SKUPO I GLUPO: Kremlj je Ukrajinu zasuo “vatrenim tepihom” od 700 mil. dolara i nula stvarne ratne koristi
Ruski raketni napadi na ukrajinske gradove u ponedjeljak imali su slab strateški i nikakav taktički učinak, a Moskvu su stajali milijune eura vrijednih preciznih projektila čije su zalihe pri kraju i koje će teško nadomjestiti, slaže se većina zapadnih analitičara.
Ukupno je u napadima u ponedjeljak stradalo 19 civila, a najmanje 105 ih je ozlijeđeno. Projektili su padali po prometnim križanjima, glavnim ulicama, dječjim igralištima, parkovima i civilnim zgradama, no i po kombiniranim termoelektranama koje proizvode električnu energiju i toplu vodu za grijanje.
Ruski su napadi vjerojatno imali dvojaku svrhu. Prva je bila unutarnjopolitička – predsjedniku Vladimiru Putinu i njegovoj vladi bila je hitno potrebna vidljiva akcija koja će ratnim jastrebovima i građanima koje su potresli prizori rušenja Kerčkog mosta pokazati kako je Rusija snažna, moćna i odvažna te poslati poruku kako se dosad “Moskva suzdržavala” od napadanja punom snagom.
Bez svjetla i topline
Druga svrha napada bila je oštetiti civilnu energetsku infrastrukturu, prvenstveno opskrbu električnom energijom i toplom vodom, te na taj način zaprijetiti ukrajinskim civilima kako njihovi životi uoči zime ovise o milosti Moskve koja ih po volji može ostaviti bez svjetla i topline u hladnim mjesecima.
Obje su poruke, najvjerojatnije, još jedan u nizu blefova Kremlja jer prema mišljenju analitičara ruska vojska ne može održati ovaj intenzitet napada. Ruske zalihe precizno navođenog oružja su pri kraju, a zbog zapadnih sankcija nije u mogućnosti proizvoditi nove zalihe u dovoljnim količinama za konkretne ratne potrebe.
Najbolji znak ograničenih zaliha je korištenje oružja za pogrešnu svrhu – korištenje skupih protuzračnih projektila S-300 ili protubrodskih raketa za gađanje kopnenih ciljeva
U ponedjeljak je ispaljeno više od 80 projektila, a radilo se o kombinaciji krstarećih projektila Kh-101 i Kh-555 koje su lansirali strateški bombarderi Tupoljev Tu-95, krstarećih projektila Kalibr lansiranih s bombardera i iz ruskih podmornica i fregata u Crnom moru, balističkih projektila Iskander, raketa Tornado-S ispaljenih iz višecijevnih raketnih bacača te protuzračnih projektila S-300, iskorištenih za napad na kopnene ciljeve.
U napadima je korišteno i desetak iranskih “samoubilačkih” dronova Shahed.
Održavanje privida
Kako piše magazin Forbes, riječ je o arsenalu koji vrijedi između 400 i 700 milijuna dolara, ovisno o točnom tipu oružja koje se koristilo, no značajnija od same novčane vrijednosti jest činjenica da se radi o oružju koje će Moskva teško nadomjestiti.
“Napadi su zalud potrošili sve manje zalihe ruskih preciznih oružja protiv civilnih meta, umjesto protiv vojno značajnih meta”, ističe think tank Institut za ratne studije (ISW). Sličnog je mišljenja i Sidharth Kaushal iz londonskog think tanka RUSI.
“Čini se kako je ovaj napad bio održavanje privida, a ne postizanje stvarnog, vojnog učinka”, izjavio je Kaushal za WSJ. “Iako je šteta tragična, nije ni od kakve stvarne vojne važnosti, a potrošili su značajna i skupa sredstva”.
Izvor: Ivan Fischer/Jutarnji.hr