DRŽAVA GUBI NA ARBITRAŽAMA: BiH dolazi na naplatu 1,91 milijardi KM duga

DRŽAVA GUBI NA ARBITRAŽAMA: BiH dolazi na naplatu 1,91 milijardi KM duga

Ukupna vrijednosti arbitražnih postupaka (najavljenih ili onih u toku) za subjekte na teritoriji RS je 1.911.127.894 KM. Istini za volju, nisu ovo samo dugovi RS, već i države BiH, a po potraživanjima prijeratnih ulaganja Slovenije i Hrvatske. Međutim, BiH je itekako finansijski oštećena kroz niz slučajeva firmi, banaka, javnih preduzeća iz RS. Ta dugovanja lomila su se preko leđa države.

Piše: Žana Karić Gauk

Za očekivati je da će na naplatu Bosni i Hercegovini doći i druge arbitražne odluke. Ali, uvijek moramo postupiti u skladu sa zakonom. Naš stav je bio da jeste obaveza BiH da se naplati regresno tužbe, zbog obaveze BiH koju ima zbog izvršenja odluke, kao i zbog sporazuma koji je potpisan između Vijeća ministara BiH i Vlada RS.“

Ovo su riječi predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto (HDZ) na pitanje novinara da li bi na naplatu državi, nakon slučaja „Viaduct“, mogli da dođu i drugi dugovi RS. Isto je potvrdio i Muhamed Hasanović, zamjenik ministra finansija i trezora BiH, govoreći o postupcima koji se odnose na rudnike i termoelektrane. Ukupan iznos tih drugih dugova nije tričarija, već 1.911.127.894 KM po već donesenim arbitražnim presudama ili onima koje su u toku. Istini za volju, nisu ovo samo dugovi RS, već i države BiH, a po potraživanjima prijeratnih ulaganja Slovenije i Hrvatske.

Ako je suditi po riječima starog znalca za (štetne) ugovore, dugovanja i zaduženja, direktora „Elektroprivrede RS“ Luke Petrovića da „u arbitražnim sporovima u BiH niko nije uspio“, država bi spremno trebalo da dočeka finansijski krah.

AKTUELNOSTI U SLUČAJU „VIADUCT“

Zaključno sa 16. aprilom 2025. BiH slovenačkom „Viaductu“ mora da isplati 111.030.858 KM. Još 1. marta bila je dužna 110.169.862,95 KM, ali dnevna kamata od 18.717,29 KM joj „puše za vratom“.

„Ne damo novac Federacije BiH da se pokrivaju dugovi entiteta koji otvoreno ruši državu. Vijeće ministara se očigledno zaigralo, ali tu direktivu mogu slobodno okačiti mačku o rep”, poručio je, očekivano, premijer Federacije BiH Nermin Nikšić nakon nedavno održane sjednice Fiskalnog vijeća BiH.

Za to vrijeme, Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) morala je da smanji plate zaposlenima.

„Blokada računa onemogućava normalno poslovanje BHANSA-e, a prihodi od rutnih naknada, koji čine 90 posto njenog budžeta, trenutno su nedostupni. Kako bi ublažila posljedice, BHANSA je bila primorana poduzeti mjere predostrožnosti, uključujući i smanjenje plata za prethodni mjesec“, saopšteno je.

Agencija nema nikakve veze sa arbitražnom odlukom, ali je žrtva rigorozne mjere u traženju prinudne naplate. Naime, Evropska organizacija za sigurnost zračne plovidbe obaviještena da joj je sudskim nalogom o zaplijeni naloženo da ne izvršava bilo kakva dalja plaćanja prema BHANSA-i, što može dovesti i do obustave aviosaobraćaja i niza drugih pratećih posljedica.

Suvlasnik „Viaducta“ Boris Goljevšček za Forbes Slovenija rekao je da u kompaniji i njenom pravnom timu pripremaju i druge mjere za naplatu duga, osim zamrzavanja imovine agencije BHANSA, oduzimanja tri zgrade Centralne banke, te blokade računa Centralne banke BiH u Luksemburgu.

Zato što ne vidimo drugi način da vratimo dug. Nećemo stati. Novac ćemo dobiti na bilo koji način. Neki će misliti da je to neprimjereno, jer na kraju će patiti ljudi, a ne političari”, naveo je, ali nije želio konkretno govoriti o budućim potezima, osim što je napomenuo da će na meti biti imovina BiH unutar i izvan zemlje.

SLOVENCI OROBILI BiH

Osim ovog spora, prošle godine BiH je izgubila još jedan i to po tužbi slovenačkog Elektrogospodarstva. Slovenci su pokrenuli dva spora u kojima traže nevjerovatnu odštetu zbog predratnih ulaganja u Termoelektranu „Ugljevik“.

Tako je Arbitražno vijeće u Beogradu presudilo da TE Slovencima mora platiti 131.040.610 KM, dok kamate iznose 113.829.306 KM. Osim ovog iznosa, RiTE „Ugljevik“ Slovencima će morati platiti još 127 miliona KM za neisporučenu struju od 2022. do 2024. godine.

