U kandidatski status BiH više vjeruju EU dužnosnici nego bh. političari

U kandidatski status BiH više vjeruju EU dužnosnici nego bh. političari

Nije preostalo puno vremena do odluke Europske unije o kandidatskom statusu Bosne i Hercegovine za članstvo. Povremeni apeli europskih dužnosnika da domaće vlasti poduzmu korake ka ispunjenju zacrtanih uvjeta  uglavnom ostaju bez odgovora.

Summit EU bit će održan 15. prosinca, na kojem bi mogla pasti odluka o preporuci Europske komisije za našu zemlju. Veći stupanj entuzijazma pokazuju europski dužnosnici nego domaće vlasti kada je riječ o prilici da BiH dobije kandidatski status.

Tvrdi to politička analitičarka Tanja Topić ukazujući da su političke elite više zaokupljene raspodjelom plijena nakon izbora. Posebno što je, kako kaže, riječ o strukturi koja je već pokazala nezainteresiranost za integracijski proces, javlja BHRT.

Utiska je da šansu neće propustiti EU, nakon što je međunarodna zajednica požurila da prihvati, kako kaže, vrlo upitne rezultate izbora

“Međunarodna zajednica je sklopila oči na sve to nadajući se da će na taj način pridobiti ili stvoriti dobru volju kod domaćih aktera da barem pokažu deklarativno da su spremni da BiH dobije kandidatski status”, navodi Topić.

S druge strane, posljednji koji je apelirao na domaće vlasti, povjerenik za proširenje EU Oliver Varhelyi, kaže da je ponuda kandidatskog statusa šansa koja se događa jednom i od koje su velika očekivanja. Traži dokaz o spremnosti za ispunjavanje reformskih zadataka.

“Navedene reforme će pokazati državama članicama EU da je BiH ozbiljna u svojoj želji da se pridruži EU. Te reforme nisu za Bruxelles, potrebne su da unaprijede svakodnevni život svih građana BiH. Imajući u vidu i odluku koja je donesena za Ukrajinu i Moldaviju ranije i imajući u vidu situaciju u BiH ima osnova da očekujemo pozitivnu odluku i za BiH”, ističe Varhelyi.

Preostalo je malo vremena za djelovanje. Pojedini propisi i zakoni su pripremljeni za usvajanje, ali nije spremna nova vlast jer nije formirana u punom kapacitetu, kaže nekadašnji veleposlanik BiH pri EU Osman Topčagić. Navodi da ipak više vjeruje u pozitivan ishod. S obzirom da postoji otpor među pojedinim članicama EU, Topčagić smatra da je potrebno iskoristiti preostalo vrijeme i objasniti situaciju i pokazati spremnost BiH da se ide dalje na europskom putu.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing