Mundijalu prijeti prva odgoda utakmice, Luka Modrić će protiv Paname ispisati povijest
Hrvatski nogometni savez (HNS) objavio je kako će u utorak uoči drugog dvoboja hrvatske reprezentacije na Svjetskom prvenstvu protiv Paname u službenoj Vatrenoj zoni na zagrebačkom Cvjetnom trgu koncert održati Zaprešić Boysi.
Program počinje već u 17 sati, a tijekom večeri posjetitelji će moći uživati u Vatrenoj klopi, navijačkim burgerima, piću i bogatom sadržaju poput sjedonogometa, stolnog nogometa, interaktivnim i nagradnim aktivacijama, a koncert Zaprešić Boysa od 21 sat dodatno će podići atmosferu u centru Zagreba, pišu Sportske.jutarnji.hr
Vrhunac večeri bit će zajedničko praćenje utakmice Hrvatske i Paname na velikom ekranu od 1 sat iza ponoći, uz očekivano još jedno ispunjeno središte grada i jedinstveni doživljaj Svjetskog prvenstva.
Vatrena zona HNS-a “Pokaži srce za prvake” na zagrebačkom Cvjetnom trgu tijekom Svjetskog prvenstva svakodnevno otvara svoja vrata posjetiteljima i donosi bogat program ispunjen zabavnim aktivacijama, glazbenim programom i brojnim sadržajima za sve generacije.
U Vatrenoj zoni dostupni su i službeni HNS proizvodi, uključujući originalne dresove hrvatske reprezentacije, kao i Minix figurice hrvatskih reprezentativaca koje se trenutačno mogu kupiti isključivo u Vatrenim zonama na Cvjetnom trgu i Tvornici kulture.
► Utakmica između Francuske i Iraka (22.6., 23.00) mogla bi biti odgođena zbog vremenskih neprilika, javlja francuski RMC Sport. Naime, utakmica bi trebala biti odigrana u Philadelphiji, a meteorolozi prognoziraju kako bi upravo taj grad mogla zahvatiti grmljavinska oluja. Američki zakoni strogi su po tom pitanju, pa tako utakmica mora biti prekinuta na pola sata u slučaju udara munje u radijusu od 13 kilometara od stadiona.
► Jasno je da je prije početka turnira postojala dvojba je li Curaçao mjesto na Svjetskom prvenstvu. Ista je produbljena nakon debakla protiv Njemačke (7:1) u mundijalskom debiju ove male karipske otočne države koja ima autonomiju unutar Kraljevine Nizozemske. Međutim, remijem protiv Ekvadora (0:0) većina tih dvojbi je otklonjena. Više pročitajte OVDJE.
– Nama protiv Paname treba posjed i pritisak, da ih ‘udavimo‘ kao što to inače znamo raditi, a ove sitnice oko Sučićeve pozicije su slatke muke izbornika. Bez obzira na to što Panama nije jaka kao neki naši raniji suparnici, ovdje su tri boda najvažnija – rekao je Domagoj Abramović u novoj epizodi našeg Mundocasta.
► Nogometna javnost u Španjolskoj pita se mogu li De la Fuenteovi igrači okrenuti ploču i izvući bolji rezultat protiv momčadi koja je na otvaranju prošlog SP-a u Kataru pobijedila kasnije prvake, Argentince. Više pročitajte OVDJE.
Nogometna reprezentacija Paname u nedjelju će otputovati u Toronto gdje će nastaviti pripreme za utakmicu protiv Hrvatske u 2. kolu skupine L na Svjetskom prvenstvu, nakon što je odradila intenzivan trening u svojoj bazi u New Tecumsethu u kanadskoj pokrajini Ontario.
Panamci su se, prema navodima iz reprezentacije, u potpunosti okrenuli susretu s Hrvatskom nakon poraza od Gane s 0-1 u prvom nastupu na prvenstvu. U momčadi vlada optimizam i uvjerenje da još uvijek mogu ostvariti povijesni uspjeh plasmanom u drugi krug natjecanja.
Iskusni vezni igrač Alberto “Negrito” Quintero rekao je u obraćanju medijima da je momčad ostavila iza sebe razočaranje nakon 1. kola, u kojem je primila gol u 95. minuti.
“Protiv Hrvatske moramo promijeniti sliku tuge koja je ostala nakon tog poraza. Nogomet je takav, treba nastaviti natjecanje, a mi smo uvjereni da na ovom Svjetskom prvenstvu možemo ispisati povijest”, izjavio je Quintero, 38-godišnji krilni igrač panamskog prvaka Plaze Amador.
Govoreći o nadolazećem dvoboju s Hrvatskom, naglasio je važnost koncentracije tijekom cijele utakmice.
