Opasna sintetička droga na pragu BIH, smrtonosna u dozi dva do tri miligrama

Opasna sintetička droga na pragu BIH, smrtonosna u dozi dva do tri miligrama

Pojedini dileri miješaju fentanil s drugim drogama, poput heroina, kokaina, amfetamina, zato što ga je potrebno vrlo malo da bi se postigao učinak droge, što ga čini jeftinijom opcijom.

Među heroinskim ovisnicima diljem svijeta kruži jedna od najopasnijih sintetičkih droga – fentanil, koji odnosi stotine života. Fentanil, koji je sintetski opiodni analgetik, iz Sjedinjenih Američkih Država proširio se i na pojedine zemlje u Europi.

Ovaj analgetik koji je stotinu puta jači od morfija zabrinuo je već i bh. susjede – Hrvatsku, jer je droga lako dostupna i može se naručiti putem interneta. Već se godinama na Zapadu izdaje na recept za ublažavanje jakih bolova u teškim stadijima maligne bolesti, a uveliko se proizvodi i ilegalno.

Pojedini dileri miješaju fentanil s drugim drogama, poput heroina, kokaina, amfetamina, zato što ga je potrebno vrlo malo da bi se postigao učinak droge, što ga čini jeftinijom opcijom.

Nedavno je u Vogošći u jednoj kući, nakon konzumacije heroina, smrtno stradao mlađi muškarac

Vlasnik kuće i djevojka, koja je također koristila heroin, privedeni su, a posumnjalo se da se radi o „prljavom“ heroinu, odnosno da je droga bila pomiješana s drugim supstancama, piše Avaz.

Prema službenim podacima FUP-a o vrstama zaplijenjene droge, u BiH prevladavaju heroin, marihuana, spid, MDM, ekstazi i hašiš, ali i heptanon, koji se koristi za liječenje od ovisnosti.

Kako je pojasnio Dragan Mioković, inspektor MUP-a Sarajevske županije u mirovini, narkomanima u BiH nisu nepoznati jaki lijekovi (opiodi) koje miješaju s drogom, a u nedostatku heroina pokušavaju doći do njih pljačkajući ljekarne.

“Zbog toga nije ni čudno što tu vrstu lijekova u ljekarnama čuvaju, da tako kažem, u posebnim sefovima. Naravno, to je uvijek bilo atraktivno za narkomane. Otkako se heroin pojavio na ovim prostorima, od tada postoji zanimanje narkomana za te zamjenske lijekove, što protiv bolova, što za liječenje od ovisnosti. Oni samo prate novi trend. Kod nas, ako dođe taj lijek, naravno da će im biti zanimljiv da ga ukradu, zlouporabe ili nabave uz lažni recept”, kaže Mioković.

On dodaje kako je narkomanima zanimljivo sve do čega mogu doći, a da je droga i jeftinija od heroina

“Međutim, kad se pojavi novi medicinski preparat, on je vjerojatno jači od prethodnih, pa je to onda rizik. A što se tiče zlouporabe, oni to godinama rade. Kod nas ljekarne navečer daju lijekove kroz prozorčić. Razgovarali smo s tim ljudima u ljekarni, njima su najveći problem narkomani”, navodi Mioković.

Zapadni stručnjaci upozoravaju kako, zbog velike potencije fentanila, izloženost vrlo malim količinama može biti opasna po život, ali i za sve druge koji dođu samo u dodir s ostacima. Droga za koju se u široj javnosti doznalo nakon što je izazvala smrt glazbenih zvijezda Princea i Toma Pettya smrtonosna je u dozi od svega dva do tri miligrama, što je ekvivalent pet do sedam zrna soli.

Kada se ljudi predoziraju fentanilom, njihovo se disanje može usporiti ili zaustaviti

Droga dolazi najčešće u obliku praha ili tableta, može se pušiti, ušmrkivati i ubrizgavati.

Najveći problem s fentanilom u Europi imala je Estonija. Fentanil u velikoj mjeri proizvode meksički karteli, a kemikalije za njegovu proizvodnju stižu iz Azije, od Kine do Indije, Tajlanda i Vijetnama. Zarada na narkotržištu od fentanila je ogromna, a proizlazi iz relativno niske cijene proizvodnje i visoke prodajne cijene. Svega 20 kilograma fentanila može zamijeniti tonu heroina.

Deset gama fentanila može ubiti 3.000 ljudi.

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar

Marketing