PREDSTAVLJAMO: Dom zdravlja “Rama”
Na području Općine Prozor-Rama prva zdravstvena ustanova se spominje 50-ih godina prošlog stoljeća kao Zdravstvena stanica Prozor. Sadašnja zgrada doma zdravlja izgrađena je 1973. godine i do 1992. nosi naziv Dom zdravlja „Bitka za ranjenike“.
1992. godine u selu Rumboci oformljena je Ratna bolnica u kojoj je radila većina medicinskog kadra. Po završetku rata i zatvaranju bolnice ponovno se sve usluge počinju pružati u sadašnjem Domu zdravlja. 1995. godine donesen je prvi Statut u kojem se spominje Dom zdravlja „Rama“, a 1999. Općina prozor – Rama preuzima osnivačka prava ove ustanove. Zgrada u kojoj se sad nalazi Hitna medicinska pomoć napravljena je nakon rata, dok je ostatak zgrade renoviran i prilagođen novim zahtjevima zdravstvene zaštite.
Centralna zgrada Doma zdravlja „Rama“ sastoji se od podruma, prizemlja i dva kata te posebnim dijelom u kojem se nalazi Službu hitne medicinske pomoći ukupne površine 1.066,40 m2. Sektorske ambulante nalaze se u Orašcu, Rumbocima, Uzdolu i Gračacu.
Koje su sve djelatnosti dostupne u domu zdravlja i kako su organizirane pojedine službe
U Domu zdravlja uz djelatnost opće i obiteljske medicine organizirana je pedijatrijska i ginekološka djelatnost te stomatološka služba. Konsultativno-specijalistička zdravstvena zaštita je organizirana kroz ambulante od kojih su neke dostupne svakodnevno kao što je interna medicina, otorinolaringologija, radiologija i ortodoncija, dok su druge dostupne uglavnom jednom tjedno ovisno o potrebi i dogovoru sa specijalistima iz Mostara. Na ovaj način je organizirana pulmologija, psihijatrija, ortopedija, oftalmologija, kirurgija, neurologija, fizijatrija.
“U domu zdravlja svakodnevno se može uraditi ultrazvuk trbuha, kolor doppler krvnih žila te ultrazvuk kukova kod djece. Kako raspolažemo samo s jednim aparatom ponekad se stvaraju gužve, što namjeravamo riješiti nabavkom još jednog aparata kada budemo u mogućnosti”, kazala je dr. Mara Anđelić, ravnateljica Doma zdravlja “Rama”.
Radiološka služba u domu zdravlja svakodnevno radi rendgenska snimanja, mamografiju i ultrazvuk. Također je organizirana 24-satna pripravnost ove službe u slučaj hitnosti.
Laboratorijska služba svakodnevno uzima uzorke za analizu, a za pretrage koje nismo u mogućnosti napraviti organiziramo prijevoz uzoraka u SKB Mostar. Također postoji 24-satna pripravnost ove službe.
Higijensko-epidemiološka služba i Cjepni centar provode cijepljenje djece protiv zaraznih bolesti, a trenutno i odraslih protiv COVIDA-19 i gripe. Također se svakodnevno radi brzi antigenski test, a tri puta tjedno i PCR test koji se šalje na analizu u SKB Mostar.
Fizikalna medicina i rehabilitacija svakodnevno provodi vježbe i terapije kod pacijenata nakon ozljeda, moždanih udara ili nekih bolesti koje zahtijevaju ovaj vid terapije, a u skladu s naputkom liječnika.
Hitna medicinska pomoć je organizirana kroz turnus medicinskih tehničara i vozača te dežurstvo liječnika 24 sata na dan. Također je organizirana i kućna njega kroz kućne posjete teško bolesnih i nepokretnih pacijenata, kako zbog terapije tako i zbog pregleda ili laboratorijskih pretraga.
Uz prijevoz hitnih pacijenata u SKB Mostar česti su i prijevozi nepokretnih, psihijatrijskih, a u zadnje dvije godine i COVID pozitivnih pacijenata u bolnicu, a ponekad i iz bolnice. Prijevoz pacijenata na dijalizu organiziran je tri puta tjedno.
