FOTO: “Braniteljska predstava” u Prozoru
U Domu kulture u Prozoru sinoć je održana braniteljska glazbeno-scenska predstava Bitka za Vukovar: kako smo branili grad i Hrvatsku.
Predstava pruža realističan uvid u herojsku obranu grada Vukovara na način da kombinacijom vizualnih, svjetlosnih i zvučnih efekata gledatelj ima osjećaj da se nalazi u Vukovaru tijekom rata. Posebna svjedočanstva o obrani grada posjetitelji su dobili od dvojice sudionika bitke za Vukovar Damira Plavšića i Damira Markuša.
U predstavi su nastupili KUD Donja Rama, KUD Hrvatska sloga, Dječiji dramski ansamb KSC-a, Katarina Zadro, Ana Papak na diplama i glazbenici Pero i Toni, a tijekom predstave održana je i promocija knjiga dvojice istaknutih branitelja Vukovara, Damira Markuša “58 HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca” i Damira Plavšića “Ne plači, moj dobri anđele!”.
Damir Markuš, autor je knjige “58“ HOS u obrani Vukovara i Bogdanovaca u kojoj opisuje grupu od 58 Dragovoljaca HOS-a koji su samoinicijativno i dragovoljno došli braniti grad Vukovar. Odmah po dolasku zapovjednik obrane Vukovara raspoređuje ih na najkrvaviji i najteži dio vukovarskog ratišta – Sajmište. HOS-ovci su nadljudskim naporima branili navedenu liniju te jedan za drugim ginuli, jer za njih nije postojala riječ – povlačenje. Kada je postalo jasno da se Vukovar više ne može obraniti, a neprijateljske snage prodirale su prema centru grada, preživjeli HOS-ovci odlaze u proboj gdje se nastavlja njihova kalvarija jer nailaze na neprijateljske zasjede i minska polja… Predgovor knjizi napisali su prof. dr. Ante Nazor, ravnatelj Hrvatskog memorijalno dokumentacijskog centra Domovinskog rata i povjesničar Tomislav Šulj.
Knjiga Damira Plavšića “Ne plači, moj dobri Anđele“ kroz deset kratkih priča opisuje ratne akcije na zapadnom dijelu Sajmišta, uništenje prvog tenka u gradu Vukovaru, presijecanje komunikacije Vukovar – Borovo, ratne akcije u Borovu naselju, predaju Borova naselja (20. studenoga) te preživljavanje i mučenja u srpskim koncentracijskim logorima. Knjiga je napisana u specifičnom književnom stilu poezije u prozi, a predgovore knjizi napisali su fra. Ante Perković, vukovarski fratar koji je također prošao pakao Vukovara i zatočeništvo u srpskom logoru Sremska Mitrovica te don Damir Stojić, studentski kapelan i svećenik u crkvi Sveta Mati Slobode.
Kulturno – sportski centar je bio organizator, a Općina Prozor-Rama pokrovitelj ovog događaja.