Moguće poskupljenje mnogih važnih lijekova zbog trgovinskog rata EU, SAD-a i Kine
Lijekovi proizvedeni u SAD-u i Europi, uključujući terapije za kronične bolesti, mogli bi poskupjeti ili postati manje dostupni zbog sve oštrijeg trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine. Predsjednik Trump pritom najavljuje dodatne carine i na europsku farmaceutsku industriju.
Lijekovi, koji su dosad uglavnom bili pošteđeni trgovinskih tenzija zbog mogućih posljedica za pacijente, sada su se našli u središtu eskalacije trgovinskog rata između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Kina je najavila povećanje carina do 125 posto na američke lijekove, a američki predsjednik Donald Trump poručuje da će farmaceutske proizvode uključiti u novu rundu carinskih mjera — uključujući i one iz Europe. Inače, nestašice lijekova javljale su se i do sada, te su se pacijentima u takvim situacijama davali zamjenski lijekovi, piše mirovina.hr.
Trump želi proizvodnju lijekova vratiti u SAD
Trump je više puta naglasio da velike farmaceutske kompanije poput Pfizera, Eli Lillyja i Johnson & Johnsona trebaju proizvoditi više lijekova unutar SAD-a kako bi se smanjila ovisnost o uvozu i povećali porezni prihodi. Kritizira i praksu registriranja intelektualnog vlasništva u Irskoj zbog niskih poreznih stopa, a posebno se osvrnuo na činjenicu da su brojni najprodavaniji lijekovi, poput Zepbounda (injekcija za mršavljenje tvrtke Eli Lilly) i Keytrude (Merckova imunoterapija za rak), djelomično proizvedeni u Europi.
Trump također tvrdi da SAD ne proizvodi dovoljno antibiotika, već ih u velikoj mjeri uvozi iz Kine i Indije. Smatra i da Amerikanci plaćaju više za iste lijekove nego građani drugih bogatih zemalja jer u SAD-u ne postoji nacionalni zdravstveni sustav koji bi mogao pregovarati o cijenama.
Kina uzvraća carinama na američke lijekove
Kao odgovor, Kina je najavila carine do 125 posto na niz američkih proizvoda, uključujući i lijekove. Prema podacima kineske Nacionalne uprave za medicinske proizvode, brojni zapadni lijekovi koji se prodaju u Kini proizvode se u SAD-u. AstraZeneca u saveznoj državi Indiana proizvodi lijek protiv raka durvalumab, a Eli Lilly ondje proizvodi tirzepatid, lijek za dijabetes i pretilost. U Sjevernoj Karolini proizvode se i lijekovi nirsevimab (za prevenciju respiratornog sincicijskog virusa – RSV) te HIV terapije lamivudin/dolutegravir, koje razvijaju AstraZeneca, Sanofi i GSK.
Farmaceutska industrija u SAD-u lobira da se eventualne carine uvedu postupno, kako bi se ublažio udar i dobilo vrijeme za premještanje proizvodnje. Neke kompanije, uključujući Eli Lilly, već su najavile nove investicije u američke proizvodne kapacitete. No, iz industrijskog udruženja PhRMA poručuju da izgradnja nove tvornice može trajati 5 do 10 godina i koštati i do dvije milijarde dolara – dodatno opravdanje za traženje duljeg prijelaznog roka. Neki proizvođači poduzeli su i hitne mjere – povećali su zračni prijevoz lijekova iz Europe u SAD kako bi stvorili zalihe prije eventualne primjene novih carina.