Ubijeno 55 novinara diljem svijeta u 2021. godini
Prema podacima UNESCO-a, u svijetu je 2021. ubijeno 55 novinara i medijskih djelatnika, što je najmanji godišnji broj smrtnih slučajeva u više od jednog desetljeća. Međutim, nekažnjavanje tih zločina i dalje je rašireno, a novinari se još uvijek suočavaju s velikim brojem rizika. Dramatično je da čak 87% svih ubojstava novinara od 2006. još uvijek nije razriješeno, objavio je Vatican News.
Dvije trećine žrtava u zemljama bez rata
Većina ubojstava 2021. dogodila se u dvije regije planeta: 23 ubojstva u azijsko-pacifičkoj regiji te 14 u Latinskoj Americi i na Karibima. Novinari diljem svijeta i dalje su često zatvoreni, fizički napadnuti, zastrašivani i uznemiravani. Žrtve su osobito novinarke koji se prije svega suočavaju s internetskim uznemiravanjem: izvješće koje je UNESCO objavio u travnju pokazalo je da je gotovo tri četvrtine njih pretrpjelo online nasilje povezano s njihovim radom. Dvije trećine njih dogodilo se u zemljama u kojima nema oružanih sukoba, dok su se, primjerice, 2013. dvije trećine ubojstava dogodile u zemljama u ratu.
Zajamčiti onima koji daju informacije da rade bez straha
„Ponovno je, i u 2021., previše novinara platilo konačnu cijenu kako bi iznijeli istinu na vidjelo”, kazala je generalna direktorica UNESCO-a Audrey Azoulay. „U ovom trenutku, više nego ikad, svijetu su potrebne neovisne informacije utemeljene na činjenicama. Moramo učiniti više kako bismo osigurali da oni koji neumorno rade na pružanju informacija to mogu učiniti bez straha”.
Agencija Ujedinjenih naroda s globalnim mandatom da jamči slobodu izražavanja i sigurnost novinara diljem svijeta, a koju koordinira Akcijski plan UN-a o sigurnosti novinara i pitanju nekažnjavanja, 2022. obilježava deset godina djelovanja.