„Arbitražno vijeće u Beogradu polovinom 2023. godine donijelo je pravosnažnu presudu po tužbi Slovenaca za neisporučenu struju kojom je RiTE ‘Ugljevik’ naloženo da na ime naknade štete ‘Elektrogospodarstvu Slovenije – razvoj in inženiring’ isplati 67 miliona evra i zateznu kamatu te da im sve dok bude radila isporučuje trećinu struje koju proizvede. Nekoliko mjeseci kasnije Arbitražno vijeće je donijelo i novu odluku kojom je  RiTE ‘Ugljevik’ obavezan da Slovencima plati i kamatu od 58,2 miliona evra. Početkom prošle godine između dvije strane potpisan je ugovor kojim je ozvaničen početak isporuke struje, ali i dogovoren model otplate 67 miliona evra glavnice po osnovu obeštećenja. Međutim, tada nisu regulisana pitanja neisporučene električne energije od 1. januara 2022. godine do 31. januara 2024. godine kao i pitanja u vezi sa plaćanjem obračunatih kamata po arbitražnoj odluci i sa potraživanjima iz tužbi koje EGS pokrenula u arbitražnom postupku protiv BiH u Vašingtonu, zbog čega se krajem 2024. ponovo sjelo za sto“, pisao je Capital.

Do kraja svog eksploatacionog vijeka RiTE „Ugljevik“ će morati slovenačkom „Elektrogospodarstvu razvoj in inženering“  isporučivati trećinu struje. Gotovo kompletan elektroenergetski sistem u RS slomljen je onog momenta kada je, zbog štetnih ugovora, pukla kičma „Ugljeviku“, kao najvećem proizvođaču struje sa ukupnim udjelom od 30 odsto.

u Pravobranilaštvu BiH kažu da je prošle godine u radu bio predmet koji se tiče i drugog arbitražnog postupka po tužbi Elektrogospodarstva Slovenije protiv BiH pred Međunarodnim centrom za rješavanje investicionih sporova u Washingtonu (ICSID).

Vrijednost ovog spora je 1.359.644.120 KM!

I HRVATSKA IMA NEOSTVARENE FINANSIJSKE ŽELJE

I Hrvatska ima svoje želje. Odavno je poznato i da je Hrvatska elektroprivreda još 2017. godine poslala Vijeću ministara BiH zahtjev za mirno rješavanje spora. Po srijedi je procjena predratnog ulaganja u Rudnik i Termoelektranu „Gacko“.

Ovo je zapravo bio preduslov za pokretanje međunarodne arbitraže koja bi se vodila po pravilima Evropske energetske povelje, čije su potpisnice BiH i Hrvatska.

Ovo bi BiH koštalo 195.583.000 KM.

KOJE DUGOVE RS VRAĆA BIH?

„Republika Srpska oštetila je državu Bosnu i Hercegovinu za milijardu KM u posljednjih 10 godina. Ovo su očigledno organizirane aktivnosti grupe koja ima i političku pozadinu u saradnji s međunarodnim podzemljem“, poručio je nedavno poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine Šemsudin Mehmedović.

Obraćajući se ministru finansija BiH Srđanu Amidžiću podsjetio je na slučajeve firmi, banaka, preduzeća i drugih subjekata s područja RS, a čija dugovanja su vraćale institucije BiH.

“Zbog nezakonite primjene koeficijenata za raspodjelu sredstava prikupljenih od indirektnih poreza, akciza i putarine u posljednjih godinu i po država je oštećena za najmanje 400 miliona KM. Izvozno-kreditna agencija BiH od Fabrike cijevi ‘Unis’ iz Dervente potražuje 193 miliona KM. Fabrika ‘Unis’ je nakon preuzimanja kredita prestala vraćati dug pa ga je vraćala BiH. Dug RTRS prema BHRT-u na osnovu RTV takse iznosi preko 90 miliona KM, što je potvrdio i Ustavni sud BiH”, naveo je Mehmedović pa podsjetio i na slučaj „Bobar banke“ iz koje je “nestalo“ 122,5 miliona KM, ali i na propast „Banke Srpske”.

“Naglašavam da je 88 miliona KM u ‘Bobar banci’ i 55 miliona KM u ‘Banci Srpske’, koliko su iznosili osigurani depoziti, isplaćeno isključivo iz Fonda agencije za osiguranje depozita BiH, ukupno 142 miliona KM iz državne kase”, rekao je Mehmedović.

„Viaduct“ je među posljednjim slučajevima za koji je, ističe, isključivo odgovorna RS.

“Namjeravaju oštetiti državu za više od 110 miliona KM. Radi se o udruženom kriminalnom poduhvatu nekih i političkih dužnosnika iz ovog bh. entiteta. Kada uzmemo samo ove slučajeve dođemo do cifre od milijardu KM koliko je RS posljednjih 10 godina oštetila BiH. To govori o strategiji podrivanja finansijskog sistema BiH čiji je cilj urušavanje istog”, zaključio je.

VLADU RS PRITIŠĆU DESETINE MILIONA KM DUGA OC JAHORINA”

U jeku priče o dugovima i prelamanja preko leđa države stigla je i informacija da su računi Olimpijskog centra „Jahorina“ blokirani od 7. aprila, jer javno preduzeće na čelu sa Dejanom Ljevnaićem nije u stanju reguliše obaveze. 

“Jahorina”, naime, nije platila ratu kredita „Sparkasse banke“. Radi se o 320.000 KM. U susret Ljevnaiću i predsjedniku Nadzornog odbora Nedeljku Eleku izaći će Vlada RS, tačnije ministar trgovine i turizma RS Denis Šulić. Traže se načini, poručeno je iz ministarstva.

Dug OC mjeri se desetinama miliona KM.

Izvor: Zurnal.info

 

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar