Travanj – mjesec intenzivnih radova u vrtu
Travanj je mjesec sjetve i sadnje kultura koje nisu toliko zahtjevne u pogledu toplote. Idealno je vrijeme za sadnju krompira. Zemlja se dovoljno zagrijala što će omogućiti brzo nicanje krompira, posebno ukoliko ste ih naklijali.
Dani postaju sve duži i topliji, a radovi u vrtu sve intenzivniji. Ovo je mjesec njegovanja presadnica, ali i mjesec u kome sadimo i sijemo mnoge vrtlarske vrste. Svaki lijep dan iskoristit ćemo da obavimo vrtlarske radove. Česta je pojava mraza i sa sjetvom nekih kultura, poput mahuna, treba još pričekati i odložiti je do kraja ovog mjeseca ili početka maja.
Njegovati presadnice
Paprike, patlidžan, paradajz i druge presadnice nastavljamo njegovati u plastenicima ili drugom zatvorenom prostoru. Biljke su sada u osjetljivoj fazi rasta i razvoja, a vremenske prilike se brzo smjenjuju. Ukoliko ih još niste posijali, početak aprila je zadnji termin za njihovu sjetvu. U ovom mjesecu obavite sjetvu krastavca, tikvica, bamije ukoliko ćete ih uzgajati iz presadnica.
Pravo je vrijeme da se mlade biljčice pikiraju u veće posudice, a zatim i da ih prihranimo odgovarajućim hranivima. Za većinu toploljubivih kultura temperatura u plasteniku ne smije biti niža od 15°C, jer će to izazvati stres i slabije formiranje cvjetnih pupoljaka što će umanjiti rod.
Radovi na otvorenom
April je mjesec sjetve i sadnje kultura koje nisu toliko zahtjevne u pogledu toplote. Idealno je vrijeme za sadnju krompira. Zemlja se dovoljno zagrijala što će omogućiti brzo nicanje krompira, posebno ukoliko ste ih naklijali. Krtole koje ste naklijali brže niču u odnosu na krtole bez dobro razvijenih klica. Suviše tanke, duge i blijede klice potrebno je odstraniti. Ove klice su sklone trulenju nakon sadnje.
Osim krompira sade se i presadnice kupusnjača koje smo ranije posadili.
Obavlja se sjetva mrkve, peršuna, pastrnjaka i drugog povrća, začinskog, ljekovitog i ukrasnog bilja. Prije sjetve potrebno je pripremiti gredice ili sjetvena mjesta. Sjeme će lakše niknuti u dobro pripremljenom zemljištu, a presadnice i rezniće će lakše da se ukorijene.
Najčešće se sjetva obavlja u redove. Problem kod sjetve sitnog sjemena je što se sjeme mrkve, salate sije pregusto. Kako bi to izbjegli dobro je sitno sjeme pomiješati sa pijeskom. U poljoprivrednim apotekama može se kupiti sjeme raspoređeno na papirnatoj traci i pilirano sjeme, sjeme obloženo hranjivim materijama. Sjetva sa ovako pripremljenim sjemenom je lakša i brža.
Sredina aprila je optimalno vrijeme za sjetvu kukuruza. U bašti iskoristite vrijeme da posijete kukuruz šećerac i kukuruz kokičar.
Posijane rotkvice, cikla, repa i keleraba u ovom mjesecu niču veoma brzo, jer je zemljište dovoljno toplo. Blitva je još jedna vrsta kojoj odgovaraju uslovi sjetve u aprilu.
Krajem mjeseca na otvorenom se siju krastavci, tikvice, tikve, dinje i lubenice. U ovom momentu se na otvorenom sade i presadnice ovih kultura. Obavlja se sjetva poriluka za jesenju berbu i sjetva graška za ranu ljetnu berbu.
Cvijeće u vrtu
Idealno je vrijeme za sadnju zimzelenih i žbunastih vrsta, sade se presadnice i lukovice mnogih cvjetnih vrsta. Za sjetvu odaberite sjeme vrsta kao što su maćuhice, lobelija, kadifice, obične i šarene cinije, neven ili neke druge ukrasne vrste.
Razmnožavati djeljenjem korijena vrste poput irisa, božura i sličnih vrsta. Lukovice dalije staviti na naklijavanje. Možemo obaviti i sadnju živića jagode na pripremljenim gredicama.
Kulture koje su nikle treba plijeviti i tretirati eko preventivnim sredstvima. Prihraniti višegodišnje biljne vrste. Obavlja se berba špinata, rotkvica, mladog luka, zelene salate i drugog povrća.
/Izvor: Agroklub.ba/