Udruga HEREDITAS postavila putokaze do arheološkog nalazišta Gradac
Udruga građana HEREDITAS je u sklopu projekta “MAK-Mladi aktivni u kulturi” postavila putokaze do nekropole stećaka Vrdol te do arheološkog nalazišta Gradac u Ljubuncima.
Putokazi se odnose na spomenute lokalitete do kojih možete pješačiti ili pak jednostavnije, ići automobilom. Regionalnom cestom R418b vozit ćete se do Dobroše, a potom skrenuti desno ka Uzdolu, točnije Ljubuncima, gdje će vas upravo dočekati prvi putokaz za nekropolu stećaka Vrdol, kao i onaj za Gradac. Vrdol je vrlo važan lokalitet u povijesnom smislu, ali je i u današnje vrijeme mjesto “biskupovog groba” kojem se hodočasti iz svih dijelova Rame.
Nakon što posjetite impozantnu nekropolu s velikim brojem stećaka, put nastavljate do križanja putova za Uzdol, onog za naselje Kolakušići i onog koji dolazi iz obližnjeg naselja Perići. Osim novopostavljene markacije udruge HEREDITAS, možete vidjeti i putokaze za Put križa koji također vodi na Gradac.
Na lokalitetu Gradac u tijeku radovi na konzervaciji novootkrivenih objekata
Skrećete desno i nastavljate asfaltom do zadnjih kuća, kada se dalje nastavlja makadamskim putom čiju je rekonstrukciju Općina Prozor-Rama realizirala kroz projekt Via Dinarica.
Markacija je napravljena u prepoznatljivoj žutoj boji koju udruga HEREDITAS koristi u gotovo svim svojim vizualima, a zanimljivo je da su pokazatelji smjera, točnije strelice, posuđeni s keramike koja je pronađena diljem Rame kroz arheološka istraživanja i iskope.
“Ukupno ih je sedam, od kojih jedan usmjerava prema stećcima na Vrdolu (Mašeta), a ostali usmjeravaju prema arheološkom nalazištu Gradac. Prvi putokazi se mogu uočiti na lokalnoj cesti u Ljubuncima te oni usmjeravaju – jedan prema Vrdolu, drugi prema Gradcu. Obje ove lokacije su bile dio našeg projekta. U volonterskoj akciji sudionici projekta su očistili prostor oko stećaka na Vrdolu, a na Gradcu je održana radionica o očuvanju kulturne baštine koju je vodio arheolog Ivan Prce. Putokazi su jedinstvenog dizajna za koji je zaslužan Mladen Topić, suradnik na projektu MAK – Mladi aktivni u kulturi. Osim osnovnih informacija o udaljenosti lokacija i logotipa organizacija uključenih u projekt, dizajn sadrži motive znaka udruge Hereditas inspirirane prethistorijskim motivima koje nalazimo prilikom arheoloških istraživanja na keramici te motive tradicionalne ramske nošnje”, pojašnjava za Ramski Vjesnik predsjednik udruge HEREDITAS, povjesničar Antun Kovčalija.
MAK: Mladi očistili nekropolu stećaka na Vrdolu i posjetili arheološko nalazište Gradac
Kada su u pitanju budući projekti udruge, Kovčalija kaže: “Želja nam je nastaviti, ili barem inicirati, obilježavanje puta do arheološkog nalazišta Gradac s regionalne ceste prema Ljubuncima, odnosno s magistralne ceste od Prozora do Ljubunaca. Osim toga, na području naše općine na cestama su neobilježeni i nacionalni spomenici kulture, srednjovjekovna kula Studenac u Prozoru i džamija u Lizopercima. Tražit ćemo i iskoristit svaku priliku koja se ukaže da se označe putevi i do tih lokacija, a nisu isključene ni ostale lokacije od kulturno-povijesnog značaja na području općine Prozor-Rama.”
Kako do arheološkog nalazišta Gradac?
Gradac je brežuljak koji se smjestio otprilike između Prozora i Uzdola. Zbog njegove izvrsne pozicija i preglednosti čitavog okruženja uopće ne čudi što je upravo Gradac izabran da bude važan lokalitet u prošlosti. Usmene predaje, a potom i ratna zbivanja zbilja su rezultirale ozbiljnim arheološkim rezultatima tijekom arheoloških radova koje su vodili arheolozi Snježana Vasilj i Darko Periša.
https://maps.google.com/maps?q=loc:43.808782,17.682445
Do lokaliteta GRADAC najlakše je doći prateći upravo signalizaciju za naselje Uzdol. Jednim dijelom do Dobroše pratite regionalnu cestu R418b, a s koje se potom odvajate do naselja Ljubunci, a sve do križanja potova za Uzdol, naselje Kolakušići i onog koji dolazi iz obližnjeg naselja Perići. Skrećete lijevo u Kolakušiće i pratite signalizaciju. Asfalt je postavljen do zadnjih kuća naselja, a potom se nastavlja makadamski put koji je Općina Prozor-Rama uredila kroz projekt Via Dinarica.
Video: Vožnja do Graca od 13 kilometara automobilom traje otprilike 30 min.
Mnoge su grupe iz BiH, Hrvatske, i drugih zemalja kao što je Njemačka, prošle godine posjetile Gradac u turističke i edukativne svrhe, a mnogi i u privatnom aranžmanu, pa se nadamo da će tako biti i ove godine.
ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE GRADAC: Stigli prvi turisti i to iz Njemačke
Projekt se provodio u sklopu Regionalnog programa lokalne demokracije na Zapadnom Balkanu kojeg financira Europska unija, a implementira UNDP uz podršku Općine Prozor-Rama.