S povodom: RAMA-GLAS – kompanija koja u svom imenu nosi nostalgičnost prema rodnom kraju
S povodom smo posjetili kompaniju RAMA-GLAS u Sarajevu.
Latinska poslovica kaže „Nomen est omen. – Ime je (pred)znak.“ Tako u nazivu kompanije RAMA-GLAS sa sigurnošću možemo čitati emotivnu vezu posla, odnosno, kompanije i rodnog kraja s izvora rijeke Rame. To je bio povod da posjetimo RAMA-GLAS u Sarajevu i razgovaramo s njezinim vlasnikom gospodinom Nahidom Hasanbegovićem.
Naravno, prije razgovora o poslu svakako se razgovaralo o vezi Nahida Hasanbegovića s Ramom. Nahid je rođen 1960. godine od roditelja; babe Salema i majke Ifete, u poznatom ramskom naselju Kopčići koje je nestalo pod vodom 1968. godine. Obitelj Hasanbgović je bila brojna u Kopčićima i svoje rodoslovno stablo vuče izvravno od poznatih Kopčića. No, izgradnja hidroakumulacije Ramsko jezero potjerala je osmeročlanu obitelj da svoj dom traže u nekim drugim mjestima, u Fojnici i Sarajevu.
„Ono što mene veže za Kopčiće je osjećaj za mojim porijeklom, jer mi je stalo tko sam i što sam, odakle su mi korijeni.Tako da u zadnjih 25 godina održavam kontakte, doduše, oni su u vidu par posjeta godišnje Varvari i Turbetu koje je ostalo nepotopljeno i obnovili smo ga tamo negdje 2001..2002.. Inače imamo interni dogovor da se viđamo svake godine zadnje subote u augustu i onda se malo družimo „proteferičimo“ uz jezero gdje nas se okupi od 50 do 100 i to Kopčićana koji su uglavnom iselili prema Sarajevu, Mostaru, Bugojnu, Zenici… Kad smo iselili imao sam 6 godina, zato slike koje nosim su topografska imena, legendama, tradicijama, običajima i zanimljivm ljudima… Još jedna zanimljivost za Kopčiće je u tome da je mjesto imalo struju između dva svjetska rata, a poslije Drugog su ostale bandere, ali u onoj državi struja nije bila puštena. “ – o svom rodnom mjestu s nekim posebnim i tihim emocijama govori Nahid.
Određivanje imena
Povod našeg dolaska u ovu tvrtku bio tragom imena Rama – glas. O tome Hasanbegović kaže: „Tačno je da je ova firma kojoj sam ja titular, odnosno vlasnik Rama – glas dobila na osnovu mjesta, odnosno rijeke Rame odakle sam porijeklom i koja je protjecala kroz naše mjesto Kopčiće. Imao sam prije rata firmu pod nazivom Bosing (Bosna inžinjering) i bio mi je drag. Međutim, nakon ovih novijih zbivanja ili kako čovjek stari emocije su proradile pa sam promjenio naziv u RAMA-GLAS. Zašto glas? Zato što se bavimo staklarstvom, aluminijskim fasadama.“
Kompanija RAMA-GLAS je osnovana 1996. godine. Prve ozbiljne korake u poslovanju van Bosne i Hercegovine kompanija je napravila 2003. uvođenjem novih tehnologija kaljenja i emajliranja stakla u prvoj kalionici za Low-E staklo u regiji bivše države. Uslijedio je angažman na dva velika projekta na Karibima i u Nizozemskoj, samo godinu dana poslije. Napredak kompanije je nakratko usporila svjetska finansijska kriza 2009., ali i u tim razdoblju se aktivno radilo na istraživanju i izradi specijalnog stakla u Meki – projekt koji su dobili u suradnji s njemačkom kompanijom, a pored žestoke konkurencije iz Evrope. Rama-glas ima kalionicu koja je jedna od najvećih na Balkanu, automatskom skladištu s linijom za rezanje jumbo ploča stakla, te liniji za trostruko i četvorostruko termoizolaciono staklo jumbo veličine za proizvodnju stakla sa Super Spacerom, koji je veoma popularan i trenutno predstavlja svjetski hit u pasivnoj gradnji s najvećom energetskom učinkovitošću.
Ovi proizvodni pogoni su smješteni na novoj lokaciji u Vlakovu, Hasanbegović ističe da je nova suvremena proizvodna hala projektirana tako da omogućava suvremeni tok izrade proizvoda i puno bolje uvjete za uposlenike.
