Martina Brekalo predstavnica općine Prozor Rama na Eco Heritage Task Force
Hrvatska matica iseljenika tradicionalno organizira dragovoljni program TASK FORCE u kojem mladi iz iseljeništva rade na zaštiti okoliša, obnavljajući zapuštene dijelove hrvatskoga prirodno-spomeničkog i kulturno-povijesnog prostora.
Potreba da očuvamo našu prirodnu i kulturnu baštinu je izazov koji će ostati. Uključivanje mladih je prirodna potreba jer i oni potječu iz Hrvatske i nastojat će pridonijeti očuvanju njenog okoliša i dobara te je bolje upoznati. Svake godine u ovaj program uključi se pedesetak mladih ( starijih od 18 godina) hrvatskog porijekla iz najmanje 15 zemalja svijeta.
Ponosni smo da na spomenutom projektu sudjeluje i predstavnica općine Prozor-Rama Martina Brekalo.
Ove godine domaćin je grad Nin gdje volonteri hrvatskih korjena iz cijelog svijeta volontiraju na ekološkim projektima uredjivanja ninskih plaža, školskih dvorišta.
Jedan od najzanimljivijih projekata je i tradicionalno branje soli u Ninskoj solani.
Domaćini u Ninu predstavili su sudionicima projekta svoj gradić s bogatom povijesti i kulturnom baštinom.
Nakon volontiranja i prije večernjeg druženja održavaju se tradicionalne #EHTF radionice hrvatskog jezika i dramska radionica.
“Naravno, u večernjim satima organiziramo i tematske tulume. Upravo se nedavno održao američki party, a posjetio nas je i jedan veliki obožavatelj kojeg vidite na slici.”, kazala nam je voditeljica projekta Nives Antoljak .
“Cijelu subotu proveli smo obilazeći zemlju naših predaka, pa smo tako bili u Skradinu, Krka National Park, Šibeniku, te na kraju i u Zadru. Usputno smo obišli i lokacije na kojima se odigrao i prošlogodišnji Task Force 2016 Šibenik, kako bi pokazali ovogodišnjim sudionicima koje promjene smo napravili godinu prije.”, ispričala nam je Nives.
Začet u jeku hrvatskih ratnih stradanja 1992. godine, iseljenička je mladež nastavila održavati TASK FORCE i u mirnodopsko vrijeme. Dosad su uspješno ostvareni projekti u Voćinu, Gornjem Brgatu kraj Dubrovnika, Skradinu, Daruvaru, Istri, na Plitvičkim jezerima, na otočiću Galovcu kraj Zadra, u Arboretumu u Trstenom, Motovunu, Zaostrogu, Stonu, Puli i Bakru s arheološkim nalazištima u Crikvenici, Novom Vinodolskom i Hreljinu, Kaštelima te Bjelolasici, Koprivnici, Dugoj Resi, Rovinju, Stonu, Murteru, Međimurskoj županiji, na otoku Visu, Šibeniku i NP Krka.
Prepoznavši vrijednost ovoga programa svake se godine našoj hrvatskoj mladeži iz iseljeništva i predstavnicima hrvatskih nacionalnih manjina iz susjednih zemalja pridružuju i njihovi prijatelji iz cijeloga svijeta.