PREDSTAVLJAMO: Narodna knjižnica Rama
Narodna knjižnica Rama je osnovana 1965. godine s namjerom da bude otvorena i dostupna svim stanovnicima općine Prozor-Rama. Knjižnica je u početku svoga djelovanja radila u dosta skromnim uvjetima, ali bez obzira na to nastojala je odgovoriti zahtjevima svojih korisnika i oblikovati se kao javna ustanova okrenuta kulturnim potrebama. I tada su se jasno znali njezini zadatci, a oni su prikupljanje knjižnog fonda, osobito lektirnih naslova, njihovo obrađivanje te skupljanje one građe koja je svojim sadržajem vezana za ramski zavičaj tj. formiranje zavičajne zbirke.
Obogaćivanje i očuvanje fonda zavičajne zbirke jedan je od važnijih zadataka knjižnice
Knjižnica je i danas mjesto okupljanja, susreta, smijeha, razmijene iskustava o pročitanim knjigama i promicanja kulture.
Danas je knjižnica informatički opremljena i ima bogat knjižni fond koji se sastoji od gotovo 18 000 knjiga. Fondom je obuhvaćena literatura iz područja književnosti, umjetnosti, povijesti, teologije, filozofije, medicine, psihologije, geografije, turizma, agronomije, pedagogije, jezikoslovlja, teorije književnosti itd.
Knjižni fond knjižnice obogaćuje se kupnjom, darovima njezinih korisnika, darovima Općine ili samih autora, različitih zaklada i Fondacije za Bibliotečku djelatnost. Fond nastojimo uskladiti s potrebama i zahtjevima naših korisnika jer na njihovom zadovoljstvu počiva djelovanje knjižnice.
Važno je napomenuti kako knjižnica ima i čitaonicu koja je namijenjena za grupno ili pojedinačno korištenje
Na taj način knjižnica želi knjige približiti svima, ponuditi kvalitetan sadržaj i nove aktivnosti koje će se u čitaonici organizirati. U čitaonici je smještena zavičajna zbirka. “Ona je čuvarica naše zavičajne baštine. Daje nam uvid u raznolikost i bogatstvo kulturnog stvaralaštva našeg zavičaja. Zavičajna zbirka čuva identitet lokalne zajednice i naglašava pripadnost jednoj povijesnoj, kulturnoj i zemljopisnoj sredini što je u današnjem vremenu od velike važnosti”, kazali su u Narodnoj knjižnici Rama. Zbirka ima znanstveno-dokumentacijsku i povijesnu vrijednost.
Knjige ramskoga književnika Rajka Glibe se najčešće traže u zavičajnoj zbirci. Osim Glibinih, u zbirci se nalaze djela don Pavla Crnjca, fra Jeronima Vladića, fra Ljube Lucića, don Stjepana Džalte, Šimuna Novakovića, Marka Dragića, Vlade Kudića, Ćire Truhelke i mnogih drugih.
Što se najviše čita?
U vremenu punom različitih izazova, knjižnica Rama je postala jedan mali zaklon od užurbanosti života. Korisnici rado dolaze po dobru staru knjigu unatoč novoj tehnologiji koja je uzela maha. Njezini čitatelji su različite životne dobi, od predškolske djece pa do umirovljenika. “Ponosni smo na sve naše članove, a posebno na djecu koja još nisu krenula u školu, a već dolaze u knjižnicu. Iako neki od njih još ne znaju slova, vole listati slikovnice i uživati u slikama”, istaknuli su u knjižnici, kada su u pitanju korisnici.
Svi oni biraju za sebe knjige prema vlastitim potrebama ili sklonostima. Što se tiče dječje literature, ako izuzmemo lektirne naslove, najviše se posuđuje serijal o pustolovinama Harryja Pottera, zatim Princezini dnevnici, sve knjige Sanje Polak vezane za malu junakinju Paulinu P. i različite slikovnice.
Najtraženiji autori Orhan Pamuk, Marquez, Ivo Andrić, Selimović i drugi
Stariji čitatelji više biraju stranu nego domaću književnost. Među trenutno najposuđivanijim knjigama su Genijalna prijateljica (Elena Ferrante), Male žene (Louisa May Alcott), Sto godina samoće (Marquez), knjige Orhana Pamuka i Elif Safak, zatim knjige bezvremenske kvalitete kao što su Ana Karenjina, Rat i mir, Jadnici, Don Quijote, Germinal i druge. Od domaćih autora najčešće se poseže za knjigama Ive Andrića, Meše Selimovića i Marije Jurić Zagorke.
Osim svakodnevnih poslova u kojima nastoji biti na raspolaganju i pružiti informacije svakom korisniku, Narodna knjižnica Rama sudjeluje u organizaciji kulturnih događaja među kojima su književne večeri i predstavljanja knjiga. Također nastoji pratiti važne datume u svijetu knjiga i obilježiti ih. Već tradicionalno povodom Svjetskog dana knjige knjižnica proglašava svoje najčitateljice i najčitatelje te ih nagradi prigodnim darovima. Otvorena je za sve organizirane posjete dječjeg vrtića i škola s područja naše općine tijekom cijele godine, a posebno u vrijeme značajnih datuma.
Knjižnica aplicira na razne natječaje i projekte
Sve troškove i potrebe knjižnice financira Općina Prozor-Rama s kojom ima odličnu suradnju. Važno je napomenuti kako je knjižnica okrenuta i prema alternativnim izvorima financiranja kroz sudjelovanja na različitim natječajima. Putem natječaja koji Vlada Republike Hrvatske raspisuje za Hrvate izvan Hrvatske, knjižnica je do sada dobila 477 000 kuna što je utrošeno u obnovu inventara i knjižnog fonda posebno za nabavku lektirnih naslova za osnovnu i srednju školu. Osim toga knjižnica slanjem projekata redovno sudjeluje na natječajima Fondacije za Bibliotečku djelatnost te je do sada za realizaciju tih projekata dobila 14 329 KM.
U budućnosti Narodna knjižnica Rama želi nastaviti provoditi projekte koji će biti od značaja i pomoći svim njenim korisnicima.
Izvor: Narodna knjižnica Rama