PREPORUKA ZA PLANINARSKI VIKEND: Raduša, dominantna planina iznad Ramskog jezera
Planina Raduša dominira iznad Ramskog jezera. Možda je najljepši pogled na ovu planinu upravo s tog jezera, kada se njeno zaobljeno pobočje odslikava na njegovoj mirnoj površini.
Raduša je interesantna planina, ponajviše radi prostranih pogleda koje imate sa njenog najvišeg vrha Idovac (1.956 metara nadmorske visine)
Ova se planina nalazi se između Vukovskog polja i doline rijeke Vrbas. Raduša predstavlja prirodnu granicu između Hercegovine i Bosne. Granice planine Raduše čine Vukovsko polje na sjeverozapadu, Zahum prolaz (1.224 metara) i južno Rama bazen sa velikim umjetnim jezerom, te planina Stožer (1.758 metara) na sjeverozapadu i prijevoj Makljen (1.123 metara) na istoku. Prijevoj Makljen je veza između doline rijeke Vrbas i doline rijeke Neretve.
Ovo područje ima specifičan tip alpske klime s umjereno toplim ljetima, dok su zime hladne i s velikim snježnim padavinama, s prosjekom od najmanje 80 centimetara i velikim brojem snježnih dana u godini. Ovo je razlog da se na Raduši nalazi i skijaški centar.
Na planini se nalaze dva mala jezera: Idovačko i Malo jezero, koje su u ljetnim danima primjereno osvježenje, a služe i za napajanje planinskog blaga, koje je ljeti na ispaši.
Kad je u pitanju Ramsko jezero, najljepši pogled na njega je s vidikovca, koji se nalazi nedaleko od ishodišne tačke za ovu turu. Kilometar makadamskog puta (može i autom), tu parkirajte i iziđite na padinu sa koje se može vidjeti sva raskošna ljepota Ramskog jezera, svi njegovi rukavci, magle, čarobne bolje i vodeni labirinti.
Obavezno dođite popodne, jer tada sunce sa zapada baca najljepše svjetlo na ovu prirodnu dragocjenost i ukupnom ugođaju daje posebnu draž.
Tura Zahum – Idovac
(opušteno planinarenje na najviši vrh; tura je pogodna za hodanje, turno skijanje, krpljanje)
Pristup
Ukoliko idete iz Sarajeva, potrebno je izaći na zapadni izlaz i putem M17 voziti sve do Jablanice, gdje se skrene desno na put ka Prozoru. Skrenuti lijevo ka Ramskom jezeru, proći jezero nekoliko kilometara i onda skrenuti desno na uski asfaltni put koji vodi do sela Zahum. Automobil parkirati pored spomenika Divi Grabovčevoj, odakle i počinje markirana staza za vrh Idovac.
Opis
Iz Zahuma krenuti makadamskim putem u pravcu sjeverozapada. Put prolazi ispod vrhova Nastinje (1.698 metara) i Ježevača (1.781 metara) i vodi gotovo do vrha.
U samom podnožju Idovca je obilježena raskrsnica gdje je skretanje lijevo za vrh Idovac (1.956 metara), a pravo za Rumbočko jezero. Od ovoga dijela uspon je nešto strmiji, no, i dalje u okviru ugodne šetnje bogato zatravnjenom podlogom.
Na samom vrhu nalazi se geodetski stub, koji je iz nekog razloga izvaljen, pa leži na mjestu na kom je nekada bio uspravan.
Ako se lijepo ušuškate i zaštitite od vjetra, na vrhu do mile volje možete uživati u pogledima na planine Bosne i Hercegovine. Lijepo se vide Čvrsnica, Čabulja, Vran…, te mnoge visoke planine ove regije.
Nakon ispenjanog vrha, prošetajte i do Rumbočkog jezera, ovdje možete i ručati, a jezero će vam ponuditi gostoljubivu atmosferu.
Visina ishodišta: 1.168 metara; visina vrha: 1.956 metara; visinska razlika: 788 metara
Vrijeme: Zahum – Idovac 2,5 sata; povratak dva sata; ukupno 4,5 sata.