• Upriličena književna večer i izložba u sjećanje na Milu Vlašić-Gvozdić
  • Upriličena književna večer i izložba u sjećanje na Milu Vlašić-Gvozdić
  • Upriličena književna večer i izložba u sjećanje na Milu Vlašić-Gvozdić
  • Upriličena književna večer i izložba u sjećanje na Milu Vlašić-Gvozdić

Upriličena književna večer i izložba u sjećanje na Milu Vlašić-Gvozdić

Mostar – 22. 4. 2026. Hrvatski dom herceg Stjepan Kosača i Narodna knjižnica HNŽ/K Mostar organizirali su u utorak večer prekrasnu književnu večer i izložbu u sjećanje na pjesnikinju Milu Vlašić-Gvozdić u Galeriji kraljice Katarine. Suorganizatori ove posebne večeri bili su Mariborska literarna družba, HKD Napredak Glavna podružnica Mostar i Društvo hrvatskih književnika Herceg Bosne.

O životu i djelu autorice govorili su književnica Marina Kljajo-Radić i prof. Ana Pulko, a pozdravne riječi na početku večeri i zahvale svim sudionicima, organizatorima i suorganizatorima uputio je Danijel Vidović, ravnatelj Hrvatskog doma hercega Stjepana Kosače i predsjednik Nadzornog odbora HKD Napredak Glavna podružnica Mostar. Nakon Posjetitelji i sudionici književne večeri imali su prigodu vidjeti i lijepu izložbu koja je sinoć otvorena u maloj galeriji u Kosači a koja donosi prikaz vrijednih djela pjesama, crteža i knjiga autorice, koja su darovana Narodnoj knjižnici HNŽ u Mostaru, a svjedoče o bogatstvu njezina stvaralaštva i trajnom kulturnom doprinosu.

Ovom bogatom kulturnom događanju posvećenu riječi, sjećanju i trajnoj vrijednosti kulturnog stvaralaštva među ostalima bili su nazočni i Julijana Pavlović, ravnateljica knjižnice HNŽ-e, Ivan Baković, predsjednik društva književnika Herceg – Bosne, Željka Obradović, predsjednica HKD Napredak Glavna podružnica Mostar, članovi Uprave prof.dr. Ivica Petrović, Monika Šunjić, te tajnik Miroslav Vračević i rizničarka Gordana Ivića. Moderatorica je bila Tina Laco. A u glazbenom djelu programa sjajnim izvedbama na klaviru sudjelovao je Leo Landika.

Mila Vlašić-Gvozdić (Sovići, Grude, 18. rujna 1928. – Ljubljana, 28. veljače 2022.) osnovno i srednje obrazovanje završila je u Mostaru, a Pedagošku akademiju u Sarajevu. Diplomirala je slavistiku i romanistiku na Filozofskom fakultetu u Ljubljani, gdje je na Pedagoškoj akademiji djelovala kao viša predavačica. Pisala je na hrvatskom i slovenskom jeziku.

Bila je suvremena književnica i kulturna djelatnica čiji rad zauzima značajno mjesto u regionalnom književnom i kulturnom prostoru. Njezino stvaralaštvo odlikuje se autentičnim izrazom, emocionalnom dubinom i sposobnošću da osobna iskustva pretoči u univerzalne književne slike. U središtu njezina interesa nalaze se teme identiteta, intime, prolaznosti, sjećanja i međuljudskih odnosa, uz posebno promišljanje o ulozi žene u suvremenom društvu. Njezin stil karakteriziraju jasnoća izraza, lirska protočnost i simbolička slojevitost. Autorica se izražavala kroz poeziju i kraće prozne zapise, a njezin rad često je povezivan s drugim umjetničkim formama, čime je dodatno obogaćivala kulturni dijalog i interdisciplinarni pristup umjetnosti.

HKD Napredak Glavna podružnica Mostar

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar