Prva hidroelektrana izgrađena je na rijeci Krki po Teslinom patentu
Godine 1895. na Skradinskom buku je Ante Šupuk (1838. – 1904.), prvi Hrvat gradonačelnik Šibenika, u suradnji s inženjerom Vjekoslavom pl. Meicshnerom izgradio prvi sustav proizvodnje, prijenosa i distribucije izmjenične struje u svijetu, i tako pretekao amerikanca Forbesa čak za godinu dana! Forbesova hidroelektrana (po Teslinom patentu) na slapovima Nijagare u SAD, prva hidroelektrana u svijetu, proradila je 26. kolovoza, tj. dva dana prije Šupukove na slapovima Krke, ali je grad Buffalo električnu energiju iz te elektrane dobio gotovo godinu dana kasnije kada je izgrađen dalekovod i niskonaponska mreža. Najstariji hrvatski grad Šibenik imao je javnu električnu rasvjetu i izmjeničnu struju u kućama prije svih metropola u svijetu.

Turbina iz prve hrvatske hidroelektrane (snage oko 230 kW) izložena je u Nacionalnom parku Krka

Spomen ploča na ostatku zida Šupukove hidroelektrane postavljena je 1995. godine
OVDJE JE ČOVJEK
ČUVAJUĆI I ŠTUJUĆI BOŽJE DJELO
GRADEĆI PRIJE JEDNOG STOLJEĆA KRKU
UPISAO SVOJOM RUKOM HRVATSKU
U POVIJEST SVIJETA …
Godišnje kroz NP “Krka” prođe više od pola milijuna turista, i malo njih zna da u Europi nema nijedne suvremene države, s nepromijenjenim imenom države, naroda i jezika, koja bi bila starija od Hrvatske. I da na početku hrvatskog pisma (hrvatske glagoljice) stoji slovo AZ, to jest znak križa.

Rijeka Krka sa svojih sedam slapišta, 2 sutoka, 5 pritoka i 11 jezera, na svom putu do mora, dugom 72 kilometra, probija se kraškim područjem kroz kanjone s liticama visokim i do 180 m
Nacionalni park «Krka» pripada mediteranskom području i odlikuje se bogatom biocenozom. U njenim vodama, jezerima, močvarama, kanjonima i na njenim obalama živi 860 vrsta biljaka i oko 200 vrsta životinja, od kojih čak 10 endemskih. Posebno su značajna staništa danas ugroženih vrsta, divlje mačke i vidre.
U parku se nalaze ostaci srednjovjekovnih hrvatskih utvrda iz 14. stoljeća: Kamičak, Trošenj-grad, Nečven-grad, Bogočin-grad i Ključica. Tu su i franjevački samostan iz 1445. i crkva izgrađena 1576. na otočiću Visovcu.

Skradinski buk je najduži i najljepši slap na rijeci Krki i jedan je od najpoznatijih prirodnih ljepota Hrvatske

Carski vidikovac je izgrađen 1875., u čast caru Franji Josipu I. za njegova posjeta Skradinskom buku




Sposobnost “proizvodnje” prirodnog sapuna još je jedno neobično svojstvo Krke i njenog ušća


Na Skradinskom buku i Roškom slapu nalaze se mlinice i stupe, obnovljene i u “turističkoj” funkciji


Stupe čekičare – naprave u kojima snaga vode pokreće drvene batove koji omekšavaju grubu vunenu tkaninu



Iz Skradinskog buka moguće je plovnim putem u gornjem toku posjetiti ušće rijeke Čikole, Visovačko jezero, franjevački samostan na otoku Visovcu, kanjon Među gredama i Roški slap
