Predsjedništvu BiH treba oduzeti ovlasti poništenja odluka Suda BiH
Crnolistaš i osuđeni Fadil Novalić ne može računati na ponavljanje procesa ili pomilovanje.
Dvojica pravomoćno osuđenih, nekadašnja Izetbegovićeva perjanica u federalnoj civilnoj zaštiti, Fahrudin Solak i novinar Fikret Hodžić stanovnici su zatvorske ćelije u državnom zatvoru Vojkovići u Istočnom Sarajevu.
Glavni poglavica u dokazanoj pljački države i ljudi na vrhunci jezive svjetske pandemije COVID-19, Fadil Novalić, također uzdanica SDA i Bakira Izetbegovića, pokušava nekim pravnim, pa i političkim vratolomijama, izbjeći izdržavanje četverogodišnje zatvorske kazne.
Novalić kupuje vrijeme upućenim zahtjevom Sudu BiH da mu se odobri odgoda odlaska u Vojkoviće do lipnja ove godine, jer, kako argumentira, mora završiti neke započete poslovne projekte. Ako ode odmah u ćeliju to neće moći uraditi i pretrpjet će veliku materijalnu štetu.
Koliko su aduti Fadila Novalića pouzdani i dovoljno pravno teški utvrdit će Sud BiH, isti onaj koji ga je i pravomoćno osudio na četiri godine zbog afere “respiratori”.
Novalićevi pokušaji
U nekim sarajevskim krugovima se špekulira da bivši premijer navodno želi obmanuti suce i da zapravo namješta opravdanja kod jednog svoga poslovnog prijatelja iz Gradačca.
Još ranije se najavljivala i žalba prema Ustavnom sudu BiH. Obrana Fadila Novalića smatra kako su njihovom klijentu povrijeđena prava u sudskom postupku.
Nije poznato kada bi okrnjeni Ustavni mogao razmotriti Novalićevu pravnu žalopojku, međutim podnošenje priziva ne odgađa izvršenje odluke Suda BiH o izdržavanju kazne u Vojkovićima.
Ali, Fadil Novalić je potegnuo i mehanizam pomilovanja pred tročlanim Predsjedništvom BiH i do donošenja odluke kolektivnog šefa države odgađa se njegov odlazak u zatvor. Prema odredbama Kaznenog zakona BiH Predsjedništvo BiH uz čvrste argumente i preporuku državnog Ministarstva pravde može pomilovati Fadila Novalića. To bi zapravo bilo poništenje sudske presude i Novalić može preko noći, ako bi Željko Komšić, Željka Cvijanović i Denis Bećirović donijeli takvu nezapamćeno dramatičnu odluku, postati slobodan čovjek.
Dakle, to ne bi bilo klasično, uobičajeno pomilovanje nego poništenje odluke Suda BiH. Malo je ljudi, osim onih u pravnoj zajednici, uopće i znalo da Predsjedništvo BiH može ukidati pravosnažne presude Suda BiH. Jer, praksa je da neka institucija, predsjednik FBiH ili netko ovlašteni pomiluju nekog zatvorenika ali pod uvjetom da je odležao određeno razdoblje u zatvoru.
Redovito to čine predsjednici FBiH. Ali, nije zabilježeno, dosta je šokantno i nerazumno da Predsjedništvo nekoga pomiluje a da nije niti zakoračio u zatvorsku ćeliju.
Javnost zgrožena
Javnost je ostala zatečena i zgrožena je i nad pomisli da bi netko mogao oslobađati okorjele kriminalce i ponižavati Sud BiH.
Vrlo mučnu situaciju spašavaju svojim razumnim stajalištima članovi Predsjedništva BiH Željko Komšić i Denis Bećirović, koji su odmah odlučno poručili da neće imati nikakve dvojbe i da neće pomilovati Fadila Novalića.
Željka Cvijanović se nije o tom pitanju očitovala, makar se u nekim krugovima nagađa kako ona ne bi imala ništa protiv spašavanja Novalića uz jamstvo da bi onda njezine kolege Komšić i Bećirović nakon eventualne pravomoćne presude oslobodili i Milorada Dodika.
Veliki je broj pravnih stručnjaka, intelektualaca i analitičara koji smatraju kako je apsolutno skandalozno, neprihvatljivo pa i sramotno da Predsjedništvo BiH ili bilo tko drugi ima vlasti ukidanja odluka Suda BiH. Teško je i zamisliti bijes kojega bi izazvala eventualna odluka o pomilovanju presuđenog kriminalca Fadila Novalića.
Takva je solucija možda bila realna da je uz Željku Cvijanović u Predsjedništvu BiH Bakir Izetbegović ili Šefik Džaferović, dakle član SDA u kojoj još djeluje osuđenik Novalić.
I zato netko mora pokrenuti zakonsku proceduru ukidanja groznih ovlasti Predsjedništvu BiH. One su kolac u leđa domaćem pravosuđu, a ohrabrenje pljačkašima ove zemlje.
Zakoni i procedure
Podsjećamo, prema članku 4. Zakona o pomilovanju BiH Predsjedništvo BiH osobi koja podnese zahtjev za pomilovanje može dati “potpuno ili djelomično oslobađanje od izvršenja kazne ili zamjenjuje izrečena kazna blažom kaznom ili uvjetnom osudom”, kao i da Predsjedništvo BiH može ukinuti “određena pravna posljedica osude ili određuje njezino kraće trajanje”.
I laiku je jasno, državno Predsjedništvo, izvršno i političko tijelo se promovira u sudsku instancu. Znači, Predsjedništvo BiH može odlučivati i po molbi da se netko oslobodi od izvršenja kazne i prije nego što je proveo i dan u zatvoru. Do sada nisu zabilježeni slučajevi da je kolektivni šef države nekoga pomilovao u smislu da ga je u potpunosti oslobodio zatvorske kazne, nego su se dosadašnja pomilovanja osuđenika uglavnom odnosila na smanjenje dijela zatvorske ili neke druge kazne.
No, ukoliko Novalićeva molba dođe pred Predsjedništvo BiH, prije toga će detaljno obrazloženje te molbe morati dati Povjerenstvo za pomilovanja Ministarstva pravde BiH, uz mišljenje o molbi tog ministarstva i Suda BiH. Povjerenstvo će, u zakonskom roku, razmatrati upućenu molbu i dokumentaciju te će, u skladu sa Zakonom o pomilovanju BiH, svoj izvještaj uputiti Predsjedništvu BiH na odlučivanje“, poručuju iz Ministarstva pravde BiH.
Prema raspoloživim informacijama, Predsjedništvo BiH u zadnjih pet godina nije pomilovalo nijednu osobu. Sve molbe jednoglasno su odbijene! Pojedinci ne kriju ogorčenost, ukoliko do pomilovanja dođe.
Prema službenim podatcima u Bosni i Hercegovini, u periodu od deset godina, točnije od 2011. do 2021. godine pomilovano je 310 osuđenika. Najviše odluka o pomilovanju potpisao je bivši premijer Federacije Živko Budimir. Među pomilovanim su osuđeni za ubojstvo, nasilje u obitelji, trgovinu narkoticima, organiziranje otmica, zloupotrebu službenog položaja.