Kako se sve navedeno uspije realizirati
“Za sve navedeno potreban je prostor, oprema, financijska sredstva i najvažnije kvalitetan kadar koji se stalno mora usavršavati. Trenutno je u Domu zdravlja stalno uposleno jedanaest doktora medicine te četiri doktora stomatologije. Sedam je liječnika specijalista različitih grana medicine, dva liječnika su na specijalizaciji, a dva su liječnika opće medicine. Od četiri stomatologa jedan je specijalist ortodoncije”, kaže dr. Anđelić.
U Domu zdravlja je također uposlen jedan psiholog, dva inženjera radiologije, sanitarni inženjer, pet sestara sa visokom stručnom spremom, fizioterapeuti, laboranti, zubotehničari, medicinske sestre i babice. Nemedicinski kadar čine diplomirani ekonomisti i diplomirani pravnik, inženjer informacijske tehnologije, tajnica, vozači, čistačice i kućni majstor.
Prostor doma zdravlja je u zadnjih nekoliko godina gotovo u potpunosti renoviran:
- zamijenjen je krov koji je godinama prokišnjavao,
- zamijenjena je peć za centralno grijanje na pelet
- sanitarni čvorovi i pripadajuće instalacije su u potpunosti zamijenjeni
- postavljena je nova unutrašnja stolarija
- uređeni su podovi i zidovi u većem dijelu doma zdravlja uz zamjenu rasvjetnih tijela
- nabavljen je novi namještaj u nekoliko ordinacija i ureda
- uređen je prostor u laboratoriju tako što su organizirana dva punkta za uzimanje uzoraka kako bi se izbjegle gužve u čekaonici, što je zahtijevalo nabavku dvije stolice za uzimanje uzoraka krvi
Kada je u pitanju oprema, iz godine u godinu se nabavlja nova, kako zbog novih tehnologija tako i zbog istrošenosti.
U zadnjih nekoliko godina nabavljen je:
- ultrazvučni aparat
- stomatološka stolica
- dva vozila HMP sa kompletnom opremom
- dva putnička automobila
- oprema za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju
- dva hematološka aparata
- biokemijski analizator, aparat za elektrolite i protrombinsko vrijeme
- dva defibrilatora
- tri EKG aparata
- aparat za dokaz antigena i antitijela na korona virus.
Zbog potrebe za dodatnom opremom, pandemije koronavirusa i opremanja posebnih prostora, nabavljeni su pulsni oksimetri, tlakomjeri i velike količine zaštitne opreme, u čemu nam je pomoć Općine Prozor-Rama bila izuzetna.
Za navedene radove i opremu najvećim dijelom smo zahvalni Općini Prozor-Rama , načelniku dr Jozi Ivančeviću i Općinskom vijeću. Ministarstvo zdravstva RH je također izdvojilo značajna sredstva za navedene radove i nabavku jednog vozila HMP. Od Ureda za Hrvate izvan RH smo dobili sredstva za ultrazvučni aparat i dio opreme za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju.
“Iako i dalje apliciramo navedenom uredu zadnjih nekoliko godina naši su zahtjevi odbijeni. Nadamo se da će se ovaj odnos prema našem domu zdravlja ipak promijeniti te da će sredstva biti raspoređena ravnomjerno u sve općine i gradove”, pojašnjava dr. Anđelić.
Što Dom zdravlja “Rama” planira u sljedećem razdoblju
Planovi, kažu iz Doma zdravlja “Rama, ovise o raspoloživim financijskim sredstvima, ali i o situaciji s pandemijom. Planirano je uređenje još nekoliko liječničkih ordinacija koje do sada nisu uređene. Planirana je i nabavka još jednog ultrazvučnog aparata koji bi bio smješten u prizemlju i kojim bi se, uz radiologa, služila dva liječnika koja imaju završene potrebne edukacije. Na taj bi način pacijentima, pogotovo onim starijima i teško pokretnima, bio olakšan pristup. Jedna stomatološke stolica je u dosta lošem stanju i iziskuje stalne popravke te bi je u sljedećem periodu trebalo zamijeniti novom, dodaju iz Doma zdravlja.
“Ulaz u dom zdravlja i hitnu medicinsku pomoć je u dosta lošem stanju pa u narednom periodu planiramo uređenje ulaza i natkrivanje tog prostora kako bi bio moguć pristup vozilu HMP u natkriveni prostor. Također se nadamo utopljavanju zgrade doma zdravlja od strane HNŽ kroz Projekt energetske efikasnosti , a aplicirali smo i Fondu za zaštitu okoliša Federacije BiH”, kaže dr. Mara Anđelić.