Poslovno okruženje i mogućnosti
Na pitanje razmišlja li se o otvaranju kakvog pogona u općini Prozor-Rama Hasanbegovć je kazao: „Ništa nije isključeno. Kako se stari tako i energija popušta pa se polako spremam privesti lađu kraju. Ponavljam, ništa nije isključeno, ali biznis je okrutan, ili te ima ili te nema. Posao se ne može vezati s emocijama, nego s rezultatom. O tome se može razgovarati, ali naš posoa je takav da je teško organizirati podružnice. Poticaji koji imate u općini je primamljiv, ali to sve ovisi od djelatnosti do djelatnosti. Naš posao je težak za neko prebacivanje i otvaranje manjih pogona koji bi bili kompatibilni sa proizvodnjom. Ipak, tu ima realnog prostora. Vi imate jaku iseljeničku zajednici tako da su se pojedini dobro etablirali, skoro sam imao priliku jednog vidjeti koji je napravio građevinski biznis u Njemačkoj i to na TV Hayat. Naši ljudi kada odu negdje ponesu sa sobom svoj ambijent i duđu neki drugi i tamo prihvate neka nova pravila i naprave neki poslovni uspjeh. Oni o prostoru kojeg su napustili imaju onakvu kavu su ostavili i to je onda neko povjerenje i znaju da naš privredni ambijent nije kao što je tamo gdje su sada pa nisu spremni da se oslone. Ipak te ljude treba tražiti. Zato je važno napraviti bazu podataka i onda usostaviti kontake i organizirati različita druženje. Primjerice, mi smo organizirali udruženje privrednika Pozitiv gdje nas ima oko 50. Mi preferiramo posjete raznim dijelovima svijeta te napravimo kontakte s ljudima kako bi se privrednici sastali i razmjenili što se i kako radi. Prošle godine smo tako bili u Norveškoj i tu nam je bila potpora i ambasada BiH pa je dobilo neku višu razinu.“
O poticajima koje daje općina Prozor-Rama Hasanbegović, uspješni poduzetnik je kazao da je to dobra stvar u potpori otvaranja novih radnih mjesta jer je cilj da nam narod ostane na ovim prostorima. Postajemo prazna zemlja i političari i oni koji upravljaju ostat će sami sa sobom. Kakav je sada trent da svih prostora pa i iz Sarajeva je tendencija odliva.
O potrebnim preduvjetima za uspjeh u poslu Hasanbegović je kaozao da je prije svega potrebno znanje te bi bilo najvažnije ulagati u kvalitetno obrazovanje uz ostale osobine kao što su odvažnost, spremnost na rizik, inovativnost i kreativnost. Obrazovanje je veoma važno, jer će samo dobro plaćeni prosvjetni radnik kvalitetno pripremiti sve za budući rad i dati svoj maksimum.
Također je naglasio da se u zajednici moraju poštivati zakoni iako oni često moraju biti i bolji. Obaveza je svih nas da poštujemo zakone u onoj sredini bez obzira na opću opredijeljenost i svjetonazor.
Izvozna orijentacija i stalni rast
Danas RAMA-GLAS izvozi najviše u nordijske zemlje, Njemačku, Švicarsku, te mnogo drugih zemalja Evrope, Afrike i Karipskog otočja. Tijekom našeg posjeta i obilaska pogona vršile su se intenzivne pripreme za izvod u Albaniju za jednu veliku poslovnu zgradu te za bolnicu u Malmöu u Švedskoj.
Unapređenje poslovanja bazirano je na domaćinskom upravljanju i kontinuiranom praćenju svjetskih trendova tehnološkog razvoja. Razvoj se temelji na viziji menadžmenta i finansijskim sredstvima koja se osiguravaju putem komercijalnih banaka, reinvestiranjem ostvarene dobiti i nešto manji dio putem robnih kredita ili podrške od dobavljača, kako opreme tako i repromaterijala.
RAMA-GLAS bilježi stalni rast. Osim povećanja fizičkog obima proizvodnje, uključujući i finansijske pokazatelje, ostvarili su povećanje plasmana na izvozna tržišta, a istovremeno i proširili suradnju u Evropi i u SAD-u te Africi.
Grupacija koja okuplja firme: RAMA-GLAS, HANO i HANO TRANS ima oko 300 uposlenika, a samo RAMA-GLAS zapošljava njih oko 140.
Dok smo lagano obilazili proizvodni pogon i razgovarali paralelno o tvornici, Rami i planovima za daljnji rad Hasanbegović je kazao: „Uzimajući u obzir da veliku pažnju posvećujemo tehnološkom napretku i praćenju svjetskih trendova, u poslovima koje mi radimo edukacija je permanentna, kako na internom tako i na eksternom planu. Svake godine primimo određeni broj pripravnika raznih struka, a kako brojke pokazuju, njih više od 70 posto ostanu i postanu naši stalni zaposlenici.“
Napuštajući ovaj radni pogon osjetili smo jedan posebni pozitivni duh pun velikog optimizma uz veliku smirenost i sigurnost.