‘Jučer’ je stradala Jablanica, tko je sljedeći?

‘Jučer’ je stradala Jablanica, tko je sljedeći?

U serijalu članaka koje ćemo objaviti na portalu Hercegovina.info razotkrivamo (ne)rad inspekcijskih službi, kako županijskih, tako i gradskih, te kako je političko uhljebljivanje stvorilo inspektore koji ni ne smiju, niti žele raditi po zakonu.

Prvi dio

4. listopada 2024. godine zauvijek će ostati upamćen u obiteljima stradalih u poplavi u Jablanici. Lavina s obližnjeg kamenoloma sručila se na stanovnike Donje Jablanice, koji će tu noć pamtiti cijeloga života. Pola godine nakon nesreće, nula privedenih, nula odgovornih, dok Tužiteljstvo HNŽ-a još uvijek provodi istragu. Obitelji stradalih, ali i svaki razuman čovjek, s pravom se pitaju: je li se tragedija mogla spriječiti i što su sve ove godine radile inspekcije HNŽ-a?

Portal Hercegovina.info proveo je stručnu analizu na više kamenoloma i solarnih postrojenja na području HNŽ-a i zaključak je jasan: odgovorni inspektori HNŽ-a i Grada Mostara godinama zatvaraju oči pred nezakonitostima i devastacijom javnih dobara, sve s ciljem da se zadovolje apetiti vlasti i investitora.

Provjera svih kamenoloma u HNŽ

Nakon nesreće u Donjoj Jablanici, Vlada HNŽ-a na čelu s premijerkom Marijom Buhač donijela je zaključak da se izvrše inspekcijske provjere na svim kamenolomima u HNŽ-u. Odgovornost za provjeru koncesijskih ugovora i poštivanje zakona o eksploataciji kamena pripala je rudarskim inspektorima HNŽ-a.

Rudarsko-geološki inspektori zaduženi za nadzor kamenoloma u HNŽ-u su:

  • Dragan Obradović, glavni županijski inspektor
  • Željko Rangelov
  • Tomislav Mikulić

Prvi u nizu kamenoloma nalazi se na Krivodolu, lokacija “Razdolje”, općina Mostar – iznad Jasenice i nekadašnje ostavštine Sokola. Bivši ministar gospodarstva Željko Laketić sklopio je koncesijski ugovor za eksploataciju kamena na 30 godina s tvrtkom Promark, na površini od 2,48 hektara eksploatacijskog polja.

O Promarku i Anti Vidačku mogli bi se pisati romani. Čovićev “sokolski frend” vinuo se u visine nakon privatizacije vrijedne kompanije čija se imovina danas mjeri u milijunima. Što se Ante tiče – lakše je nabrojati što nema nego što ima. Mnogi će reći da se “snašao”, no jedno je sigurno: njemu je uvijek malo.

Upravo iz Sokola pruža se pogled na kamenolom na brdu iznad Jasenice. Na upit portala Hercegovina.info upućen Ministarstvu gospodarstva HNŽ-a – je li Ministarstvo potpisivalo novi koncesijski ugovor s investitorom Promark u vezi s tim kamenolom – odgovor je glasio:

“Prema službenoj evidenciji, nije bilo novih koncesijskih ugovora vezanih za gospodarsko društvo Promark d.o.o. i lokalitet kamenoloma.”

Pogled na kamenolom Razdolje sa carinskog terminala u rodoču
Pogled sa Carinskog terminala u Rodoču na kamenolom

Koordinate iz koncesijskog ugovora kao područje eksploatacije

Koncesijskim ugovorom jasno su označene točke X i Y površine od 2,48 hektara s koje je području tvrtki Promark dopušteno vaditi sirovinu, odnosno kamen. Nije Ante „bezveze” tražio koncesiju upravo do te granice od 2,5 hektaradobro on zna da je Ministarstvo okoliša HNŽ-a nadležno za izdavanje okolinske dozvole za postrojenja do 2,5 hektara. Sve što premašuje tu površinu pada pod ingerenciju Federalnog ministarstva okoliša, što automatski znači i federalne inspekcijske kontrole, a to je, izgleda, scenarij koji Ante nije želio. Tako se dolazi do zaključka da se Ante mnogo lakše “obračunava” sa županijskim inspektorima nego što bi to bio slučaj s federalnim nadzorom.

