Najviše prijava na neželjeno djelovanje lijekova  zabilježeno u 2018.

Najviše prijava na neželjeno djelovanje lijekova zabilježeno u 2018.

Na adresu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH lani je stiglo 369 prijava sumnji na neželjeno djelovanje lijekova i medicinskih sredstava, što je za 30 posto više nego godinu ranije.

U najnovijem izvještaju o neželjenim djelovanjima lijekova i medicinskih sredstava u BiH za 2018. navedeno je da je prošle godine zabilježen najveći broj prijava.

Foto: Ostalo screenshot

– Najviše neželjenih djelovanja lijeka izazvalo je poremećaje kože i potkožnog tkiva – 17 posto, probavnog sustava – 13, te imunološkog sustava – 11 odsto. Urtikarija se javila kao najčešće opisano neželjeno djelovanje. Tu su i anafilaktička reakcija, mučnina, abdominalna bol, kolitis, glavobolja, krvarenje. Najčešći lijekovi pod sumnjom, prema generičkom nazivu, su „adalimumab“, „jopromid“, „rituksimab“, „pazopanib”, „nilotinib“, dok je, prema anatomsko-terapijsko-kemijskoj klasifikaciji, najviše prijava, 87, stiglo na lijekove za liječenje zloćudnih bolesti. Slijede lijekovi za liječenje sistemskih infekcija, te lijekovi s djelovanjem na živčani sustav, srce i krvotok, te na probavni sistem – navedeno je u pomenutom izvještaju.

MUČNINA, KRVARENJE, GLAVOBOLJA

Foto: Profimedia

Na adresu Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH lani je stiglo 369 prijava sumnji na neželjeno djelovanje lijekova i medicinskih sredstava, što je za 30 posto više nego godinu ranije. U najnovijem izvještaju o neželjenim djelovanjima lijekova i medicinskih sredstava u BiH za 2018. navedeno je da je prošle godine zabilježen najveći broj prijava.

 

Od ukupnog broja prijava lani, 292 se odnosi na lijekove, a 77 na medicinska sredstva, dok su u gotovo polovini slučajeva prijave podnijeli zdravstveni radnici.

Foto: Ostalo screenshot

– U 2018. godini, glavna kancelarija ALM BiH primila je 82,7 posto prijava za koje je neželjeno djelovanje bilo očekivano, te 17,3 posto prijava za koje je bilo neočekivano. Oporavak od neželjene reakcije na lijek kod većine pacijenata, 50,7 posto, bio je bez posljedica, oporavak je u tijeku kod 34,4 posto pacijenata, dok je oporavak nepoznat kod 14,9 posto njih. U BiH je lani neželjeno djelovanje lijeka zabilježeno kod 128 pacijenata, u odnosu na 124 pacijentkinje, dok za 12 pacijenata spol nije poznat. U spomenutom razdoblju, za odrasle pacijente je primljeno 176 prijava, za stare 32, malo dijete 15, dijete 13, adolescenta dva. Prosječna starost pacijenta iznosila je 45 godina – stoji u izvještaju o neželjenim djelovanjima lijekova i medicinskih sredstava u BiH za 2018.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar