Novi projekti i novi zanimljivi modeli elektroenergetičara Srednje škole Prozor
Nedavno smo objavljivali o učenicim Srednje škole Prozor, zanimanje tehničar za elektroenergetiku odjel III-4. Riječ je bila o projektima koji rade na predmetu radioničke vježbe pod vodstvom profesora Miška Dedića. Nisu stali na tome, nego je drugi dio ovog odjela nastavio s projektima te je napravio nove modele. Njihovi radovi pokazali su naučeno u nastavi koje primjenjuju u praktičnom dijelu. Posebnost je i zanimljiv i zabavan rad što učenici pokazuju tijekom vježbi.
Elektroenergetičari Srednje škole Prozor izradili modele pametne kante za smeće, rampe i rasvjete
Pametni sustav za navodnjavanje:
Učenici: Stjepan Jukić, Damir Beljo i Jakov Filipović.
Ovaj projekt koristi jednostavne elektroničke komponente: Arduino pločicu, senzor vlažnosti tla, malu pumpu za vodu, relej i spremnik s vodom. Senzor se postavi u zemlju i mjeri koliko je tlo suho. Kada tlo postane presuho, senzor to dojavi Arduinu, koji zatim uključi pumpu i biljka se automatski zalije. Kada se postigne odgovarajuća vlažnost, pumpa se gasi.

Pametni semafor:
Učenici Ivan Babić, Filip Čuljak i Andrej Jozić. Učenici su radili na izradi Arduino projekta „Pametni semafor“. Korištene komponente su: Arduino Uno, ultrazvučni senzor, LED diode (crvena, žuta, zelena) za automobilski semafor, LED diode (crvena i zelena) za pješački semafor, otpornici i sitni pribor. Semafor je programiran tako da automatski upravlja prometom na temelju prisutnosti pješaka. U početnom stanju, za automobile svijetli zelena, a za pješake crvena LED dioda. Kada ultrazvučni senzor detektira pješaka u blizini semafora, sustav automatski prelazi u prijelazno stanje: za automobile se pali žuta, a zatim crvena LED dioda, dok se za pješake uključuje zelena LED dioda na 10 sekundi. Nakon toga, semafor se vraća u početno stanje i ponovno omogućava prolazak vozilima.
Detektor plina:
Učenici: Slaven Džalto, Marin Džalto i Antonio Bilić. Učenici su radili na projektu detektor plina u prostoriji pomoću Arduino Uno mikrokontrolera. Modul za detektiranje plina stalno mjeri količinu plina u zraku. Ako je sve u redu, svijetli zelena LED dioda i na ekranu se ispisuje riječ “Normalno”. Ako otkrije previše plina, upali se crvena LED dioda i na ekranu se ispisuje riječ “Opasnost”. Ovaj projekt može pomoći u otkrivanju curenja plina u kućama i drugim zatvorenim prostorima.
Pametna rasvjeta:
Učenici: Ilija Petrović, Ivan Petrović i Duje Šoljić.
Nadogradnja postojećeg projekta. Nadodali smo projektu relej, standardnu žarulju (75 W) i vanjsko napajanje od 230V. Kad senzor očita potrebu za paljenjem svjetla, šalje signal releju pomoću kojeg možemo paliti i gasiti žarulju koja se napaja iz mreže.
Video: