Trumpovi potezi izazvali su lančanu reakciju koja se teško može zaustaviti, globalnoj ekonomiji prijeti crni scenarij
Iako je američki predsjednik Donald Trump ovaj tjedan dao naslutiti da je na tanjur stavio više nego što može pojesti po pitanju trgovinskog rata s Kinom i globalnog carinskog blitzkriega, ekonomski stručnjaci s velikom dozom skepse analiziraju tržišna kretanja i upozoravaju da je teško anulirati nastalu štetu, prenosi Jutarnji.hr
Unatoč tome što su se tržišni indeksi oporavili od slobodnog pada u kojem su bili od “Dana oslobođenja”, i dalje su u minusu 11 posto u odnosu na razinu iz siječnja 2025., a prema podacima FactSet date, u ova je tri tjedna iz S&P 500 nepovratno izbrisano više od sedam bilijuna – da, bilijuna! – dolara.
“Kristalno je jasno da će se rast sigurno usporiti, samo je pitanje koliko”, izjavio je za CNN Justin Wolfers, američki profesor ekonomije i javne politike pri Sveučilištu Michigan, naglasivši pritom da su ovakvi nepromišljeni potezi Bijele kuće pokrenuli lančanu reakciju kojoj je teško stati na kraj.
Štoviše, prominentne rejting agencije procjenjuju da se rizik od recesije do kraja tekuće godine trenutačno kreće između 50 i 70 posto jer su i od samih carina štetniji neizvjesnost i kaos koje je aktualna administracija stvorila na tržištu.
Cijeli svijet od ove postave Bijele kuće očekuje i neočekivano, a mandat je tek na početku, što znači da će četiri godine biti izuzetno duge.
Američki izvršni direktori u ovako neizvjesnom ozračju ne mogu planirati izdatke i ulaganja, zbog čega a priori stežu remen te odustaju od većih investicija. Drugim riječima, to znači otpuštanje svih radnika koji nisu nužni i servisiranje hladnog pogona.
Strahujući od vala otkaza i nove recesije, i sami potrošači grčevitije stežu remen, zbog čega dodatno raste strah od usporavanja gospodarstva
No, predsjednikova svita i dalje tvrdi da su ovi negativni rezultati samo manja tehnička prepreka pomno osmišljenom planu unapređenja trgovinskih uvjeta SAD-a te obećavaju kako će u 90 dana (odgode carinskih stopa) Trump dogovoriti najmanje 90 (Americi osjetno povoljnijih) trgovinskih sporazuma.
Sve je izglednije kako među tih 90 sporazuma neće biti i onaj s Kinom zato što Peking još uvijek nije signalizirao spremnost na deeskalaciju trgovinskog rata sa SAD-om, unatoč tome što su Trump i njegov ministar financija Scott Bessent pružili maslinovu grančicu rekavši da ovu situaciju dugoročno ne smatraju održivom.
“Aktualne stope carina ekvivalent su embargu, a prekid trgovinskih odnosa između naših zemalja nikome ne ide u korist”, izjavio je Bessent, naglasivši pritom kako bi svaki potez prema smanjenju trgovinskih napetosti trebao biti obostran.
Međutim, Peking im šalje drugačiju poruku
“Ako SAD uistinu želi rješavati naše izazove, prijetnju i prisilu trebao bi zamijeniti dijalogom i pregovorima. Očekujemo ravnopravnost i poštovanje od svih partnera s kojima surađujemo na obostranu korist”, izjavio je Guo Jiakun, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova, u srijedu.
“Nismo zainteresirani poslovati s nekim tko na nas vrši maksimalni pritisak te nas otvoreno ponižava”, zaključio je Guo.
Činjenica da Peking još uvijek nije trepnuo u srazu s Amerikom iznenadila je jedino dužnosnike aktualne američke administracije kojima kronično nedostaje poznavanje geopolitike i dogme autoritarnih država.
Upravo onoliko koliko su krivo procijenili Kinu po pitanju trgovinskog rata toliko su krivo procijenili Rusiju po pitanju spremnosti na (veće) ustupke oko Ukrajine i Europe.
Možda do kraja mandata i nauče da geopolitika nije biznis.