objašnjava da je pitanje koliko će dugo EU sve to gledati. -Od travnja EU razgovara s BiH, četiri kruga razgovara su obavljena i ništa se nije desilo. I to je teško gledati, kaže Kočan, i dodaje da smatra da je BiH propustila priliku da organizira samit, te da bi naredni mogao biti ponovo održan u Crnoj Gori. Da otkazivanje samita ne šalje ni malo lijepu sliku o BiH smatra bivši bh. diplomata, Nedim Makarević.
-Vrlo neugodna situacija, pa, čak, i blamaža za BiH kao organizatora, kaže on za RSE Objašnjava da je ovako bitan događaj otkazan zbog jednostavne, tehnokratske stvari, i upliva privrednog aspekta u državni, što se nije smjelo desiti. Dodaje da je dobro jedino to što otkazivanje ovog samita “neće biti esencijalno za dalje pregovore sa EU”, ali da u svakom slučaju predstavlja još jedan “politički minus”.
Potvrde o radnom iskustvu kao ‘krave i konzerve’
-Vijeće ministara BiH je odbijalo naša upozorenja i žalbe, i nastavilo da inzistira da organizaciju samita povjeri firmi, koja nije dostavila validne potvrde o ranijem iskustvu u sličnim poslovima, navode za RSE iz “Mita Group”.
Dvije potvrde o ranijem iskustvu u sličnim poslovima, koje je firma “MindSet” priložila, navode da je firma producirala 20 epizoda televizijske emisije, te 12 epizoda podcast serijala, što nema veze s organiziranjem javnog događaja na ovako visokom nivou.
-To je kao da neko želi kupiti kravu, a vi mu nudite konzerve. I on prihvati. To su različiti poslovi potpuno, navode iz “Mita Group” za RSE. Firma “MindSet” pod ovim nazivom, i u vlasništvu Emine Memija, u registar Općinskog suda Sarajevo upisana je 19. lipnja ove godine, stoji u privrednom registru. Međutim, potvrde o ranijim poslovima su izdate 1. i 3. svibanj, zbog čega ne mogu biti valjane, smatraju u agenciji “Mita Group”, jer su izdate mjesec i pol dana prije nego što je firma uopće bila zvanično registrirana u sudu pod ovim imenom.
Veza firme ‘MindSet’ sa Vijećem ministara BiH
U kratkom, pisanom odgovoru za RSE, iz firme “MindSet” su naveli da u potpunosti odbacuju optužbe da su podnijeli lažirane potvrde o ranijim referencama. Ističu da je vlasnica firme, Emina Memija, kćerka Gordana Memije, vlasnika firme FotoArt.
On je krajem travnja uhićem u međunarodnoj pravosudnoj akciji. -Gordan Memija je moj prijatelj, izjavio je u travnju ove godine ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković. Konaković je tada organizirao konferenciju za medije na kojoj je, između ostalog, kritizirao međunarodnu pravosudnu akciju uhićenja grupe 23 bh. državljana, osumnjičene da čine uži krug Edina Gačanina, osuđenog narko-šefa porijeklom iz BiH.
Tadašnju akciju uhićenja, koju su provele bh. policijske agencije u suradnji s EUROPOL-om, i američkim agencijama DEA i FBI, Konaković je na konferenciji ocijenio kao djelo “pravosudno-policijske mafije”, te kao pokušaj da se “napravi nešto što nije”. Sud BiH je tada pojedinim uhićenima odredio pritvor, dok je Gordanu Memiji, izrečena mjera zabrane napuštanja države i sastajanje s određenim osobama. Komentirajući fijasko Vijeća ministara s organiziranjem, samita u Neumu, Konaković se oglasio na društvenim mrežama.
-Ministarstvo vanjskih poslova BiH nije organizator samita u Neumu, naveo je Konaković, i dodao da “nema dodirnih točaka s otkazivanjem samita”. Rekao je da nije ni planirao prisustvovati samitu kao ministar, jer u istom terminu ima dogovoren sastanak na Malti.
O otkazivanju samita u zadnji čas za RSE nije pristala govoriti ni predsjedavajuća Vijeća ministara Borjana Krišto. Ona je polovinom svibnja ove godine bila na Samitu lidera Zapadnog Balkana i Europske unije u Kotoru, kada je domaćin bila Crna Gora. Po povratku je najavila da će BiH biti domaćin narednog samita, koji je bio planiran za rujan.
Iz Delegacije EU u BiH na upit RSE nisu komentirali otkazivanje samita. Samiti lidera Zapadnog Balkana i EU su dio “Berlinskog procesa”, međuvladine inicijative za povezivanje zemalja Zapadnog Balkana i EU, pokrenute 2014. godine na inicijativu bivše njemačke kancelarke Angele Merkel. Služi kao platforma za suradnju na visokom nivou između zvaničnika Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije i Srbije, sa fokusom na stvaranje zajedničkog regionalnog tržišta, sa oko 18 milijuna ljudi. Cilj je da zemlje Zapadnog Balkana ujedini napore ka razvoju zajedničke infrastrukture, smanjenju nezaposlenosti, povećanju konkurentnosti privrede, međusobnom pomirenju, obrazovanju, ekologiji, navodi RSE.
Sumnja u korupciju
Nakon što su u medijima objavljene itekako opravdane sumnje da je organizacija dodjeljivanja navedenog posla ‘naštimana’ opravdano se može postaviti i pitanje ‘ima li ovdje posla i za Tužiteljstvo BiH’?
Opravdano je i pitanje hoće li se ići dalje s ‘kopanjem’ ovog ‘slučaja’, jer je očita poveznica između sumnjivih privatnika koji su kumstvom povezani s članom Vijeća ministara BiH, koje je i organizator samita. Ne treba biti previše pametan pa razriješiti dilemu je li ovdje riječ o krivičnom djelu zlouporabe položaja ili ne.