Ode narod

Ode narod

Na konferenciji za novinstvo nakon održanoga 72. redovitog zasjedanja Biskupske konferencije BiH u Mostaru, biskupi su iznijeli svoja promišljanja, između ostaloga, i o temi iseljavanja.

Redovito proljetno – 72. po redu, zasjedanje biskupa Bosne i Hercegovine okončano je današnjom podnevnom konferencijom za tisak u Mostaru. I premda je dosadašnjih godina ovo zasjedanje redovito s prvim danom proljeća pratilo lijepo vrijeme, pa čak i vruće, ove godine novinare i biskupe u Mostaru je zatekao snijeg.

Konferenciji za tisak su nazočili nadbiskup metropolit vrhbosanski Vinko kard. Puljić, predsjednik BK BiH, biskup domaćin – biskup mostarsko-duvanjski i apostolski upravitelj trebinjsko-mrkanski mons. Ratko Perić, te tajnik BK BiH mons. Ivo Tomašević.

Foto: KTA

Tomašević je pročitao priopćenje sa zasjedanja biskupa, u kojem se osvrnuo na redovite dijelove zasjedanja. Među važnijim sastavnicama priopćenja valja istaknuti i dio koji se odnosi na Istambulsku konvenciju, ali i na predstojeći međudekanski susret u Travniku.

Naime, biskupi su izrazili žaljenje što je Istambulska konvencija u BiH usvojena bez šire rasprave u koju bi bile uključene i Crkva i druge vjerske zajednice. S tim u vezi iskazali su podršku braći u biskupstvu u RH i svim ljudima koji se zalažu za istinsko vrednovanje života, obitelji i bračnog zajedništva muškarca i žene na temeljima naravnog zakona i Božje objave. Biskupi su dogovorili i Peti međudekanski susret BiH koji će se održati u 26. travnja u Travniku, gdje će središnja tema biti iseljavanje iz Bosne i Hercegovine.

Međudekanski susret na temu iseljavanja

Domaćin, biskup Ratko kazao je da je iseljavanje i problem i činjenica i fenomen s kojom se suočavamo. Upitan iseljavaju li ljudi iz Bosne i Hercegovine jer im je ugrožen identitet i slobode, na što se odnosi i dio priopćenja, mons. Ratko je kazao da je iseljavanje kompleksna problematika izražena i u mnogo uređenijoj Hrvatskoj, koja je i članica EU, ali i Rumunjskoj, Bugarskoj…

„Tu je uključena želja za boljim standardom, uključena je situacija da čovjek odlazi jer nema nikakva posla, ali odlazi i onaj koji ima nekakva posla i dobiva neku plaću i osiguranje, ali on uzme i svoju ženu i troje djece pa ode u Njemačku gdje može na boljoj nozi živjeti. Prema tome, ne može se reći što je točno uzrok. Zadužili smo biskupa Vukšića da na međudekanskom susretu izloži problematiku kakvu on vidi, pa će onda to biti stavljeno pred nas 30-35, gdje će svatko moći reći svoje mišljenje, svoje uvjerenje i svoje rješenje. Nastojimo mi s crkvene strane učiniti što možemo, a što je malo prema onome što bi država mogla i morala“, kazao je biskup Perić.

Foto: KTA

Na istu temu osvrnuo se i kardinal Puljić. Po njemu je uzrok iseljavanju i cjelokupno ozračje u kojem živimo, potom igra s ljudskim pravima, ali i obiteljski odgoj, jer često obitelj nije odgajala za život, nego za uživanje. „Jedan od elemenata je i da nismo naučili voljeti svoju rodnu grudu, jer ono što se voli za to se i žrtvuje. Izgubili smo ono što su naši stari baštinili, oni su za tu grudu ginuli, na njoj umirali, a mi to ne znamo cijeniti. Na poseban način i oni koji su za tu grudu ginuli danas je ostavljaju. A onda ja smijem slobodno reći Europa nema djece, treba joj radna snaga, pa nas tako na jedan perfidan način usisavaju – gotove ljude“, istaknuo je kardinal.

Foto: KTA

Ode i narod, a treba im i svećenika

Podsjetimo, prema podatcima koje je prvi donio Katolički tjednik u BiH je u prošloj godini nestalo 13 650 katolika, u Hercegovini je u zadnjih pet godina 15 tisuća vjernika manje. A sve to postaje i direktan crkveni problem. „Mi ovo osjećamo osobito bolno problem na svom crkvenom planu. Jedna naša biskupija prošle godine doživjela je da je otišlo 6 vjeroučitelja koji su bili regularno zaposleni. Napustili su službu i otišli, a za ovu godinu ih se 7 najavljuje, što znači da vrlo lako možemo ostati i bez vjeroučitelja koje odgajamo. Još dublje i bolnije doživljavamo da nam samo iz Hercegovine u zadnjih pet godina ode 15.000 ljudi, i ne samo da su otišli nego traže i svećenika, pa im moram i svećenika slati“, pridodao je biskup Perić. Od biskupa je traženo da se odrede i o trenutačnoj političkoj situaciji, što su odbili, kazavši da ne žele biti zloupotrebljeni u političke svrhe u ovo predizborno vrijeme.

Kristina Perić

Foto: KTA

Oznake

Podijelite svoje mišljenje sa nama i ostavite komentar