Veslački centar “Rama” ugostio predstavnike Talijanske agencije za razvojnu suradnju i UNDP-a
Veslački centar “Rama” ugostio je predstavnike Talijanske agencije za razvojnu suradnju (AICS) i UNDP-a (Program Ujedinjenih naroda za razvoj) s projektom Via Dinarica. Prema današnjoj agendi predstavnici su obišli prostorije zadruge ProVita i Veslački centar “Rama”, kao projekte u sklopu Via Dinarice koji su se našli na finalnoj rang listi za dodjelu bespovratnih sredstava.
Projekti su ovo u cilju integracije/uključivanja domaćih, tradicionalnih proizvoda i aktivnosti u turističku ponudu duž staza Via Dinarice, a unutar jedinica lokalne samouprave, među kojima je bila i Prozor-Rama. Gosti su također imali priliku posjetiti franjevački samostan, galeriju na otvorenom te etnografski franjevački muzej. Saznati nešto o kiparskim djelima, povijesti crkve, oltarskoj fresci, Gospinim vratima Kuzme Kovačića itd.
Povodom današnje posjete Prozor-Rami voditeljica projekta Via Dinarica ispred UNDP-a Božena Bohm Kaltak je kazala: “Projekt inače sufinanciraju Talijanska agencija za razvojnu suradnju (AICS) i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Naravno uz suradnju s općinama i relevantnim ministarstvima za turizam u BIH. Općina Prozor-Rama nam je konkretno partner u ovim projektima, sufinancira aktivnosti koje mi provodimo u cilju razvoja Via Dinarice. Rama se nalazi na jednoj od staza Via Dinarice, zato je kao zainteresirana jedinica lokalne samouprave ušla u partnerstvo s UNDP-om.”
Danas su u gostima predstavnici AICS-a, koji su došli u Prozor-Ramu kako bi vidjeli neke od projekata koje UNDP-a implementira. Za sada su to projekti u Veslačkom centru “Rama”, zadruzi ProVita, a radi se i na revitalizaciji arheološkog iskopa na Gracu (Ljubunci).
Uskoro novi pozivi, priliku za sudjelovanje dobit će još korisnika koji se bave promocijom avanturističkog turizma
Kada su u pitanju mogućnosti i turistički potencijal Rame, Bohm Kaltakova dodaje: “Potencijal svakako postoji. Mi da to ne vidimo, ne bismo bili tu. Jako je dobro što se vi nalazite na stazi Via Dinarice, što su lokalne vlasti prepoznale tu mogućnost i izrazile želju za partnerstvom. Potencijali su zaista veliki. Ima jako puno kulturno-povijesnih znamenitosti, koje sigurno doprinose razvoju turizma, ali su tu prije svega neke prirode predispozicije. Priroda je prekrasna, pruža mogućnosti za aktivni odmor, za relaksaciju u prirodi, a to je ono što se danas traži. Posebno u ovo vrijeme Corone, svi se nekako okrećemo prirodi.”
Foto: Božena Bohm Kaltak
Prozor-Ramu se često, kada su u pitanju razne poslovne mogućnosti i turizam, kolokvijalno naziva slijepim crijevom, na što Bohm Kaltakova kaže: “Možda se to ponekad i čini, prije svega stanovnicima ovog kraja, ali ja to gledam drugačije. Što se tiče UNDP-a i Via Dinarice, zapravo vas vidimo blizu većih turističkih centara kao što su Mostar ili Sarajevo. Ti centri vape za nešto dužim boravkom turista, pa se tako definitivno može napraviti neka vrsta suradnje i boravak turista u većim centrima produžiti organiziranjem tura npr. u Ramu. Pa čak su i ovdje danas mogući nešto duži boravci.”
Potpora malim projektima na praktičan način potpomaže i lokalnu zajednicu
Gosp. Enrico Azzone, predstavnik Talijanske agencije za razvojnu suradnju (AICS), koji je na regionalnom nivou odgovoran upravo u sektoru za okoliš i prirodu, je današnjom posjetom prije svega želio vidjeti implementirane projekte u sklopu Via Dinarice u Prozor-Rami. Ističe da je odmah po dolasku bio impresioniran Ramom, a ono što bi istaknuo je nevjerojatno mirno i opušteno okruženje. Na obalama Ramskog jezera se osjećao veoma ugodno za vrijeme posjete franjevačkom samostanu i crkvi.
Foto: Gosp. Enrico Azzone u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u Šćitu
“Najprije smo posjetili zadrugu ProVita, koja okuplja 15ak žena u proizvodnji i plasmanu domaćih sokova i pekmeza. Sretni smo da upravo ovakvi projekti dobivaju potporu, jer je ovakva vrsta potpore važna i na praktičan način potpomaže i lokalnu zajednicu. Vjerujemo da je turizam važan za ovakva mjesta, ali taj turizam mora također biti održiv i surađivati s lokalnom zajednicom. Bez ljudi i lokalne zajednice nema ničega drugog. Vjerujemo da ovakvi projekti imaju veliki potencijal, ne samo u Bosni i Hercegovini, nego na cijelom Balkanu. Cijela regija ima dobit od toga da turisti diljem svijeta znaju kakve sve aktivnosti ona nudi. Na kraju krajeva, kroz promociju prirodnih ljepota i raznih aktivnosti, vjerujemo u održivu ekonomiju”, zaključio je Azzone.