Što sve zna facebook o nama i na tome još zarađuje milijarde?
Čini se kako Facebook o velikom broju svojih korisnika zna puno više nego i njihovi bližnji te na tim podacima zarađuje milijarde.
Često se kaže kako Google i Facebook poznaju ljude bolje i od njihovih partnera i djece, a jasno je i zašto kada vidimo kakvim informacijama te kompanije imaju pristup. S obzirom na posljednji skandal s Facebookom koji se pokazao nevjerojatno neodgovornim kada je u pitanju zaštita korisnika i njihovih podataka, svi bi korisnici te mreže trebali dobro razmisliti o svojim budućim akcijama na Fejsu jer više nitko ne može biti siguran da njihovi osobni podaci neće završiti u krivim rukama.
Evo što sve Facebook zna o vama Prilikom registriranja na ovu mrežu, korisnici ostavljaju osnovne podatke – ime i prezime (Facebook zahtijeva prave podatke), spol, datum rođenja, e-mail ili broj telefona. Pored toga, korisnici mogu nadopuniti svoj profil osobnim informacijama poput škole koju su pohađali, fakulteta, rodnog grada, grada u kojem žive itd, piše Zimo.co.
Naravno, niti to nije sve i pravo praćenje počinje tek s vašim aktivnostima na toj mreži – Facebook tako prati i pamti, odnosno pohranjuje svaki oglas na koji ste kliknuli, svaku IP adresu s koje ste se prijavili na Facebook te sve prijatelje s ove mreže, uključujući i one koje ste izbrisali ili su oni vas izbrisali. Također, ta mreža zna sve što ste objavili na njoj od prvog dana, svaku objavu i fotografiju na kojoj ste označeni, svaki vaš lajk, promjenu statusa, kao i svaku pretragu koju ste napravili, uključujući i osobe koje ste pretraživali na Facebooku. Ovisno o informacijama koje korisnici dijele, Facebook zna koje pjesme slušate, knjige koje čitate, pa čak i sve o vašim važnim životnim događajima poput diplome, rođenja djeteta, vjenčanja i slično.
Nije problem samo ono što Facebook zna o vama – puno je veći problem što veliki broj aplikacija omogućava prijavu preko Facebooka korištenjem lozinke za tu društvenu mrežu. Pri tome, napominju na Fortuneu, jako je važno pročitati pravila na koja pristajete prijavljivanjem preko Facebooka na određene aplikacije jer, osim podataka poput imena, spola i lokacije, neke aplikacije mogu zahtijevati i pristup nekim dodatnim osobnim podacima. Zuckerberg najavio promjene i bolju zaštitu korisnika Jednom kada se ti podaci dijele s aplikacijama – sve je moguće, jer kako se pokazalo, Facebook više nema kontrolu nad njima i kompanije kojima ste dali pristanak na korištenje vaših podataka mogu s njima raditi što god žele. To je, doduše, zabranjeno, no pokazalo se kako to nije spriječilo širenje osobnih podataka više od 50 milijuna korisnika. Facebook je s vremenom smanjio količinu podataka koja se dijeli s aplikacijama, ali nije u potpunosti zabranio dijeljenje tih informacija, piše Zimo.co. Kako bi se zaštitili od dijeljenja vaših podataka s aplikacijama, potrebno je na Facebooku provjeriti koje sve aplikacije imaju mogućnost pristupa vašim podacima te ili im zabraniti pristup ili promijeniti postavke.
Ono na što posebno treba upozoriti jest da se ovakvi podaci s Facebooka mogu kupiti i na Dark Webu, i to po cijenama od samo 5,20 dolara, tako da vaši podaci za pristup ovoj mreži lako mogu pasti u krive ruke. Dobra vijest za sve korisnike ove mreže jest što je Zuckerberg jučer najavio promjene koje bi trebale pružiti veću zaštitu korisnicima Facebooka te će aplikacijama ograničiti pristup dijelu informacija.
/Izvor: Bljesak.info/