FOTO/VIDEO: Ruke koje stvaraju „Ramsko ruho“
Većina Ramljaka, bilo onih koji su u Rami, bilo onih koji su otišli negdje trbuhom za kruhom u svojim obiteljskim domovima imaju uvijek prisutan barem mali dio narodne nošnje. To je podsjetnik na povijest, tradiciju, etnografiju, na bake i majke, na ljepotu Rame utkanu vrijednim rukama u svaki dio narodne nošnje.
„Ramsko ruho“, nazovimo ga tako, je narodna nošnja koja se još uvijek nosi u mnogim prigodama. S njom započinje život i s njom se odlazi na vječni počinak.
Tkanje kroz cijeli život
U našoj foto i video patroli zaputili smo se kod Mare Tučić iz Jaklića koja desetljećima izrađuje „Ramsko ruho“. Kada je naša ekipa stigla do obiteljske kuće Mare i Joze Tučić iz stare kuće začuli si se zvuci tkalačkog stana.
Vrata odškrinute kroz koju dopiru zvukovi. Znatiželja je bila velika. Ulazimo unutra, u sobu koja je posebno opremljena. Tkalački stan i Mara koja prepliće niti i promeće čunj. Ona i njezin stan druže se svakodnevno i po 5-6 sati.
„Kad sam završila četvrti razred osnovne škole mama sjela za stan, naučila tkati i nikada nisam prestajala. Jedino sam jedno vrijeme bila malo smanjila. I danas dosta vremena provodim ovde za stanom”, kazala je Mara.
U Rami se često može vidjeti žene i djevojke u narodnoj nošnji, a ponekada i muškarce. Stoga smo pitali Maru što najviše tka.
„Najviše se traži peškir. Nema svatova bez peškira. Traži se i sve ostalo. Ženska košulja, krpe, muška nošnja, neki su čak tražili i ženske gaće”, reče Mara
Motivi na ramskoj narodnoj nošnji mogu se naći i kod sicanja (tradicionalnog tetoviranja) i šaranja uskrsnih jaja. To najbolje oslikavaju voskom našarana uskrsna jaja ukomponirana s „Ramskim peškirom“.
Obitelj i prijatelji velika potpora
Mara je iz Jaklića u općini Prozor-Rama iz obitelji Dijaković i ostala je u svom mjestu. Sa suprugom Jozom rodila je djecu Davora, Antoniju, fra Ivana koji je na službi u Bihaću i Marinu. Cijela obitelj je velika potpora oko njezina hobija. Jozo je tu kada treba nešto popraviti oko stana.
Dok smo razgovarali stigla je u goste zanimljiva i raspoložena ekipa prijateljica: Ana Džidžić, Mara Burić i Ljuba Tomić.
One nisu samo prijateljice, nego i velika potpora jedna drugoj. Vole ramsku tradiciju, čuvaju je, prenose na nove naraštaje i rado zapjevaju kad je zgoda.
Obukle su svoju nošnju baš za ovu prigodu kako bi i na taj način posvjedočile s koliko pažnje se odnose spram Ramskog ruha.
Svaka od njih je rado ispričala o pojedinim dijelovima nošnje prisjećajući se mladosti i dogodovština. Dogovoreno je s ovom zanimljivom družinom zabilježiti foto i video uređajima cjelokupni proces izrade nošnje.
U ovoj foto i video patroli donosimo samo jedan mali dio.
A svi vi koji želite imati ramsku narodnu nošnju ili neki dio možete se javiti Mari Tučić na broj telefona: 063 431 865.