Milica Džolan: U Njemačkoj si sluga, a ovdje si svoj gazda
Ovčji sir iz mijeha OPG Milice i Zdravka Džolana na ovogodišnjem Sajmu poljoprivrede, prehrane i turizma nagrađen je zlatnom plaketom za kvalitetu.
Nije ovo prvi put, jer je njihov sir i ranijih godina na ovom, kao i na različitim sajmovima na kojima su sudjelovali, redovito nagrađivan.
Ovo obiteljsko gospodarstvo čine Milica i Zdravko i njihovo dvoje djece, a zapošljavaju i jednog pastira.
Ipak, najveći teret je na Milici, koja sir iz mijeha sama radi na tradicionalan način, onako kako je naučila od mame Veselke.
„Sir pravim na starinski način, a to izgleda ovako, kaže nam Milica: „ Kad se ovce pomuzu siri se mlijeko na 35 stupnjeva, onda se stavi na šporet i grije se do 60-70 stupnjeva, da se unište štetne bakterije, uz stalno miješanje sira i ocjeđivanje surutke, kad se stvori grumen sira stavlja se pod presu, gdje stoji 7-8 sati, onda se stavlja u vreću, pa kad ga se nakupi dovoljno stavlja se u mijeh“.
Sir u mijehu se čuva u podrumu i stalno se okreće, jer zrenje traje dva mjeseca, priča nam dalje Milica.
Milica sama od janjaca pravi i mjehove, kojima je kaže potrebno najmanje pet mjeseci da se dobro osuše na planinskom zraku. Mijeh teži od 25-30 kg, a cijena sira je 20 KM u mijehu i 25 KM ako se kupuje vakumiran u manjem pakiranju.
Njihovo stado broji 200 ovaca na ispaši u Konjdocu i Varvari, u sezoni koja traje četiri mjeseca godišnje proizvedu od 500 do 600 kg sira.
Tržište je već godinama osigurano stalnim kupcima u Tomislavgradu, Hercegovini i Zagrebu, jedini problem im je što ne mogu proizvesti sira koliko bi mogli prodati.
Milica razmišlja o otvaranju sirane i proširenju proizvodnje, u čemu bi im dobro došao poticaj Federalnog ministarstva poljoprivrede, koji je prošle godine izostao, kao i bilo kakav općinski poticaj kao potpora očuvanju tradicijske proizvodnje sira iz mijeha, jer po Milicinim riječima ovčji sir se na ovakav način, bez moderne tehnologije, sve rjeđe proizvodi.
Svima koji u Rami ne vide budućnost, Milica poručuje: „Nikada ne bih napustila rodni kraj, jer u Njemačkoj si sluga ,a ovdje si svoj gazda, samo treba raditi, a moja obitelj je primjer da se od vlastitog rada i truda može i ovdje živjeti“.