Koliko sati sna je dovoljno za dobro zdravlje
Količina vremena koju trebate provesti u krevetu varira o mnogobrojnim čimbenicima, posebno vašoj dobi. Ali postoje neke osnovne smjernice koje vrijede za većinu ljudi:
Dojenčad:14 do 15 sati sna
Mala djeca: 12 do 14 sati sna
Školska djeca: 10 do 11 sati sna
Odrasli: 7 do 9 sati sna
Uz dob, mnogi drugi faktori utječu na potrebu za snom.
Npr:
Trudnoća: U trudnoći se povećava potreba za snom
Starenje: Starije osobe spavaju lakšim snom, te se bude češće tijekom noći, što uzrokuje potrebu za dodatnim snom u popodnevnim satima.
Kvaliteta sna: Ako se često budite tijekom noći i nemate kvalitetan san, vjerojatno će vam trebati više sati sna, budući da je kvaliteta sna jednako bitna kao i dužina.
Ranija stanja: Osobe koje su kroz neko razdoblje patile od nesanice, vjerojatno će imati potrebu za nešto dužim snom.
Iako neke osobe tvrde da se osjećaju odmorno nakon samo nekoliko sati sna, istraživanja pokazuju da osobe koje spavaju premalo, nemaju dobru motoriku kao ljudi koji su se naspavali, te da teže obavljaju kompliciranije zadatke.
Dodatno, značajno više ili manje sati sna od 7 sati kroz duže razdoblje povezano je s povećanim rizicima smrtnosti.
Ako često osjećate dnevni umor, čak i kada ste imali dovoljno sna tijekom noći, trebali biste konzultirati liječnika jer to nije normalno stanje. On će vjerojatno moći identificirati problem koji se krije u pozadini, a najčešće su to neuravnotežena prehrana, manjak tjelovježbe i sjedilački način života ili previše stresa.
dnevni-list.ba