Objava izvješća o ilegalnom utjecaju slovenske države na arbitražu skandalizira slovensku politiku i medije
Subotnja objava izvješća o nedopuštenom utjecaju slovenskog državnog aparata na arbitražni proces o hrvatsko-slovenskoj granici u zagrebačkom Večernjem listu u Sloveniji je izazvala ogorčene reakcije medija i političkih aktera koji žale što je otkrivena slovenska arbitražna prijevara.
Iz izvještaja slovenskog parlamentarnog Povjerenstva za nadzor obavještajnih službi na koji se u subotu pozvao Večernji list proizlazi da je slovenska država bila ta koja je u cilju arbitražne prijevare upregnula državni aparat i svoje tajne službe.
List ističe kako je slovenska država preko obavještajnih službi sve vrijeme sudjelovala u prikrivanju ilegalnog komuniciranja slovenske arbitražne agentice Simone Drenik i arbitra Jerneja Sekoleca te da se slovenska obavještajna služba SOVA počela pripremati za arbitražu još početkom 2009. a arbitražni sporazum potpisan je ujesen.
Izvješće kao glavne krivce za izlazak Hrvatske iz arbitraže 2015., dakle za debakl arbitražnog postupka, navodi nekadašnju službenicu ministarstva vanjskih poslova Drenik i tadašnjem ministru vanjskih poslova Karlu Erjavcu, te neopreznoj komunikaciji bez kriptografske zaštite između Drenik i tadašnjeg slovenskog arbitra Sekoleca.
Portal Siol.net, koji se smatra bliskim vladi, navodi u subotu kako je Matej Tonin, predsjednik oporbene stranke Nova Slovenija (NSI) koji je vodio istražno povjerenstvo za kontrolu tajnih službi u slučaju arbitražne afere “svojim poklonom oduševio Hrvate” i objavom izvješća nanio štetu nacionalnim interesima. Portal kaže kako nije slučajno da je članak u hrvatskiom dnevniku objavljen odmah nakon kongresa Europske pučke stranke u Zagrebu, na kojemu su sudjelovali Tonin i čelnik slovenske oporbe Janez Janša, čije su stranke dio političke obitelji EPP-a.
Izjavu za isti portal dao je nekadašnji ravnatelj slovenske obavještajne agencije SOVA Marjan Miklavčič, rekavši da je Toninova komisija objavom svojeg izvješća o arbitraži naštetila Sloveniji.
“Time su napravili uslugu Hrvatskoj jer izvješće u kojemu se govori o obavještajnim metodama rada uopće nije smjelo doći u javnost”, kazao je Miklavčič.
Dodao je da objava izvješća sada otežava i rad na slovenskoj tužbi protiv Hrvatske zbog neprovođenja arbitraže koja je na sudu Europske unije u Luxembourgu.
“Spor oko Piranskog zaljeva je nacionalni interes i morali bi ga štititi, a objava izvješća možda je i kazneno djelo”, kazao je Miklavčič za portal Siol.net dodavši kako tu temu ne bi trebalo “koristiti za dnevnu politiku ili za rušenje vlade”.
Objavu u “Večernjem listu” i arbitražnu aferu komentirao je i prvak Nove Slovenije (NSI) Matej Tonin, rekavši da slovenska politika ne bi smjela “nasjedati na očekivane provokacije” iz Hrvatske plasirane putem medija.
“Članak koji spominjete standardni je manevar hrvatske obavještajne službe, svojevrsni fake news u službi hrvatskih interesa. Objavljen je u listu koji hrvatska SOA redovno koristi za lansiranje lažnih tvrdnji u korist Hrvatske”, kazao je Tonin, dodavši da bi slovenski meidji trebali biti “pažljiviji” kad prenose navode iz hrvatskih medija.
“Slovenski mediji ne bi smjeli nasjedati na takve provokacije iz Hrvatske”, kazao je Tonin.
Članak i komentar vezan na arbitražni skandal iz “Večernjeg lista”, uz opširnije navode, objavila je u subotu Slovenska tiskovna agencija STA, a onda prenijeli i drugi vodeći mediji.