VILLARREAL – HAJDUK 4:2 (Morales 15‘, 36‘ Livaja 19‘ ag., G. Moreno 45‘+1‘/Biuk 2‘, Fossati 85‘)

VILLARREAL (4-4-2): Reina – De la Fuente (od 61. Kiko), Mandi, Cuenca, Pedraza (od 61. Pau Torre) – Chukwueze, Coquelin, Morlanes (od 61. Parejo), Baena – Morales (od 73. Jackson), G. Moreno (od 61. Lo Celso)

HAJDUK (3-4-3): L. Kalinić – Mikanović (od 71. Lovrencsics), Borevković, Elez (od 79. Fossati), Melnjak – Awaziem, Grgić – Sahiti (od 71. Mlakar), Krovinović, Biuk – Livaja (od 79. N. Kalinić, od 85. Atanasov)

VALENCIA – stadion Ciutat de València. Gledatelja: 10,000. Sudac: Aleksej Kulbakov (Bugarska)

Svi mi živimo u Žutoj podmornici, odjekivala je uspješnica Beatlesa u izvedbi veselih navijača Villareala u španjolskoj verziji na stadionu Cituat de Valencia. Villarreal je s kombiniranom startnom postavom, sa tek trojicom igrača koji su prošle subote krenuli u prvenstvenoj utakmici protiv Valladolida, demonstrirao moć i snagu kontra Hajduka.

Bijelima se pet dana nakon Maksimira ponovilo identično poluvrijeme u Valenciji. Gdje su u Maksimiru završili, tu su u Španjolskoj nastavili. Poveli su s 1:0 i onda do kraja prvog dijela primili četiri pogotka.

Šokirali su Bijeli momčad Unaija Emerya pogotkom na isteku prve minute, nakon samo 60-ak sekundi igre. Čak devet i pol mjeseci čekao je Stipe Biuk da bi postigao prvi gol u mandatu Dambrauskasa. Zadnji je zgoditak za Bijele postigao u posljednjoj utakmici Gustafssona još u listopadu prošle godine u porazu u Koprivnici. Do Valencije je odigrao 26 utakmica s Litavcem u ulozi trenera, ali nijednom nije zatresao mrežu. Međutim vodstvo Bijelih bila je iznimka. Radost kratkog daha, jer već nakon 19 minuta igre Villarreal je imao vodstvo, a na poluvrijeme je otišao sa čak tri pogotka prednosti.

Hajduk je kod 0:1 imao šansu Melnjaka kojem je Livaja ostavio povratnu loptu na visini kaznenog prostora u 7. minuti, ali pokušaj je završio u bloku. I tu se ugasio Hajduk, a Villarreal podigao u višu brzinu. Prvo je individualnom akcijom 35-godišnji Jose Luis Morales nastavio zabijati na njemu dobro poznatom stadionu, jer ovog je ljeta preselio u Villarreal nakon što je osam godina igrao za Levante. Samo pet minuta kasnije, Žuti su došli do 2:1 nakon ubačaja Baene i nesretnog autogola Livaje.

25843685

ANTE CIZMIC Cropix

NESTALI ZA 30 MINUTA

Hajduk je primio četiri gola, ali i zabio dva – što daje nadu za uzvrat na Poljudu za tjedan dana…
PIŠE: Jurica Radić/SNOBJAVLJENO: 18. kolovoz 2022. 22:51

Žuta podmornica većim dijelom susreta dominirala je protiv nemoćnih Bijelih koji su na kraju rezultatski dobro prošli. Pobjedom su Španjolci stigli blizu ulaska u skupine Konferencijske lige, ali pogotkom Fossatija s bijele točke, Hajduk je došao do konačnih “minus dva” i žive nade za uzvrat. Hajdukovci imaju sedam dana da se spreme za novi veliki ogled sa Žutom podmornicom, tjedan dana vjere u čudo….

image

image

image

– Hajduče znaj još nije kraj – pjevala je Torcida nakon što je Villarreal preokrenuo utakmicu nesretnim autogolom Livaje.

No, bilo je jasno da će se Hajduk teško oporaviti, jer Villarreal je preuzeo kontrolu utakmice. Spustili su Žuti ritam, držali posjed i čekali prigodu. Dočekali su je jako brzo, jer već u 36. minuti semafor je pokazivao “minus dva” Bijelih. Pogodak je stigao na postavljenu obranu, na lošu reakciju obrane Hajduka, ali Villarreal zna zabijati i na kontranapade. Čim su se Splićani malo otvorili u finišu poluvremena, Španjolci su iz klasičnog protunapada došli do visokih 4:1. Mat u tri poteza sa potpisom terceta najopasnijih igrača Chukwuezea, Moralesa i Morena.

U nastavku je Baena ispružio Kalinića u 53. minuti udarcem sa 17 metara, ali izvadio je vratar Bijelih loptu ispod grede. Nakon 60 minuta igre, promijenio je Emery četvoricu igrača, iskustvom osnažio obranu Kikom Torresom, a veznu liniju s Parejom Lo Celsom. Izgledalo je kao da su Žuti u drugom dijelu “digli nogu sa gasa”, jer unatoč kontroli posjeda, nisu iskazivali veće napadačke ambicije.
Očekivalo se da će Hajduk više krenuti naprijed, ili barem pokušati. Međutim, Bijeli nisu mogli zadržati loptu niti organizirati ozbiljniji pritisak pa je besposlen bio Pepe Reina koji se nakon 17 godina vratio u Villareal.

Ali, kada su se tome najmanje nadali, stigla je pogreška Mandija i otvorila se nada za Bijele. Iz situacije koja nije “mirisala” na šansu, ali na kraju je važno da su Bijeli došli do rezultata koji je, mora se priznati, bolji od prikazane igre.

Međutim, s 2:4 “živa” je splitska utakmica ma koliko Villareal bio kvalitetnija momčad nakon prikazanog u prvom dvoboju.