Njemačka ukida putna upozorenja za zemlje EU-a
Njemačka vlada planira od 15. lipnja ukinuti upozorenja za putovanja u europske zemlje, koja su uvedena sredinom ožujka kao dio mjera borbe protiv pandemije koronavirusa, javlja u utorak Njemačka izvještajna agencija (Dpa).
Ukidanje upozorenja se odnosi na 31 europsku državu, pri čemu se radi o zemljama članicama Europske unije, Velikoj Britaniji i državama koje se nalaze unutar Schengenskog prostora a nisu članice EU-a, javlja Dpa pozivajući se na dokument pod nazivom Kriteriji za omogućavanje europskog turizma, koji bi trebao biti prihvaćen na redovitoj sjednici vlade u srijedu.
Preduvjet za ukidanje upozorenja za putovanja je povoljan razvoj situacije vezane uz širenje pandemije koronavirusa. U dokumentu stoji kako se vlada u svojoj odluci o ukidanju upozorenja vodila i gospodarskim aspektima.
Ponovno oživljavanje turizma je važno za turiste i njemački turizam, ali i za gospodarsku stabilnost u ciljnim zemljama”, stoji u vladinom dokumentu.
Njemačka vlada predlaže i niz zajedničkih mjera koje bi trebale spriječiti ponovno izbijanje pandemije te će od europskih partnera, kako se navodi, zatražiti i uvođenje mjerila koje vrijede u Njemačkoj za slučaj ponovnog vraćanja zaštitnih mjera.
Pravilo nalaže da se stroge zaštitne mjere ponovno uvedu ako u roku od tjedan dana broj novooboljelih na 100.000 stanovnika u određenoj regiji prijeđe granicu od 50.
Turistička odredišta moraju zadovoljiti uvjete za siguran boravak turista
Zemlje koja slove kao turistička odredišta bi isto tako trebale razviti ostvarive koncepte kako bi se jamčilo pridržavanje mjera poput održavanja fizičkog razmaka, nošenja maski te provjetravanje i dezinfekcija prostora u kojima borave turisti.
Koncepti bi također trebali sadržati i jasne mjere u slučaju oboljenja turista, u što spadaju i dovoljni kapaciteti u bolnicama, kao i kapaciteti testiranja na zarazu. Osim toga moraju biti primjenjivane preporuke Europske komisije o putovanju u zračnom prometu.
Njemačka vlada od Europske komisije traži razvijanje postupka za vrednovanje primjene mjera u pojedinim zemljama. Pritom bi, kako se navodi, u obzir trebalo uzimati odnos između rizika zaraze i mjera koje su na snazi, ali i regionalne razlike u pojedinim zemljama.
Mjere upozorenja za putovanja, koje se inače izdaju za zemlje u kojima vlada nesigurnost ili se nalaze u ratnom sukobu, uvedene su sredinom ožujka, nakon čega je gotovo četvrt milijuna njemačkih građana vraćeno zračnim mostovima iz inozemstva.
Ministarstvo unutarnjih poslova, koje je nadležno za pitanje otvaranja granica, objavilo je kako treba regulirati i pitanje putovanja u i iz zemalja koje nisu članice Europske unije, a u kojima je situacija sa širenjem zaraze povoljnija nego u nekim zemljama članicama EU-a.