Nikola Kopernik –znanstvenik koji je bio kandidat za biskupa (1473.)
Nikola Kopernik rođen je 19. veljače 1473. rođen i jedan je od najslavnijih znanstvenika u povijesti svijeta.
Poznat je kao pristalica heliocentrične teorije, po kojoj Zemlja nije smatrana središtem svemira. Premda su slične teorije postojale i mnogo ranije njegove teorije su bile toliko revolucionarne te se slični fenomeni ponekad nazivaju i kopernikanski obrat, javlja povijest.hr.
Ono što je manjem broju ljudi danas poznato o Koperniku jest da je on institucionalno bio vrlo blisko vezan s Katoličkom Crkvom. Naime, Kopernikov ujak bio je izrazito moćan biskup u Poljskoj. Radilo se o značajnoj biskupiji Warmia u sjevernoj Poljskoj, kraj obale Baltičkog mora. Biskupi Warmije posjedovali su titulu kneza-biskupa, te su imali i znatnu svjetovnu moć. Jedno je vrijeme knez-biskup Warmije bio i poznati humanistički papa Pio II.
Kopernikov ujak zvao se Luka Watzenrode i dobro se pobrinuo za svog mladog nećaka isusovca. Naime, Nikola Kopernik rano je ostao bez oca, još u dječačkoj dobi, pa je ujak uvelike preuzeo skrb o njemu.
Nikola je postao kanonik u Warmijskom kaptolu. Na tom se mjestu bavio svojim astronomskim izučavanjima. Nikola je ujedno bio i ujakov tajnik i liječnik. Kad je ujak umro, Nikola je ostao i dalje kanonikom, a bio je kasnije i jedan od kandidata za novog biskupa Warmije, premda nije imao ozbiljnijih šansi, budući da su to mjesto priželjkivali čak i kraljevi za svoje sinove. Nikola Kopernik imao je i brata, koji je postao svećenik, te sestru koja je postala benediktinska redovnica, a kasnije je bila čak i na čelu samostana u gradu Chełmnu.