Unosom koordinata dolazi se do stvarne koncesijske površine od 2,48 hektara na području Krivodola.

Koordinate točaka iz koncesije za Promark kamenolom na Krivodolu
Koordinate iz koncesijskog ugovora

No, i bez precizne geodetske podloge, na satelitskoj snimci jasno je vidljivo da nešto ne štima. Čak će i obični promatrač zaključiti da je područje iskopa višestruko veće od ugovorene površine. Investitor Promark trajno je devastirao više od 6 hektara javnog dobra, iako je službeno dobio koncesiju samo na 2,48 hektara.

Promark kamenolom na krivodolu razmjeri trajnog uništenja
Žuta boja označava područje i razmjere trajne devastacije javnog dobra od strane investitora Promark

Koncesijskim ugovorom i dozvolom za eksploataciju sirovine, tvrtki Promark dopušteno je vršiti vađenje kamena isključivo unutar strogo definiranih granica na površini od 2,48 hektara.

Dozvoljena lokacija za eksploataciju kamena investitora Promark
Crveni kvadrat označava područje kamenoloma sa kojeg je dozvoljena eksploatacija kamena koncesijskim ugovorom I dozvolama za eksploataciju, sve ostalo je nezakonito trajno uništeno.

Na terenu i na satelitskim snimkama jasno se vidi da je Promark, mimo dozvoljenih 2,48 hektara, trajno i nepovratno devastirao dodatnih 3 hektara javnog dobra.

Što su radili rudarski inspektori HNŽ-a?  Rudarski inspektor Željko Rangelov kaže – sve je u redu.

Na temelju Odluke Vlade HNŽ-a od 22.10.2024. godine, Rangelov je 19.11.2024. godine izvršio inspekcijski nadzor kamenoloma Promarka.

Zapisnik o inspekcijskom nalazu inspektora Željka Rangelova
Zaglavlje zapisnika, rudarskog inspektora Željka Rangelova

U svom zapisniku, uz opis strojeva i prisutnih djelatnika, konstatira da se eksploatacija krečnjaka odvija unutar granica eksploatacijskog poljabez ikakvih primjedbi. Također navodi da je postrojenje za drobljenje kamena bilo u radu, što je, prema njegovim riječima, predviđeno glavnim projektom.

Zapisnik o inspekcijskom nalazu inspektora Željka Rangelova
Inspektor Rangelov u zapisniku konstatira ekspoloatacija krečnjaka se odvija u granicama eksploatacijskog polja.

No, ono što inspektor nije zabilježio vidi se i osjeća svaki dan

Svakodnevno drobljenje kamena stvara ogromne oblake kamene prašine, koji se nerijetko spuštaju niz padinu prema naselju Jasenica. Takav prizor zabilježio je i fotograf portala Hercegovina.info.

U opisu poslova rudarskog inspektora izričito stoji da može poduzeti odgovarajuće preventivne i represivne mjere. Inspektor Rangelov u svom zapisniku nije naveo – a morao je – je li investitor poduzeo mjere vlaženja radne površine ili uspostavio vodeni tretman radi smanjenja prašine i štetnih utjecaja na zdravlje ljudi i okoliš.

Kamena prašina na kamenolomu investitora Promark
Kamena prašina uslijed drobljenja kamena

Fina priča za javnost – dok prašina guši stvarnost

Podsjetimo, 22. listopada 2024. godine, Vlada HNŽ-a je nakon tragedije u Jablanici, usvojila Izvješće o radu Inspektorata Ministarstva gospodarstva za prvu polovicu tekuće godine. Tada je zaključeno da je potrebno hitno izvršiti inspekcijske nadzore nad svim zakonitim i nezakonitim kamenolomima i iskopima, za koje inspektori imaju saznanja s terena.

Cjelokupno izvješće o provedenim nadzorima, zajedno sa zaključcima i poduzetim mjerama, Inspektorat je bio dužan dostaviti Vladi HNŽ-a do kraja studenog 2024. godine.

No, ako je suditi po zapisniku rudarskog inspektora Rangelova u slučaju Promarka, građani imaju i te kako razloga za zabrinutost.

Vremenski prikaz promjena na kamenolomu, crveni kvadrat označava područje gdje je moguće vršiti eksploataciju kamena.

Portal Hercegovina.info najavljuje – podnijet ćemo kaznene prijave!

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar