MNOGI SE PITAJU: Može li Novalić ostati premijer? Tužiteljstvo će se žaliti zbog presude Jelki Miličević
„Većinom glasova, uz izdvojeno mišljenje predsjedavajućeg Vijeća, donesena je presuda kojom su optuženi Fadil Novalić, Fahrudin Solak, Fikret Hodžić i tvrtka Srebrena malina krivi što su…“, pročitao je sudac Branko Perić na samom početku izricanja prvostupanjske presude u aferi Respiratori.
Novalić, Solak i Hodžić proglašeni su krivim za zlouporabu položaja, a Solak i za krivotvorenje službene isprave, te su osuđeni na zatvorske kazne od četiri, šest i pet godina.
I dok su obrane, nakon izricanja presude, pozdravile izdvojeno mišljenje suca Perića, široj javnosti je ostalo nedorečeno što to uopće znači, je li to uobičajena praksa, može li utjecati na presudu i mišljenje drugostupanjskog vijeća koje će odlučivati po žalbi.
Žurnal donosi odgovore na ovo, ali i još mnoga druga pitanja.
Šta znači izdvojeno mišljenje suca Perića?
Nije neuobičajeno da suci budu preglasane, odnosno da imaju izdvojeno mišljenje, ali u bh. kaznenom pravu nije uobičajeno da ih čitaju u sudnici. Niti za to postoji zakonsko uporište.
“Presude donosi sud“, reći će pravnici i to je točno.
Zakon o kaznenom postupku kaže da se zapisnik o vijećanju i glasanju škuvertira i pečati i samo ga smije otvoriti viši sud kada rješava po žalbi. Tu može stajati izdvojeno mišljenje nekog suca.
Ni drugostupanjsko vijeće nema mogućnost objavljivanja izdvojenog mišljenja.
Član 157. Zakona o kaznenom postupku BiH
I sam sudac Perić je u sudnici kazao da ne poznajemo institut obrazlaganja izdvojenog mišljenja, ali da bi ga svakako trebalo uvesti. Pojedini pravnici u neformalnom razgovoru dijele njegovo mišljenje, mada se većina sudaca ovome protivi.
Nekadašnji sudac Suda BiH i danas odvjetnik Vlado Adamović u sinoćnoj emisiji na BHT kazao je da je pokušaj suca Perića da uvede praksu čitanja izdvojenog mišljenja protuzakonit. Adamović je mišljenja da nije dobra ideja ovo uvoditi u redovno sudstvo.
„Došlo je do odstupanja od sudske prakse. Ovo je ozbiljno alarmantno stanje da se raspravlja na sjednici Suda BiH jer odstupanje od zakona nije dozvoljeno. Sam način objave presude je sporan jer smo slušali obrazloženja koja nisu zasnovana na zakonu i provedbu procedure koja nije zasnovana na zakonu. Osuđujući dio presude obrazlagao je član Vijeća, a oslobađajući nije nitko obrazložio nego je predsjedavjaući Vijeća obrazlagao svoj stav. Izgledalo je da u sudnici danas nazočimo sjednici vijećanja i glasanja, a ne objavi sudske presude“, kazao je Adamović.
Odvjetnica Senka Nožica za N1 kazala je da je sudac Perić za nju učinio pozitivan novum i izdvojio svoje mišljenje koje će biti sastavni dio presude što se do sada nije radilo.
“Do sada kada se preglasa to se šuti i ostane tako”, kazala je.
Žurnal je ranije pisao o izdvojenom mišljenju koje je Dragomir Vukoja, kao član Apelacijskog vijeća, imao u slučaju Nasera Orića
U znak prosvjeda sudac Vukoja nije ni došao na izricanje presude.
Podsjetimo i na slučaj sudije iz Banje Luke Milana Blagojevića koji je disciplinski odgovarao zbog izdvojenog mišljenja jer ga je dostavio strankama.
Prema priopćenju stranke SDA presuda je donesena preglasavanjem predsjedavajućeg sudskog vijeća, što je samo po sebi kuriozitet?
Netočno. Nije neuobičajeno da sudije imaju izdvojeno mišljenje i da se presude donose preglasavanjem. To se događa i češće nego što mislimo, ali se izdvojena mišljenja ne čitaju, po trenutnom važećem ZKP-u.
Što je, prema većinskoj odluci Vijeća, dokazano presudom?
Sud, barem dva člana Vijeća suci Braco Stupar i Goran Radević, smatraju da je dokazano da je Srebrena malina nekvalificirani ponuđač i da je Federalna uprava civilne zaštite kao ugovorni organ postupala samovoljno, bez odgovarajuće komisije za provedbu zakona o javnim nabavkama medicinske opreme.
Prema njima, dokazano je i da član 10. Zakona o javnim nabavkama nikako nije mogao biti primijenjen jer za to nisu bili ispunjeni razlozi krajnje hitnosti.
Je li presudom utvrđeno da respiratori ACM 812 A nisu upotrebljivi?
Član Vijeća sudaca Braco Stupar je u obrazloženju presude kazao da je sud nesumnjivo utvrdio da se nabavljeni respiratori ne preporučuju za intenzivnu njegu.
Shodno tome, mogu li optuženi odgovarati zbog štete počinjene po zdravlje stanovništva?
U ovom momentu ne mogu jer za to kazneno djelo nisu ni suđeni.
Je li presudom dovoljno obrazloženo zašto je Jelka Milićević oslobođena optužbe?
