“Stihijsko bacanje smeća stvara ružnu sliku o cijeloj Rami”
Iako se proteklih godina intenzivno i sustavno radilo na gospodarenju otpadom u općini Prozor-Rama, koja je i danas jedna od rijetkih koja ima uređen sustav prikupljanja, sortiranja i reciklaže, danas su to ciljevi svakog modernog društva.
Iz miješanog se otpada dobiva osam vrsta sirovina, a razvrstava se tri tone po satu. U otpad koji se razvrstva spadaju papir, karton, plastika, MET, PET, staklo i metal te organski otpad.
EKO PARK: Posjetili smo postrojenje za sortiranje miješanog komunalnog otpada
Rama je također prva koja je napravila i bioreakcijsku kompostanu. Žitelji ove općine na velikom broju lokacija mogu odlagati otpad, sortirati ga i pomoći u cijelom procesu gospodarenja. Pokrivenost odvoza otpada je gotovo stopostotna, to je vrlo zahtjevan proces koji iziskuje mehanizaciju, ljudske kapacitete, vrijeme i sredstva, provodi se intenzitetom spram mogućnosti komunalnog poduzeća.
Turiste već dugi niz godina na Ramskom jezeru dočekuje smeće
Ipak, iako na odličnom putu u gospodarenju otpadom, Rama i dalje veliku muku muči s divljim deponijama. Na području općine sada ih je gotovo 20, većih ili manjih. Upravo je to povod našem razgovoru sa šefom Odsjeka za inspekcijske poslove i komunalni red Općine Prozor-Rama. Dipl. ing Zvonimir Faletar, sanitarni je inspektor, pa je itekako upoznat sa situacijom na terenu, a ova je deponija upravo sanirana, da bi već nakon nekoliko dana na njoj osvano novi otpad.
Nadzor nad propisnim odlaganjem je u domeni redara i komunalnog inspektora, a koji bi s pojačanim inspekcijskim nadzorom trebali osigurati pravilno razdvajanje otpada.
Spuštajući se niz strmu cestu iz smjera Tomislavgrada, pogled svim posjetiteljima Rame najprije završi na Ramskom jezeru, koje mami svojom ljepotom, ipak nakon što naprave par koraka izvan automobila, turiste u Rami dočeka smeće. Riječ je o divljim deponijama na lokaciji Izlaz u Varvari. Godinama se spomenuta lokacija koristila kao deponija građevinskog otpada, da bi se u posljednje vrijeme na njoj našle razne vrste otpada, na samom ulazu u Ramu…
Foto: Služba za komunalne djelatnosti, Z.F.
Stihijsko odlaganje stvara negativan dojam i šalje ružne slike o cijeloj Rami
Ovo je prvo što vide posjetitelji Rame, inspektora pitamo koliko se puta na ovoj lokaciji djelovalo i kakvi su rezultati, uzimajući u obzir da ovo nije jedina problematična lokacija.
“Što se tiče deponije ‘Izlaz’, kako je nazivamo, ona je prethodnih godina sanirana u više navrata od strane Službe za komunalne djelatnosti naše općine u suradnji sa komunalnim poduzećem, ali nažalost se ubrzo ponovno pretvara u neuglednu deponiju raznih vrsta otpada. Osobe koje dovoze otpad odlažu ga stihijski bez ikakvog reda na plato pored prometnice i na taj način svojim postupcima doprinose stvaranju jednog negativnog dojma, ružne slike za cijelu Ramsku kotlinu. Osim prvog pozitivnog dojma kod dolaska u Ramu, divljenju njenoj ljepoti i pogledu na Ramsko jezero, drugi dojam je negativan i začuđujući, nestvaran. Ljudi sebi postavljaju pitanje je li moguće da se to događa u ovakvom Bogom danom okruženju, koje se rijetko gdje može naći”, kaže Faletar za Ramski Vjesnik.
Foto: Služba za komunalne djelatnosti, Z.F.
18 divljih deponija u dvije godine
“Nadležna općinska Inspekcija, komunalni redari često obilaze navedenu lokaciju, zaprečava se pristup i obilježava lokacija, postavljaju upozorenja, ulažu trud da bi se odlaganje zaustavilo ali uzalud. Bez konkretnih radova, jednog lijepog projekta, parkinga, šetnice, klupa, cvijeća i zelenila, ostalog sadržaja na uređenom platou uz prometnicu, postavljanja kvalitetne barijere za sprečavanje ulaska svih vozila, nadzornih kamera, stanje će biti slično”, dodaje.
U protekle dvije godine u općini Prozor-Rama bilo je čak 18 divljih deponija. Uz aktivnosti Općine u suradnji s komunalnim poduzećem sanirano ih je devet. Postavljeno je 14 tabli o zabrani odlaganja, potrebno je sanirati još devet deponija.
