U jami pronađena podzemna rijeka, čovječje ribice, ali i ljudski kostur
Darinko Tomić Daćak iz Donjih Radišića kod Ljubuškog mnogima je poznat po zanimljivim djelima koja nastaju u njegovoj radionici. Da ima zlatne ruke pokazao je već u djetinjstvu kada je napravio prvi Buggy, a jedan od njih koji je nastao prije nekoliko godina, imao je potencijalne kupce, no ipak se nije odlučio za prodaju.
Piše: Antonela Marinović Musa
mostar@dnevni-list.ba
Vrijedan speleološki objekt
Osim navedenog, Tomić je veliki zaljubljenik u prirodu, a nije novost da Ljubušake zna iznenaditi otkrićem, poput špilje ili jama, za što često potraži pomoć stručnjaka. Njegov prijatelj Stipe Božić, poznati hrvatski i svjetski alpinist, rado se odazove svakom pozivu, pa je tako nedjelju iskoristio za posjet Ljubuškom.
Uz članove Speleološkog društva „Špiljar“ u kojem su Tonći Rađa, Nikola Brnada i Vedran Vrtlar, istraživao je jamu u ljubuškom Cernu u kojoj, inače, obitavaju divlji golubovi.
„Stipu sam upoznao na jednom susretu oldtimera i s njim sam često u kontaktu, pogotovo kada se radi o ovakvim zanimljivim otkrićima. Zahvaljujem njemu i cijelom timu koji je došao u naš grad i svjedočio ovom otkriću“, kazao je Tomić, koji je bio vodič i član Božićeve ekipe.
Speleološki instruktor Tonći Rađa, koji već dugi godina istražuje podzemni svijet, istaknuo je kako u 52 godine koliko se bavi speleologijom ovakvo nešto nije našao.
Podrška Grada Ljubuškog
„Radi se o podzemnoj rijeci dužine oko 200 metara, koliko smo zasad uspjeli prijeći. Dolazi se, dakle, do jezera dubine preko 2 metra, a u jezeru, ali i prije jezera, ima barem pet primjeraka čovječje ribice. Riječ je o starim primjercima, što je jako zanimljivo i vrlo vrijedno. Jamu treba zaštititi te snimiti i topografski izmjeriti, ali to je sad stvar budućnosti. Radi se o izuzetno vrijednom speleološkom objektu, pogotovo ako uzmemo u obzir to da je u ovakvom kršu pronađena podzemna rijeka“, kazao je Tonći Rađa za Dnevni list.
Naime, dubina jame na kraju kanala kojim protječe podzemna rijeka je 75 metara, a dubina ulazne okomice je 66 metara. Tlocrtna dužina istraženoga dijela jame je 200 metara, a visinska kota ulaza – 168 metara. Dubina vode u sifonskom jezeru na kraju kanala je, pak, preko 2 metra.
Prilikom istraživanja pronađene su i ljudske kosti, a o svemu navedenom upoznata je gradska vlast, odnosno nadležne službe, koje će dati svoj doprinos kada je u pitanju nastavak istraživanja.
Kažimo i to kako je nedjeljnoj akciji prethodila još jedna, 1. rujna, kada su se u jamu spustili Tonći Rađa i dr. Ivana Buklijaš, iskusna alpinistica, penjačica, speleologinja i planinarka koja je sudjelovala u brojnim akcijama spašavanja života.