Nije. To je jedna od mnogih kontradiktornosti presude. Sudac Stupar je kazao da je u odnosu na Milićević “izvjestan nesavjestan postupak, ali da nije bilo kvalitete očitosti da bi joj se stavilo na teret”, odnosno sud nije našao da su je Novalić i Solak pravilno i pravovremeno informirali o nabavci.
Može li Fadil Novalić ostati premijer?
Mnogi su primjeri političara širom svijeta koji su zbog različitih optužbi ili čak samo medijskih natpisa podnosili ostavke. Tako je Jüri Ratas, estonski premijer i predsjednik vladajuće stranke Centar, u januaru 2021. podnio ostavku na funkciju šefa vlade zbog optužnice za korupciju koju je državno odvjetništvo podiglo protiv njegovih pet stranačkih kolega.
Britanski ministar Gevin Vilijamson u studenom 2022. podnio je ostavku jer je optužen za “nemoralno” ponašanje i slanje neprikladnih poruka poslanicima i bivšim kolegama, dok je umirovljeni general Asim Saleem Bajwa, savjetnik premijera Pakistana Imrana Khana, podnio ostavku zbog optužbi za korupciju protiv njega.
Ministrica za obitelj i rad Christine Aschbacher (ÖVP) demantirala je optužbe o plagiranju diplomskog rada nakon medijskih natpisa, ali je unatoč tome dala ostavku.
Ovo su samo neki od primjera, ali praksa svugdje u svijetu je da političari koji se dovode u vezu sa kriminalom podnose ostavke. Osim u BiH. Svjedoci smo da su mnogi naši političari bili optuživani i osuđivani, ali nikada nisu ni pomislili da podnesu ostavku.
Presuda protiv Novalića nije pravomoćna, niti je u presudi zatražena mjera zabrane obavljanja funkcije, tako da Novalić pravno gledajući može i dalje obavljati funkciju premijera.
Moralno, trebao bi podnijeti ostavku.
Zbog čega Novalić nije nazočio izricanju presude, je li time počinio prekršaj?
Optuženi nisu dužni nazočiti izricanju presude. Novalić je, prema pisanju medija, u vrijeme izricanja presude bio na hitnoj sjednici na kojoj se raspravljalo o povećanju mirovina.
Što planiraju nakon presude učiniti odvjetnici, a što tužitelji?
Odvjetnici optuženih će, kako su i najavili, podnijeti žalbe na prvostupanjsku presudu. Žalbu su najavili i tužitelji. Iz Tužiteljstva su poručili da su zadovoljni osuđujućim dijelom presude, ali ne i oslobađajućim. Nakon zaprimanja pisanog otpravka presude donijet će odluku o ulaganju žalbe na oslobađajući dio presude, kao i eventualno na visinu izrečenih sankcija.
Koji je rok za ulaganje žalbi?
Prvostupanjsko vijeće ima rok do mjesec dana da izradi presudu i dostavi je stranama u postupku. Nakon toga počinje da teče rok za žalbu od 15 dana, ali se može tražiti i produženje tog roka za još 15 dana.
Žalba se podnosi sudu, a primjerak žalbe se podnosi i suprotnoj strani koji imaju rok od osam dana od dana prijema da sudu podnesu odgovor na žalbu. Žalba i odgovor na žalbu, sa svim spisima i zapisnikom s glavnog pretresa, dalje se dostavljaju se apelacijskom odjelu.
Što se dalje događa sa žalbom?
Nakon što spis po žalbi stigne apelacijskom odjelu suda, predsjednik taj spis dalje dostavlja predsjedniku apelacijskog vijeća koji zakazuje sjednicu na kojoj će strane u postupku obrazlagati svoje eventualne žalbe.
U slučaju da dođe do obnove postupka mogu li branitelji koristiti nove dokaze?
Postoji razlika između obnove postupka i postupka u kojem je ukinuta odluka i slijedi novo suđenje.
U slučaju obnove postupka iznose se novi razlozi i nove činjenice, a kada se presuda ukine po žalbi i vrati na ponovno suđenje onda se ne mogu izvoditi novi dokazi, već se odluka donosi na bazi već izvedenih dokaza.
Je li moguće da optuženi, u slučaju da prvostupanjska kazna bude potvrđena, otkupe kazne?
Nije, kazna se otkupljuje samo do godinu dana zatvora i tada se može zamijeniti novčanom kaznom.
Zašto samo Hodžić i Srebrena malina plaćaju novčanu kaznu?
Iz razloga što je imovinska korist od oko 700 tisuća KM prvostupanjskom presudom utvrđena samo kod optuženog Hodžića.
Mogu li optuženi odgovarati zbog štete počinjene po zdravlje stanovništva?
U ovom momentu ne mogu jer za to kazneno djelo nisu ni osuđeni.
Jesu li previsoke izrečene kazne za zloupotrebu položaja u odnosu na neke od ranije izrečenih presuda?
Za ovakvo kazneno djelo izrečene zatvorske kazne jesu previsoke ukoliko ih uporedimo s nekim drugim predmetima u kojima su za zloupotrebu položaja izricanje znatno manje kazne.
Je li ovo politička presuda?
Svaka politička stranka u BiH na ovakav način brani svoje članove. Po njima, nitko od njih nikada nije kriv, i svaka presuda je obavezno politička.
Može li ova presuda može utjecati na formiranje vlasti?
Ne može. Ova presuda nije pravomoćna.