Glasača na izborima u BiH sve manje? Na nekim biračkim mjestima ipak izađe duplo više stanovnika nego što ih živi tu

Glasača na izborima u BiH sve manje? Na nekim biračkim mjestima ipak izađe duplo više stanovnika nego što ih živi tu

Izbori i izborne statistike još su u fokusu javnosti. I dok jedni čekaju konačan rezultat izbora, broje glasove, provjeravaju mandate, oni drugi koji se bar jednom u tih dvije ili četiri godine nešto pitaju, čini se da su se umorili i od izbora i od političara. Izborna statistika je neumoljiva, na izborima u Bosni i Hercegovini sve je manje glasača.

Od građanske dužnosti do praznika demokracije

Sinonima za izbore ima mnogo, baš kao i kandidata, ali onih koji izlaze na biralište u svakom izbornom ciklusu je sve manje. Glasačke je listiće u kutije širom BiH u 2022. ubacilo milijun 652 tisuće građana, čak 160 tisuća manje nego na izborima 2018. godine.

Na nekim biračkim mjestima ipak izađe duplo više stanovnika nego što ih živi tu. Malo tko se hoće pozabaviti tim problemom. Činjenje kaznenih dijela kao što je ubacivanje listića i potpisivanje za druge osobe postala je normalnost, čak što više moralni čin u odnosu na glasačku skupinu kojoj neki član biračkog odbora pripada. 

“Ukupan broj stanovništva opada, dakle kao rezultat mi imamo i manji broj glasača. Mi imamo minuse na oba polja, dakle obje komponente kretanja broja stanovnika. Imamo negativan prirodni priraštaj, a imamo i negativan emigracioni saldo, ali negativan migracioni saldo se ne odražava na ukupan broj birača”, ističe demograf Aleksandar Čavić.

Pojašnjava Čavić da to praktično znači da se svi punoljetni državljani BiH nalaze na biračkim spiskovima, ali manji broj njih koristi svoje biračko pravo, samim tim opada i procenat onih koji su izašli na biralište, iako je na Središnjem biračkom popisu 77.000 imena manje nego prije

Do pobjede i mandata se dolazi uz manje glasova i stranačke vojske, ali svi se pozivaju na viši cilj

„Nemoj nekome da pada na pamet da prekraja volju Republike Srpske i njenih građana“, kazao je Darko Banjac, predsjednik Narodne partije Srpske.

“Da se ne igraju sa voljom naroda i da čestito i pošteno odrade svoj posao”, navodi Vukota Govedarica, delegat SDS-a u Vijeću naroda RS-a.

I dok je volja kompletnog naroda, entiteta ili države, ustvari, razlika od nekoliko procenata, sve je manji broj političara koji javno o tome pričaju.

„Ako taj trend nastavi se i dalje i ako danas ne budemo brana svemu tome onda će nas ovdje ostati nedovoljni broj, onda će ovdje ostati samo oni koji su u političkim organizacijama“, istakao je gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković.

Demograf Aleksandar Čavić smatra da bez obzira na ukupnu smanjenu izlaznost, činjenica je da rezidentni stanovnici BiH ipak u velikom procentu izlaze na izbore.

Prijeko potreban popis stanovništva BiH

“Mislim da bi se priča mogla poprilično relaksirati od ovih političkih konotacija ili da budem precizni etničko-partijskih konotacija koje zadiru u strogo metodološka pitanja kakva su pitanja vezana za popis.“

On je zaključio da je potrebno i da se napravi registar stanovništva, koji bi sadržao i registre rezidenata i nerezidenata da ne bi dolazilo i do fiktivnih prijavljivanja glasača.

Izvor: federalna.ba

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar