Konferencija za medije Elektroprivrede HZHB uslijed navodne oštećenosti zbog načina obračuna vodoprivredne naknade

Konferencija za medije Elektroprivrede HZHB uslijed navodne oštećenosti zbog načina obračuna vodoprivredne naknade

Elektroprivreda HZHB sazvala je tematsku konferenciju za mediju, koja se održala danas, 9. prosinca 2021. godine, u zgradi Proizvodnje električne energije u Mostaru.

Konferencija je sazvana, kako kažu iz Elektroprivrede, zbog načina obračuna posebne vodoprivredne naknade, kojim je poslovanje Javnoga poduzeća Elektroprivreda HZHB d.d. ozbiljno oštećeno.

Na tematskoj konferenciji za medije javnosti su se obratili: generalni direktor JP Elektroprivreda HZHB d.d., mr.sc. Marinko Gilja, prof. dr. sc. Brano Markić, koji je radio ekspertizu nalaza o obračunu naknade i rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija Marija Buntić. Markić je prethodnu u svojoj ekspertizi napisao da je EP HZHB žrtva lošeg izračuna.

Elektroprivredi HZHB se ne sviđa rad sudskih vještaka

Direktor JP Elektroprivrede HZ HB Marinko Gilja istaknuo je kako nelogičnosti traju već godinama te su se više puta žalili i naglasio kako će biti podnesene kaznene prijave protiv sudskih vještaka koji su, kako kaže, oštetili gospodarstvo za 60 milijuna KM.

“Nismo zakinuli nijednu općinu ni za jednu KM. Žalili smo se čak i Vrhovnom sudu. Naše žalbe godinama nisu uvažene te smo odlučili angažirati eminentnog stručnjaka za ekspertizu”, kazao je na samom početku konferencije za medije glavni direktor JP “Elektroprivreda” HZ HB Marinko Gilja.

Nelogičnosti

“Ima točnih dijelova u obračunima, ali najveći dio nije točan. Upravo analiza koju sam vidio je površinska analiza zbog toga što ne strukturira dobro podatke o cijenama. Cijene, ako se uzmu dva članka Zakona, formiraju jednu unimodalnu trenutačnu vremensku seriju koja bi za razdoblje od 2007. do 2021. imala najmanje 29 trenutaka na toj vremenskoj seriji su podaci o cijenama. Zakon je vrlo precizan jer je onaj tko ga je pisao poznavao i statistiku i matematiku. Prva pogreška dolazi iz toga da se netočno formiraju podaci o cijenama, a ako se oni pogrešno formiraju sve je pogrešno. Ima i računovodstvena pogreška, ne možete događaj iz 2010. bilježiti u konačnom obračunu za 2015. godinu. Pogrešaka ima još, pogotovo ekonomske naravi. Postoji nelogičnost u svemu”, naglasio je profesor Markić.

“Cijena električne energije ustanovljena 2010. je i danas na snazi. Promjene cijena nije bilo više od deset godina. Kako odjednom svake godine njihova postotna promjena je ista. Protiv svih vještaka koji su vještačili mi ćemo podnijeti kaznene prijave, sa svim tužbama njihovim oni su oštetili Elektroprivredu za ovih desetak godina negdje u iznosu blizu 60 milijuna KM”, naveo je Gilja.

Gilja se osvrnuo i na Prioćenje načelnika općine Prozor-Rama koji je ranije kazao da se sudske odluke ne komentiraju nego izvršavaju.

Kod stranaca po pravdu

“Prije mene su i bivše uprave smatrale nelogičnim, ne može se cijena iz 2010. provlačiti godinama. Mi kao Elektroprivreda smo platili sve ono što je prema Zakonu, a sve ono što je nelogično nismo smjeli platiti. Sudstvo je vjerovalo vještacima više nego našim stručnjacima. Ono što nije po Zakonu i što smo ekspertizom utvrdili je da je nezakonito bi bilo kazneno djelo. Nema sporazuma niti se može napraviti. Čak i kada sud presudi, mi smo znali da nije u pravu i nastavit ćemo ako treba sve do Strasbourga”, naveo je Gilja.

Poskupljenje električne energije

“Smatramo da neće doći do velikih poskupljenja našim kupcima, to je zanemarivo u odnosu na stanje na tržištu. Nećemo podizati cijenu našim kupcima, nismo digli nijednu ciujenu od 2015. Hoće li Vlada donijeti tu odluku, ne znam. Mi nemamo tih problema i nemamo potrebu za tim”, zaključio je Gilja.

Na upit predstavnika Ramskog Vjesnika zašto Elektroprivreda HZHB odbija krenuti stopama Elektroprivrede BiH, točnije, sačiniti sporazum kojim bi izbjegla daljnje sudske sporove te uredno plaćati obveze bez potrebe za plaćanjem kamata, odgovor je glasio kako Elektroprivreda HZHB plaća sve po Zakonu, a ono što smatraju da nije po istom, ulažu žalbe žale se i rješenje traže kroz sudske postupke.

Gilja je kao direktor JP odgovorio kako svi i da hoće platiti, ne smije, jer bi ga u protivnom mogli prijaviti za nesavjesno plaćanje te je dodao kako u medijima kruže dezinformacije vezane za Ramu. Prema medijskim napisima može se utvrditi kako Elektroprivreda HZHB ne plaća ništa općini Prozor-Rama, a kupuje hale. Rukovoditeljica Sektora korporativnih komunikacija Marija Buntić upozorila je na držanje tematske sjednice te da se sva pitanja van teme mogu uputiti mail-om te će se na ista dobiti odgovor.

Ramski Vjesnik na pitanje o Okolišnoj dozvoli nije dobio odgovor, uz obrazloženje da ista nije tema današnje konferencije.

 

 

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar