Dom zdravlja „Rama“ u 2022. godini izvršio više od 200 tisuća usluga pacijentima
Dom zdravlja „Rama“ je u 2022. godini pružio 201.559 usluga. Hitna služba je pružila 4839 usluga za 2841 pacijenta. Ovome svakako treba dodati da je izvršeno 587 hitnih medicinskih transporta do Mostara i drugih mjesta gdje su pacijenti bili upućeni. Sam laboratorij pružio je 136.898 usluga.
Nakon potpisivanja novih kolektivnih ugovora u zdravstvu financijski problemi u svim zdravstvenim ustanova HNŽ-a se povećavaju
Posebno je to došlo do izražaja nakon potpisivanja zadnjeg Kolektivnog ugovora u ljeto 2022. godine sa sindikatima doktora medicine i stomatologije. Tim ugovorom koji je potpisala Vlada HNŽ-a obvezala se na osiguranje jedne trećine troškova povećanja, jednu trećinu prebacuju na Zavod zdravstvenog osiguranja, a jednu trećinu osnivačima odnosno općinama, a da ih nitko nište nije ni pitao.
Primjerice, općina Prozor-Rama godišnje financira rad Doma zdravlja „Rama“ s iznosom od oko 500 tisuća KM
Ravnateljica Doma zdravlja „Rama“ dr. Mara Anđelić je kazala za Ramski Vjesnik: „Usluge koje pružamo u domu zdravlja su samo dijelom pokrivene sredstvima Zavoda zdravstvenog zavoda. Iako Hitna pomoć predstavlja važan dio zdravstvene zaštite na području naše općine zbog ‘malog’ broja stanovnika, prema važećim standardima i normativima, ZZO ne financira taj segment zdravstva u obimu u kojem bi trebalo. Zahvaljujući razumijevanju Općine Prozor-Rama i njihovoj financijskoj potpori do sada smo uspijevali, uz određene uštede, uredno izmirivati svoje obveze.“
Foto: Dr. Mara Anđelić, ravnateljica Doma zdravlja “Rama”
Samo kao podsjetnik valja istaknuti da je hitna služba Doma zdravlja “Rama” u 2022. godini pružila 4839 usluga za 2841 pacijenta. Ovome svakako treba dodati da je izvršeno 587 hitnih medicinskih transporta do Mostara i drugih mjesta gdje su pacijenti bili upućeni.
Sam laboratorij pružio je 136.898 usluga
Obiteljska medicina pružila je 41895 usluga za 13625 pacijenata. Dodamo li ovome usluge hitne službe, patronaže, stomatologije, ginekologije, zatim fizikalne medicine, laboratorija, rendgena i ultrazvuka te usluge koje daju vanjski suradnici odnosno specijalisti koji povremeno dolaze dođemo do impozantnih brojki.
U Domu zdravlja „Rama“ kroz 2022. godinu pruženo 201.559 usluga za 39.020 posjeta pacijenata svom obiteljskom liječniku, prijemu u hitnoj službi ili patronažnoj posjeti
„Potpisivanje novih Kolektivnih ugovora u djelatnosti zdravstva u HNŽ-u dovodi do financijskih poteškoća u svim zdravstveni ustanovama u našoj županiji. Sindikati su izborili povećanje svojih prava, na što apsolutno imaju pravo. Vlada HNŽ-a je dala suglasnost na kolektivne ugovore i obvezala zdravstvene ustanove na isplatu plaća po novim koeficijentima i satnici, pri čemu je sredstva trebalo osigurati u proračunu ZZO, osnivača i samim ustanovama. ZZO nije uvažio Odluku Vlade HNŽ-a te nastavlja isplatu u istom iznosu kao i prije KU. Za razliku od drugih dijelova Federacije BiH, gdje uvećanje plaća dovodi i do izmjena proračuna samih zavoda koja se usmjeravaju svim zdravstvenim ustanovama, u našoj županiji to nije slučaj”, pojasnila je dr. Mara Anđelić o financijskim problemima i što je do njih dovelo.
Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ-a ne povećava financijska sredstva
Vlada županije je iznašla određena sredstva za pomoć zdravstvenim ustanovama, ali i dalje usvaja Financijski plan ZZO koji ne predviđa uvećanje sredstava na koji ga je ista ta vlada obvezala. Već godinama ne mijenja se iznose u ovom dokumentu koji prije treba nazvati ucjenom zdravstvenih ustanova od strane Zavoda zdravstvenog osiguranja nego ugovorom.
„Ovih dana ponovno imamo takve Ugovore koji ne uvažavaju ni uvećanje plaća, ni cijena energenata i potrebnog medicinskog materijala čime su porasle i cijene usluga koje pružamo. Njegovim potpisivanjem radimo izravnu štetu ustanovi u kojoj radimo i vodimo primarnu zdravstvenu zaštitu u kolaps. Pozivajući se na Zakon o zdravstvenom osiguranju, Zakon o zdravstvenoj zaštiti i odredaba Naredbe o standardima i normativima. Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ-a ugrožava pravo svakog pacijenta na kontinuiranu, sveobuhvatnu i svima jednako dostupnu zdravstvenu zaštitu bez obzira na mjesto stanovanja. Ukoliko ovaj zavod pod hitno ne promjeni odnos prema pacijentima i zdravstvenim djelatnicima, zbog kojih u stvari i postoji, zdravstvene usluge se neće moći adekvatno pružati zbog nedostatka financijskih sredstava za plaće, materijala, energente i sl.“, zaključila je dr. Mara Anđelić.
Ovih dana smo svjedoci protuzakonitih djelovanja dugogodišnjeg direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja HNŽ-a, a u svemu tome ispaštaju prije svega pacijenti, ali i zdravstveni djelatnici koji o njima brinu.
Vlada HNŽ-a je dužna osigurati novac, jer je ona potpisala Kolektivni ugovor
Vlada Hercegovačko-neretvanske županije je dužna osigurati novac za povećanje troška koji je nastao upravo potpisivanjem kolektivnog ugovora, ali i stalnim poskupljenjima medicinskog materijala. U prvi mah to nije učinjeno sve dok se nije stvorio pritisak zdravstvenih ustanova i javnosti. Tek ovih dana Vlada je osigurala jedan dio tih nedostajućih sredstava. No, to ipak nije dovoljno. U zdravstvenim ustanovama se nastavljaju dubioze. Tko će ih riješiti ne zna se.