Stolisnik se tradicionalno koristi za liječenje rana i kod želučanih tegoba, znanost potvrdila njegovu ljekovitu moć
Stolisnik su još su u antičko doba ratnici nosili u svojim torbicama za prvu pomoć. Ova biljka lastinskog naziva Achillea millefolium ime je po legendarnom junaku Ahileju koji je, prema predaji, koristio stolisnik za zaustavljanje krvarenja. U našim krajevima je poznat i kao hajdučka trava jer su je hajduci navodno koristili kako bi liječili rane i infekcije tijekom krvavih borbi, piše Telegram.hr
Hajdučka trava: Za što je dobar stolisnik
U narodnoj medicini stolisnik se tradicionalno koristi za zaustavljanje krvarenja i liječenje rana, ublažavanje infekcija kože, potporu probavi i smanjenje želučanih tegoba te liječenje gripe i prehlade.
I znanstvena istraživanja su dokazala moć protuupalnih i antioksidativnih spojeva stolisnika. Primjerice, azuleni, a posebice chamazulen, prisutni u eteričnom ulju stolisnika, imaju snažno protuupalno i antialergijsko djelovanje. Chamazulen djeluje tako što smanjuje stvaranje spojeva u tijelu koji potiču upalu. Zato se stolisnik tradicionalno koristi kod upalnih stanja kože, rana, pa čak i kod problema sa sluznicom želuca.
Također, flavonoidi koji se nalaze u nadzemnim dijelovima biljke – listovima i cvjetovima – imaju antioksidativno, antimikrobno i spazmolitičko djelovanje te pomažu u zaštiti stanica od oštećenja, ublažavaju grčeve i smiruju probavni sustav.
Evo što su recentna znanstvena istraživanja pokazala o potencijalnim ljekovitim svojstvima stolisnika:
1. Liječenje rana i infekcija kože: Prema znanstvenom radu objavljenom u časopisu Iranian Journal of Basic Medical Sciences, stolisnik pokazuje snažna protuupalna i antimikrobna svojstva. Ekstrakt biljke potaknuo je brže zacjeljivanje rana i obnovu tkiva kod životinja, što podržava tradicionalnu upotrebu stolisnika za zacjeljivanje rana i liječenje kožnih infekcija. Sposobnost poticanja zacjeljivanja rana stolisnika proizlazi iz aktivnih komponenti poput chamazulena.
2. Regulacija šećera u krvi: Ista studija navodi i da ekstrakti stolisnika mogu snižavati razinu glukoze u krvi i poboljšati osjetljivost na inzulin kod životinjskih modela dijabetesa. Ovi rezultati otvaraju prostor za daljnja istraživanja potencijalne primjene stolisnika u kontroli dijabetesa tipa 2 kod ljudi.
3. Saveznik kod gastritisa i helicobacter pylori: Studija objavljena u časopisu Avicenna Journal of Phytomedicine pokazala je da ekstrakti biljke Achillea millefolium imaju inhibitorni učinak na Helicobacter pylori, bakteriju povezanu s razvojem čira na želucu i gastritisom. To dodatno potvrđuje tradicionalnu upotrebu stolisnika kod želučanih tegoba.
4. Ublažava probavne tegobe: Najnovije istraživanje iz 2024. objavljeno u časopisu Pharmaceuticals pokazuje da stolisnik pomaže u ublažavanju simptoma nadutosti, grčeva i dispepsije. Studija sugerira da eterična ulja i flavonoidi iz stolisnika potječu lučenje želučane kiseline i enzima, što pridonosi boljoj probavi.
5. Pomoć kod gripe i prehlade: Prema opsežnom pregledu iz 2015. godine, stolisnik djeluje kao blagi antipiretik i ekspektorans. Zbog toga se tradicionalno koristi kod povišene temperature, kašlja i drugih simptoma gripe.
6. Potencijalna pomoć kod covida: Prema laboratorijskoj studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu Journal of Biomolecular Structure and Dynamics, neki prirodni sastojci iz stolisnika pokazali su potencijal da ometaju djelovanje važnih enzima virusa SARS-CoV-2, koji su ključni za njegovo razmnožavanje u tijelu. Drugim riječima, ti spojevi bi mogli blokirati virus tako da mu otežaju širenje, no ovo je za sada ispitano samo putem računalnih modela. Iako su rezultati obećavajući, nisu još potvrđeni kod ljudi, pa su potrebna dodatna istraživanja kako bi se utvrdilo ima li stolisnik stvaran učinak u liječenju covida.
Stolisnik čaj za želudac
Na našim prostorima, stolisnik čaj tradicionalno se koristi kod gastritisa, nadutosti, bolova u trbuhu i neredovitih menstruacija. U narodnoj medicini smatran je ženskom biljkom zbog svog učinka na hormonalnu ravnotežu.
Stolisnik se bere tijekom cvatnje, od lipnja do rujna. Za čaj se koriste cvjetne glavice i gornji dijelovi stabljike. Biljka se suši na prozračnom, sjenovitom mjestu, a zatim se pohranjuje u platnene vrećice ili staklene posude.
Recept za stolisnik čaj za želudac
- 1 žlica suhog stolisnika
- 2,5 dl kipuće vode
Priprema: Preliti kipuću vodu preko biljke, poklopiti i ostaviti 10 minuta. Procijediti i piti topao čaj. Preporučena doza je do 2 šalice dnevno, prije obroka.
Stolisnik: Mjere opreza
Iako se stolisnik smatra sigurnim za većinu ljudi, postoje važna upozorenja:
- trudnice i dojilje trebaju izbjegavati čaj od stolisnika jer može potaknuti kontrakcije maternice
- osobe s alergijama na biljke iz porodice glavočika (npr. ambroziju, kamilicu) mogu imati alergijsku reakciju na stolisnik pa ga je najbolje izbjegavati
- dugotrajna konzumacija u velikim količinama može izazvati osjetljivost na svjetlo (fotosenzitivnost)
- budući da stolisnik može usporiti zgrušavanje krvi, postoji zabrinutost da bi mogao povećati krvarenje tijekom i nakon operacije. Zato ga se preporučuje prestati uzimati najmanje dva tjedna prije planirane operacije
Prema podacima s RxList i jednom najnovijem znanstvenom radu, stolisnik se ne preporučuje piti uz:
- lijekove za razrjeđivanje krvi (npr. varfarin) zato što može usporiti zgrušavanje krvi. Uzimanje stolisnika zajedno s lijekovima koji također usporavaju zgrušavanje može povećati šanse za modrice i krvarenje
- antacide, lijekove koji se koriste za smanjenje želučane kiseline zato što stolisnik može povećati želučanu kiselinu te smanjiti učinkovitost antacida
- lijekove za krvni tlak jer može pojačati njihov učinak
- sedative jer povećava pospanost i usporenost
Odgovarajuća doza stolisnika ovisi o nekoliko čimbenika kao što su dob i opće zdravstveno stanje osobe. Stručnjaci napominju da u ovom trenutku nema dovoljno znanstvenih podataka za određivanje odgovarajućeg raspona doza stolisnika.
Također, imajte na umu da biljni pripravci mogu ometati djelovanje lijekova i da doze mogu biti važne. Obavezno slijedite relevantne upute na etiketama proizvoda i posavjetujte se sa svojim liječnikom ili specijalistom te ljekarnikom prije uporabe stolisnika, osobito ako imate neku kroničnu bolest ili vam je propisana bilo kakva terapija.
National Library of Medicine I
National Library of Medicine II