2021. posljednji ćemo put pomicati kazaljke na satu
Članice Europske unije koje žele zadržati ljetno računanje vremena zadnji put će sat pomaknuti posljednje nedjelje u ožujku 2021. Države koje žele zadržati standardno (zimsko) računanje, zadnji put će prilagoditi sat posljednje nedjelje u listopadu 2021. Odlučio je tako Europski parlament s 410 glasova za, 192 protiv te 51 suzdržanim.
Europarlamentarci su podržali prijedlog Komisije o ukidanju sezonskog pomicanja sata, ali su glasovali za odgodu primjene: od 2021. umjesto 2019.
Zastupnici također žele koordinaciju EU članica i Komisije kako primjena ljetnog računanja vremena u nekim državama, te zimskog u drugim, ne bi narušila funkcioniranje zajedničkog tržišta.
Zaključi li Komisija kako predviđene promjene u računanju vremena mogu značajno i trajno ugroziti funkcioniranje jedinstvenog tržišta, može pripremiti prijedlog o odgodi primjene direktive o ukidanju pomicanja sata za maksimalno 12 mjeseci, navodi se u prihvaćenom tekstu.
Prihvaćeni tekst je stajalište EP-a za pregovore s EU ministrima o konačnoj verziji pravila.
Odgovarajući na građansku inicijativu iz veljače 2018., Europski parlament pozvao je Komisiju neka načini procjenu direktive o ljetnom računanju vremena, te prema potrebi, donese prijedlog o njezinoj izmjeni.
Nakon Komisijske procjene, koja je prikupila 4.6 milijuna odgovora od kojih su 84% pozivali na promjenu odluke o pomicanju sata, Komisija je predstavila prijedlog o kojem sada konačni dogovor trebaju postići Europski parlament i EU ministri.
EU je prvi put primijenila jedinstveni ljetni režim 1980., kako bi se zajamčio ujednačeni pristup pomicanju sata na zajedničkom tržištu. Do tada su nacionalne prakse i režimi bili različiti. Postojeća direktiva o ljetnom računanju vremena EU članicama nalaže pomicanje sata posljednje nedjelje u ožujku i ponovno vraćanje na standardno vrijeme posljednje nedjelje u listopadu.