• Euro su otvorili Turska i Italija na rimskom Olimpicu, slavili su Talijani s uvjerljivih 3:0

Italija je nakon 1805 dana zaigrala na velikom natjecanju, u Rimu je u ulozi formalnog gosta susretom s Turskom otvorila Euro 2020. Turski su navijači bili glasniji od domaćih, ali na terenu se od prve minute vidjelo tko je bolji. Talijani su odigrali impresivno i ostvarili visoku pobjedu kojom su poslali poruku svima, potpuno su dominirali nad suparnikom cijelo vrijeme i to okrunili s tri pogotka.

Nametnula je Mancinijeva momčad snažan ritam i Turcima to nije bilo lako pratiti, no na odmor su otišli s pozitivnom nulom. Već u 3. minuti Immobile je zaprijetio iz blizine, pogodio je vanjski dio mreže. Insigne Berardi odigrali su dupli pas u 18. minuti, napadač Napolija tukao je pokraj vratnice.

Nakon kornera Insignea u 22. minuti Chiellini je tukao glavom, no vratar Cakir izbacio je loptu ispod grede u korner. Pokušao je i Barella iz daljine, pa Immobile glavom, bez prave opasnosti za Tursku koja je jedini opasniji pokušaj imala u 35. minuti kad je kontru povukao Yilmaz, ali je talijanski vratar Donnarumma otklonio opasnost ispred Tufana.

Insigne je u 37. minuti tukao u vratara, pa dvije minute kasnije Berardi iznad gola. Nakon vrlo duge akcije Immobile je u 43. minuti isprobao udarac, no nije to bilo dovoljno opasno za Cakira

Čak 67 % posjeda imala je Italija u prvom poluvremenu koje je završeno spornom situacijom. Spinazzola je ubacio s lijeve strane, lopta je u kaznenom prostoru pogodila Celika u ruku, ali sudac Makkelie nije reagirao, kao ni VAR sudac koji je u Nyonu pregledavao snimku.

imageALBERTO LINGRIA Afp
Ünder je na poluvremenu zamijenio Yazicija i zaprijetio iz kontre u 51. minuti, no Donnarumma je uhvatio loptu koju je prije toga dirao i Spinazzola

Italija je u 53. minuti stigla do zasluženog vodstva. Barella je fino pronašao Berardija na desnom krilu, uslijedio je ubačaj u sredinu, a stoper Demiral prsima je skrenuo loptu u vlastitu mrežu. Naravno, nije tu bio kraj, jer je Mancinijeva momčad nastavila s napadima. Nizale su se prilike, tuklo se iz svih pozicija, i u 66. minuti već je bilo 0:2. Spinazzola je još jednom probio desni bok i uputio snažan udarac kojeg je obranio Cakir, ali se nakon odbijene lopte na pravome mjestu našao Ciro Immobile koji je spremio loptu u mrežu.

Turska je pokušala uzvratiti, ali nije znala kako. Predobri i prečvrsti bili su za njih Talijani, koji su u 79. minuti stigli i do trećeg pogotka i konačne potvrde startne pobjede. Nakon još jedne pogreške suparnika na opasnim dijelu terena uslijedilo je ‘prebrojavanje’, Immobile je uposlio Insignea koji je iz svoje omiljene pozicije iskosa s lijeve strane pogodio suprotni kut za 0:3.

Italija je tako nastavila svoju sjajnu seriju, bila joj je ovo deveta uzastopna pobjeda bez primljenog pogotka. Impresivna je bila predstava Azzurra koji su sigurnom pobjedom na otvaranju Europskog prvenstva potvrdili status favorita skupine te jednog od favorita cijelog turnira.

Izvor: jutarnji.hr