“Ključno je da budemo koncentrirani svih 90 minuta. Kao reprezentacija smo mnogo napredovali i igramo dobar nogomet. Sigurno je da su i naši suparnici analizirali našu utakmicu protiv Gane, ali ne smijemo odustati od svoje igre , koja nas je i dovela ovdje.”
Quintero je otkrio da mu je ovo posljednje veliko natjecanje u dresu srednjoameričke reprezentacije za koju je upisao 141 nastup.
“Uvijek sam predstavljao svoju zemlju s velikom žrtvom, dajući sve od sebe. Nakon Svjetskog prvenstva završit ću reprezentativnu karijeru. Ponosan sam što sam bio dio povijesti panamskog nogometa i sudjelovao u plasmanima na svjetska prvenstva.”
Panama je bila i na Svjetskom prvenstvu 2018. kada je u skupini izgubila od Engleske, Belgije i Tunisa.
Panamski veznjak zahvalio je navijačima na podršci te poručio da mogu biti ponosni na prikazano protiv Gane, unatoč porazu.
“Možda nismo ostvarili rezultat koji smo željeli, ali igrali smo sa srcem i s ponosom. To je ono što naši navijači trebaju osjećati”, dodao je.
Panamska reprezentacija u nedjelju će cestovnim prijevozom doputovati u Toronto, gdje će poslijepodne vježbati u trening-centru u Centennial Parku. Trening će biti zatvoren za javnost i medije.
Utakmica između Paname i Hrvatske igra se u srijedu u 1 u noći na stadionu u Torontu. Obje reprezentacije tražit će prve bodove na turniru jer je i Hrvatska izgubila u prvom kolu 2-4 od Engleske.
► Onog časa kada je pred cijelim svijetom Donaldu Trumpu uručio nagradu za mir, predsjednik FIFA-e Gianni Infantino izgubio je kredibilitet u očima javnosti, a priznanje, koje je ionako vjerojatno izmišljeno samo zbog predsjednika SAD-a, osuđeno je na propast već u inauguralnom izdanju. Više pročitajte OVDJE.
► Svjetsko prvenstvo nerijetko sa sobom nosi velike senzacije, a ta se tradicija nastavila i na ovom Mundijalu. Nakon što je vratar Zelenortskih Otoka Vozinha preko noći postao jedna od glavnih tema nogometnog svijeta, vrlo slična stvar sada se dogodila i njegovu kolegi iz Curaçaa Eloyu Roomu, suprugu srpske influencerice Zorane Jovanović. Više pročitajte OVDJE.
► Japanska nogometna reprezentacija dominantnom je izvedbom svladala Tunis. Japanci su slavili 4:0 i tako se izjednačili s Nizozemcima na prvom mjestu – obje momčadi imaju četiri boda i gol-razliku +4 uoči posljednjeg kola skupine F. Utakmica je odigrana na stadionu BBVA u Monterreyu, a na tribinama je bilo nekoliko poznatih lica. Više pročitajte OVDJE.
Hrvatska i Panama će susret 2. kola L skupine Svjetskog prvenstva igrati u Torontu na BMO Fieldu, najmanjem stadionu na turniru.
BMO Field ili stadion Toronto, kako će se zvati za vrijeme World Cupa, prvi je kanadski stadion posebno namijenjen nogometu.
Najmanji je to stadion na prvenstvu kapaciteta 45.736 mjesta.
Stadion je prvotno primao 28.000 gledatelja, a kako bi ispunio strogi FIFA-in minimalni uvjet od 40.000 mjesta, stadion je prošao kroz obnovu vrijednu 157 milijuna dolara. Tijekom nadogradnje dodano je 17.000 privremenih sjedala na sjeveru u jugu.
Postavljen je i novi travnjak od prirodne trave, dizajniran da izdrži različite klimatske uvjete. Stadion ima četiri velika LED video panela, poboljšanu sportsku rasvjetu, moderne svlačionice…
Ugostit će ukupno šest utakmica, pet iz skupina, te jedan susret 16-ine finala. Ukoliko “Vatreni” osvoje drugo mjesto u skupini vraćaju se u Toronto gdje će igrati protiv drugoplasirane ekipe iz skupine K, po svemu sudeći to će biti Kolumbija ili Portugal.
BMO Field je domaćin kanadske nogometne reprezentacije, Toronto Argonautsa (CFL) i Toronto FC-a (MLS).
Grad je već bio domaćin velikih nogometnih događaja, uključujući olimpijski turnir 1976., Concacafovo prvenstvo za mlade 1974., FIFA U-16 Svjetsko prvenstvo 1987., Concacafovo prvenstvo za žene 1998., FIFA U-20 Svjetsko prvenstvo 2007 i FIFA U-20 Svjetsko prvenstvo 2014.
Izgradnja stadiona je počela u proljeće 2006. i nakon samo godinu dana, objekt kapaciteta oko 20.000 gledatelja bio je spreman.
U fazi projektiranja nazivan jednostavno Nacionalni nogometni stadion, objekt je već tijekom faze izgradnje osigurao sponzora, BMO.
Stadion se nalazi unutar Exhibition Placea, blizu zapadne obale jezera Ontario. Dobro je povezan, s lakim pristupom glavnim prometnicama, javnom prijevozu i međunarodnoj zračnoj luci Toronto Pearson.
► Kapetan hrvatske nogometne reprezentacija Luka Modrić u susretu protiv Paname upisat će 200-ti nastup u dresu “Vatrenih” te tako postati tek četvrti nogometaš u “Klub 200”.
Do sada su samo tri igrača stigla do te nevjerojatne brojke. Cristiano Ronaldo je upisao 229 nastupa u dresu portugalske reprezentacije, na drugom mjestu je Kuvajćanin Bader Al-Mutawa sa 202 nastupa, Argentinac Lionel Messi nedavno protiv Alžira ušao u klub 200.
Nevjerojatan je to podvig hrvatskog kapetana kojem je ovo peto svjetsko prvenstvo, a nastupio je i na pet europskih prvenstava.
“Put je bio sjajan, nisam mogao niti sanjati da ću biti na pet SP-a. Kada se vratim na početke, bio sam dečko koji je ima velike snove. Sanjao sam o jednom nastupu, a uskoro ću imati 200. Svako prvenstvo me činilo boljim, rastao sam kao igrač i kao osoba, sa svim izbornicima i suigračima,” kazao je nedavno na konferenciji za medije u Dallasu.
Modrić je za Hrvatsku debitirao u ožujku 2006. godine u pobjedi (3-2) nad Argentinom, a prvi pogodak je zabio 16. kolovoza 2006. u Livornu u pobjedi 2-0 protiv tada aktualnih svjetskih prvaka Talijana.
Reprezentaciju je predvodio do srebra na Svjetskom prvenstvu 2018. u Rusiji, te bronce četiri godine kasnije u Katru, a ima i srebro iz Lige nacija 2023. U hrvatskom dresu zabio je 29 golova, posljednji u zadnjem pripremnoim susretu protiv Slovenije uoči puta u SAD.
“Stvarno nevjerojatna brojka, ne zna čovjek što bi rekao, to je stvarno čudesna priča. Hvala kapetane, hvala Luka,” poručio je Andrej Kramarić.
“Teško je doći na ovu razinu, a najteže ostati. Onda znate koliko je Luka poseban kada je sakupio 200 nastupa. Možemo mu se diviti i skinuti kapu,” dodao je Petar Sučić.
“Možemo se svi samo diviti, svi znamo kakav je igrač i čovjek. Svaka mu čast,” poručio je Josip Šutalo.
► Japan je noćas u Monterreyu razbio Tunis 4:0 u jubilarnoj, 1000. utakmici u povijesti svjetskih prvenstava. Strijelci su bili Daichi Kamada, Junya Ito i dvostruki strijelac Ayase Ueda, a Tunis je nakon još jednog teškog poraza ostao bez izgleda za prolazak dalje.
► Curaçao je priredio jedno od najvećih iznenađenja dosadašnjeg dijela turnira i protiv Ekvadora odigrao 0:0. Junak večeri bio je vratar Eloy Room, koji je zaključao svoja vrata, upisao čak 15 obrana i donio Curaçau prvi bod u povijesti svjetskih prvenstava.
Lijep pozdrav, dragi čitatelji. Pred nama je novi dan na Svjetskom prvenstvu, a prije nego što krenemo s današnjim događajima, donosimo pregled onoga što je obilježilo jučerašnji dan na Mundijalu.
► Njemačka je u dramatičnoj završnici svladala Obalu Bjelokosti 2:1 i osigurala prolazak dalje u skupini E.
► Nizozemska je odigrala jednu od najuvjerljivijih utakmica dosadašnjeg dijela turnira i s 5:1 pregazila Švedsku, uz po dva pogotka Briana Brobbeyja i Codyja Gakpa.
► Belgija je uoči ogleda s Iranom ostala bez Jeremyja Dokua, koji zbog respiratorne infekcije neće konkurirati za nastup.
► Brazil je pobijedio Haiti 3:0, ali slavlje je pokvarila ozljeda Raphinhe, koji je zbog problema sa zadnjom ložom morao napustiti igru već u prvom poluvremenu.
► Turska se porazom od Paragvaja oprostila od Svjetskog prvenstva, a utakmicu je obilježio i neobičan potez Matiasa Galarze, koji je nakratko uzeo sat suca Ivana Bartona nakon što mu je ispao na travnjak.