“Općina Prozor-Rama, kao institucija, preko svojih službi, sektora i odsjeka, na terenu može djelovati sukladno svojim donesenim odlukama, propisima, projektima, izdvojenim financijskim sredstvima za problematiku okoliša. ‘Izlaz’ nije jedina deponija, ali je najuočljivija”, govori Faletar.
Faletara smo upitali i o ovlastima, što može Općina sa svojim službama, što komunalno poduzeće, što inspektori, redari…
“Javno komunalno poduzeće ‘Vodograd’ je poduzeće koje vrši prikupljanje, odvoz, sortiranje i konačno zbrinjavanje komunalnog otpada, što znači da isto nije u obvezi da svakodnevno kao što netko misli prikuplja odloženi otpad sa deponija i istu čisti. Naravno da JKP vrši sanaciju vanredno, kada dozvoljavaju uvjeti, kada se izda nalog od strane službe za komunalne djelatnosti, u dogovoru s inspekcijom i pri drugim hitnim okolnostima. Inspekcija i komunalni redari obilaze teren, vrše evidentiranje deponija kao i drugog odloženog materijala, vrše fotografiranje, sačinjavaju zapisnike, raspituju se o počinitelju, traže potrebne dokaze kao i druge aktivnosti na terenu”, pojašnjava Faletar za Ramski Vjesnik.
Foto: Služba za komunalne djelatnosti, Z.F.
“Pojedincima se teško naviknuti na nove momente”
Komunalno poduzeće, kako je navedeno i ranije, ima ogromnu pokrivenost odvoza otpada, međutim ponekad se čini da što komunalno poduzeće radi bolje i odgovornije, sve su brojnija nepropisna odlaganja, pa smo Faletara pitali postoje li neki nedostaci u odvozu otpada. Stvaraju li se deponije namjerno, kao vid protesta.
“Na proširivanju pokrivenosti prikupljanja otpada u naseljima u općini Prozor-Rama radilo se kontinuirano. Obuhvat pokrivenosti cijele općine je 98 %. Da li se neke deponije stvaraju iz inata? Sve je moguće, teško se pojedincima priviknuti na nove momente. Netko je uvijek bacao otpad gdje je želio, u šumu, ispod puta, u vodotok, odnosno bacao je sebi jer mu se sve to ponovno vrati, u neugodnim mirisima, dimu pri paljenju, zagađenoj vodi kojom zalijeva svoje domaće proizvode, napaja stoku itd. Imamo slučajeva da i danas pojedinci ne žele odlagati otpad u kontejnere, bojkotiraju ih, pale kontejnere, oštećuju ih, guraju niz padine, otuđuju ih”, kaže Faletar.
Rama je u vrhu u prikupljanju i obradi otpada
“Što se tiče nedostatka u odvozu otpada ne može se reći da ih nema. Nedostaci su kvarovi vozila koja su svakodnevno na terenu, ne gase se do kraja radnog vremena, nedostatak određenih kontejnera. Proširivanjem prikupljanja otpada, postavljanjem kontejnera povećao se i obim posla s istim ljudskim kapacitetima. Normalno je da se dogodi neki kvar vozila pa u tom slučaju plan prikupljanja izostaje kraći period dok se ubrzanim tempom ne sustigne do ustaljenog dnevnog reda odvoza. U konačnici, vršeći usporedbu s većinom gradova u BiH naša općina je u samom vrhu brige i organiziranosti u prikupljanju, odvozu i obradi otpada, jer se cjelokupno prikupljeni otpad sortira u našoj sortirnici, što nije postigla niti jedna općina u BiH”, tvrdi Faletar.
Upravo je ovo posljednje navedeno sasvim dovoljan razlog da se probudi svijest žitelja da što manje ili gotovo nikako nepropisno ne odlažu otpad, ali i da se u bilo kakvoj nedoumici oko odlaganja pojedinog otpada konzultiraju s lokalnim komunalnim poduzećem.
U kontejnerima i eksplozivne naprave i oružje
U manjim je lokalnim zajednicama posebno izazovno raditi na promjeni stavova i postupaka, a službe su u više navrata putem lokalnih medija upozoravali na način odlaganja otpada.
“U sklopu svojih aktivnosti i opisa poslova po službenoj dužnosti više puta smo apelirali i molili preko lokalnih medija i portala, pismeno dostavljali obavijesti i opomene, usmeno upozoravali pojedince i stanovnike da se bar malo posveti pozornost kod odlaganja otpada, da se otpad ne odlaže (istresa) pored kontejnera ako u istom ima mjesta, da se kartonske kutije rastavljaju, da se otpad odlaže u namjenske obilježene posude, da se bez poziva komunalnom poduzeću ne izbacuje namještaj u i pored kontejnera ili na javnu površinu, da se ne vrši odlaganje uginulih životinja i životinjskih ostataka u kontejnere, šuto materijala, da je zabranjeno spaljivanje trave, granja, otpada u užoj zoni Prozora i dr.”, ističe Faletar.
Otpad se često odlaže bez razmišljanja o djelatnicima koji o njemu kasnije trebaju brinuti.
