Gradački via crucis ponovno okupio veliki broj vjernika
Pobožnost puta križa upriličena je danas na brdo Gradac u župi Uzdol. Tradicionalno, vjernici iz ove, ali i drugih ramskih župa sudjeluju o ovoj pobožnosti svake korizmene nedjelje osim Cvjetnice.
Pobožnost je predvodio uzdolski župnik don Ivan Ivančević, a križ su ovom prigodom nosili: Stipo Kolakušić, Josip Budim, Toni Kolakušić, Ivan Kolakušić, Jakov Kolakušić, Marinko Rumbočić, Niko Zelenika, Stjepan Rako, Ante Stojanović, Mirko Juričić, Ivan Juričić, Ivan Kolakušić i Mirko Kolakušić.
Put križa na Gradac dio je tradicije župe Uzdol još iz vremena kada je župnik bio don Miljenko Džalto, koji je s grupom župljana za gradački put križa prikupio stare križeve u župi Uzdol. Najviše njih, čak devet, dopremljeno je iz Donje Vasti. Vjernici tako u molitvi prolaze oko dva kilometra od naselja Kolakušići do zavjetne kapelice posvećene svetoj Majci Terezi.
Prvi ovogodišnji korizmeni put križa na Gradac završio je tradicionalnim zajedničkim fotografiranjem i molitvom za Božji blagoslov.
Otkupljenje i spasenje
Bila je ovo prilika da vjernici još jednom prođu kroz patnju nevinog Isusa Krista, kao i da razmišljaju o križevima koje i sami nose kroz ovozemaljski život, često ispunjenim patnjom i bolom. Pobožnost je ovo koja je vjernicima draga, jer suosjećaju Kristovu patnju i nepravednu osudu.
Međutim, ono što se ovom pobožnošću slavi jest upravo Isusovo prihvaćanje strašne patnje, ali prije svega volje Božje. Nakon čega kršćanska zajednica vjeruje da će djelo otkupljenja i spasenja zaživjeti u životima vjernika.
U spomen na Isusovu muku i smrt
Minijaturno vjerničko putovanje u promišljanju, poput ovoga na Gradac, prilika je da vjernici kroz 14 postaja prate Krista u njegovim posljednjim satima života na zemlji. Od presude do polaganja u grob.
Vjeruje se da pobožnost svoje korijene nalazi u prvim stoljećima kršćanstva kada su hodočasnici pohodili Jeruzalem i mjesto Isusove muke. Najzaslužniji za to da se Put križa proširio Crkvom jesu franjevci koji su promicali ovu pobožnost koja je posebno zaživjela među vjernicima u 17. i 18. stoljeću.
Biblijsko utemeljenje
Put križa je zaživio vjerojatno jer ima biblijsko utemeljenje, sva evanđelja donose izvještaje upravo o posljednjim satima Isusovog ovozemaljskog života. Ta izvješća su poslužila kao osnova za ustaljenih 14 postaja. Put križa ima i neke nebiblijske elemente koji nisu zabilježeni u evanđeoskim izvještajima.
Točnije, pet postaja nije spomenuto, a to su: Isus pada prvi put pod križem, Isus susreće svoju svetu majku, Veronika pruža Isusu rubac, Isus pada drugi put pod križem te Isus pada treći put pod križem.