Održan simpozij “Rama u Drugom svjetskom ratu i poraću”
Održan je simpozij i predstavljen zbornik radova „Rama u Drugom svjetskom ratu i poraću” u Šćitu 2. listopada 2021. godine. Zbornik su pripremili fra Mijo Džolan iz Rama i fra Robert Jolić iz Tomislavgrada.
Zbornik radova je podijeljen u tri dijela
Prvi i ujedno najopsežniji dio strukturiran je od devet radova, od koji je osam plod historiografskoga, a deveti politološkog pristupa.
Fokus autora je bio sužen na sljedeće teme koje se međusobno isprepleću, nadopunjuju i neizbježno preklapaju:
-na ideologiju četničkog pokreta (fra Robert Jolić)
-na specifičnost srpsko-talijansko-hrvatskih vojno-političkih odnosa (Ivica Šarac)
-na detaljnu analizu vojno-operativne suradnje talijanskih i četničkih snaga na prostoru središnje Bosne i zapadne Hercegovine (Amir Obhođaš)
-na dokumentima iz arhive BiH zasnovan prikaz djelovanja i učinka četničkih i partizanskih operacija u samoj Rami (Šimun Novaković)
-na ključne aspekte partizanskog vojnog djelovanja u ramskom kraju (Mijo Beljo) s posebnim naglaskom na stradanja Katoličke crkve u Rami tijekom Drugog svjetskog rata i poraća (fra Marijan Karaula).
Dva rada tematski ciljano zahvaćaju širi vremenski okvir i prikazuju patnje, unutarnje napetosti i probleme lokalne ramske zajednice u vremenskom rasponu od ratnih i poratnih stradanja pa do iseljavanja dijela ramskoga puka s kraja 60-tih 20. st. (Ivo Lučić).
Odnosno u vrijeme jugoslavenskog komunizma, a s istraživačkim akcentom na odnos komunističkih vlasti prema Katoličkoj crkvi (Miroslav Akmadža).
Završni prilog prvog dijela Zbornika politološka je analiza trenutačno aktualne zloporabe pojma „antifašizam“ i dominantne kulture „hegemonijskog pamćenja“ u BiH (Dražen Barbarić).
Drugi, zaseban dio, Zbornika čini temat o žrtvama Drugog svjetskog rata iz ramskog kraja (fra Mijo Džolan)
Riječ je o izuzetno važnom radu, jer odnosi revidiran popis ratnih i poratnih žrtava, s tabličnim prikazima i dva dodatna priloga: jedan je preslika popisa zbrinute ramske djece nakon četničkog pokolja 1942. (Pavao Crnjac), a drugi navodi žrtve koje su se tijekom četničkih napada stradale izvan ramskog područja (prir. fra Robert Jolić).
Treći su svjedočanstva, kronike i sjećanja, koja čitatelja snažno uvlače u mučne i dramatične scena ratnih strahota, zločina i preživljavanja (prir. fra Robert Jolić).
Izvor: Radio Rama