Ono što se već nekoliko godina ponavlja u planovima je rušenja zgrade koja se nalazi u dvorištu Doma zdravlja. Iako je zgrada u ruševnom stanju, neriješeni imovinsko-pravni odnosi ne dozvoljavaju rušenje iste.
“Ako bismo ipak uspjeli riješiti ovaj problem i ako financijska situacija u općini bude povoljna planira se izgradnja novog dijela doma zdravlja u koji bi bila smještena Hitnu pomoć koja bi prostorom i opremom ispunjavala kriterije iste. Postojeće prostorije hitne pomoći bi iskoristili za Centar za mentalno zdravlje, koji bi bio vrlo važan za stanovnike naše općine”, pojašnjava dr. Anđelić.
Jedan dio zgrade potrebno je prilagoditi pregledima koji zahtijevaju posebne uvjete izolacije. Naime, u vrijeme pandemije koronavirusa, veliki problem su pregledi, uzimanje laboratorijskih nalaza i parenteralna terapija takvih pacijenata. To se uglavnom obavlja u kontejneru i još jednoj preuređenoj garaži, što je u zimskim mjesecima neuvjetno za pacijente, i za medicinske djelatnike.
Kako Dom zdravlja pronalazi sredstva za planirane projekte
Dom zdravlja „Rama“ funkcionira zahvaljujući sredstvima ZZO i Općine Prozor-Rama te određenim sredstvima Vlade HNŽ. Prihodi od ZZO nisu niti približno dovoljni za plaće i doprinose, a pogotovo za materijalne troškove. Situacija se dodatno komplicirala novim KU kada je došlo do značajnog porasta troškova za plaće i doprinose, što nije bilo praćeno odgovarajućim povećanje sredstava od ZZO.
“Iako je Zakonom o zdravstvenoj zaštiti definirano da osnivač zdravstvene ustanove, u ovom slučaju Općina, ako je u financijskoj mogućnosti, osigura sredstva za opremu i održavanje prostora, na ovaj način se veliki teret i za funkcioniranje određenih službi prebacuje na osnivača”, kaže dr. Anđelić.
Dom zdravlja očekuje podršku i viših razina vlasti
Zbog svega navedenog Dom zdravlja je, na žalost kažu, ovisan o sredstvima Općine i bez njih ne bismo mogli osigurati veliki broj usluga, prije svega Hitnu pomoć u ovom opsegu, pripravnost određenih službi, rad sektorskih ambulanti, a oprema i vozila za prijevoz pacijenata bi bila na izuzetno niskoj razini. Zbog toga se zahvaljujemo Općinskom vijeću i Načelniku Općine Prozor-Rama na pruženoj podršci koja će se, nadam se, nastaviti i u sljedećim godinama.
“Većina projekata se realizira uz podršku Općine Prozor-Rama, Općinskog vijeća i načelnika dr Joze Ivančević. Ministarstvo zdravstva RH značajno doprinosi poboljšanju usluga zdravstvene zaštite kroz svoje projekte. Također stalno apliciramo i Uredu za Hrvate izvan RH te se nadamo i njihovoj podršci. Pratimo i natječaje na razini HNŽ i Federacije BiH te očekujemo određenu podršku i ovih razina vlasti”, kaže dr. Anđelić.
“Nakon svega želim zahvaliti svim djelatnicima Doma zdravlja „Rama“ koji su cijelo vrijeme pandemije bili spremni pružiti pomoć pacijentima kojima je to bilo potrebno. Svima nama je situacija u kojoj smo se našli bila nova i snalazili smo se kako smo najbolje znali. Prekovremeni rad, rad vikendom, prijevoz covid pacijenata, testiranja, svakodnevni kontakti s pozitivnim pacijentima, izolacija ili bolest kolega koje je trebalo zamijeniti, smo ipak prevladali bez velikih problema. Zahvaljujem i pacijentima na strpljenju jer ponekad je i nama bilo potrebno da se snađemo u novoj situaciji. Nadajmo se da je najgore iza nas i da ćemo se što prije vratiti uobičajenom načinu života koji ćemo onda malo više cijeniti”, zaključila je dr. Mara Anđelić, ravnateljica Doma zdravlja.