“Na žalost, sve češća je pojava odlaganja eksplozivnih naprava i naoružanja u kontejnere bez razmišljanja onoga koji to ubaci hoće li možda netko od djelatnika pri utovaru, ili u sortirnici otpada, stradati. Unatoč svemu ovome pomaci se događaju, ali ne u onoj mjeri u kojoj bismo svi mi bili zadovoljni. Pojedine osobe to ne smatraju svojom obvezom, kažu mi plaćamo račun za smeće i imamo pravo odložiti. Bitno je da se otpad izbaci iz kuće, podruma, tavana, garaže a kako je onim djelatnicima koji sve to moraju prikupiti, očistiti sa lokacija, onima koji sve to moraju sortirati i izdvojiti, dobro znaju oni sami”, kaže Faletar.
“Ponovno molimo stanovnike naše općine da obrate pozornost tko i kako odlaže otpad, da slobodno (anonimno) prijave nepravilnosti kako bi inspekcija i komunalni redari mogli poduzimati dalje aktivnosti prema neodgovornim pojedincima”, apelira Faletar žiteljima općine.
Inspekcija na neki način kriva svima
Javno komunalno poduzeće Vodograd redovno obavještava žitelje o tome kako odlagati otpad, upozorava na ono što se nikako ne bi trebalo naći u kontejnerima i slično. Faletara pitamo što ukoliko netko jednostavno zna kako postupiti s odlaganjem pojedinog otpada.
“Mogućnost da pojedinci ne znaju kako i na koji način odložiti svoj otpad, vjerujem da nema. One osobe koje to ne znaju ili im je potrebna informacija za odlaganje većih količina nekog otpada treba da nazovu komunalno poduzeće, posjete službenu stranicu JKP „Vodograd“ ili da se osobno obrate i dobit će potrebne upute i informacije”, poručuje Faletar.
Rad na terenu nije lagan, prije svega u manjim zajednicama. Ipak, prijave ponekad pristižu, inspekcije se obavljaju, a pisani su i prekršajni nalozi. Novčane kazne su dobar oblik opomene i kazne, ali važna je i edukacija.
“Nismo dobrodošli koja god inspekcija dođe po prijavi ili po službenoj dužnosti kod osoba koje vrše neke radove ili kod prijavljenih osoba. Svima smo na neki način krivi. Puno je slučajeva u nadzorima inspekcija za koja nismo ovlašteni, odnosno nenadležni, a osobe žele i traže da mi riješimo neke probleme. Za nenadležne sporove nadležan je sud i sudski spor, a nitko ne želi troškove. Ako imamo spor dvije stranke svaka želi da je ona u pravu, a to će riješiti sud. U predmetima gdje smo nadležni, u ovom slučaju oko odlaganja nedozvoljenog otpada u okoliš, po prijavama komunalnih redara i odgovornih pojedinaca izdato je osam prekršajnih naloga (novčanih kazni). Svi će reći novčane kazne su dobro rješenje, samo po džepu. Za novčano kažnjavanje potrebi su konkretni dokazi, fotografije, podaci osoba. Mnogo je slučajeva da osoba prijavi nešto (iako je prijava anonimna), zna tko je to učinio, bacio, odložio, napravio, ali ne želi reći jer se boji posljedica”, kaže Faletar.
Potrebno požrtvovanje svih zajedno za život u prelijepom okruženju
“Neophodna je stalna edukacija u školskim klupama, osnivanje i aktivno djelovanje ekoloških udruženja od strane osoba koje cijene prirodna bogatstva, pisanje, apliciranje i provedba ekoloških projekata u djelo sa vidljivim rezultatima u cilju unapređenja prirodnog bogatstva”, dodaje.
Ramu njezini žitelji vole, to je sasvim sigurno, ali nekoliko pojedinaca ukazuje i na drugačije. Bilo da se radi o nekoj vrsti neznanja ili protesta, drugi način se mora iznaći.
Faletar ističe da prema njegovom mišljenju Rami ne treba mnogo da bi zasjala u punom sjaju.
“Ne treba nam skoro ništa više. Prirodne ljepote imamo, treba počistiti i pravilno odložiti sav otpad, urediti sporne lokacije, posvetiti se dobroj promidžbi kraja, uređenju oko putova, sadnji ukrasnih stabala, drvoreda, raznih vrsta ukrasnog cvijeća, postavljanje uređenih vidikovaca, klupa i stolova. Kontinuirano vršiti nadzor i obilaziti teren, uticati na svijest ljudi dobrim primjerima, djelima. Od strane Općine mogli bi se raspisati natječaji za nevladina udruženja upravo na ovu tematiku uređenja s ostvarenim i vidljivim rezultatima”, kaže Faletar.
“Nadamo se da će se i ove naše želje jednog dana, uz požrtvovanje svih nas zajedno, ostvariti i da ćemo živjeti u prelijepom okruženju”, zaključio je Faletar za Ramski Vjesnik.