POSKUPLJENJE U BiH: Nema više ni kifle za 20 pfeninga
Poskupljenjima osnovnih životnih namirnica u Bosni i Hercegovini ne nazire se kraj. Cijene rastu svakodnevno. Ekonomska kriza izazvana problemima zbog rata u Ukrajini dodatno će negativno utjecati na ionako loš standard građana.
Ako val poskupljenja bude nastavljen, upitno je hoće li umirovljenici i osobe s minimalnima primanjima moći sebi priuštiti osnovne namirnice za život. Na vrhuncu Drastična poskupljenja u Bosni i Hercegovini dostižu vrhunac. Dok inflacija raste, ekonomska slika naše zemlje sve je lošija.
Čekajući reakciju države građani se pitaju kako da prežive. Struka upozorava: ne treba nam politički populizam, već inicijative i hitno djelovanje.
“Trebamo ciljne mjere: socijalna mjera da bude aktivacija robnih rezervi, zatim smanjivanje troškova poslovanja – ukidanje određenih parafiskalnih i fiskalnih nameta privremeno ili trajno i treća stvar posebno vezana za državni nivo je aktiviranje dva ministarstva – vanjskih poslova i vanjske trgovine, s ciljem, prije svega osiguravanje više uvoznih alternativa za naše gospodarstvenike. Trenutno postoji neki optimizam i veže se za ljeto, kada bi na globalnom nivou moglo doći do stabilizacije”, istaknuo je ekonomski analitičar Admir Čavalić.
Stabilizacija još nije ni na pomolu
A prema cijenama koje smo zabilježili danas optimizmu mjesta nema. “Samo neka ima kruha” – česta je izreka u narodu, ali je i ona postala upitna jer cijena brašna svakodnevno raste, a u trgovačkim centrima ga je nekada i teško naći. A koliko košta znaju, čini se, samo oni koji i pfeninge broje. Nadležni se, poznavanjem cijena, pa i ovih osnovnih životnih namjernica ne mogu pohvaliti. Nije sigurno jedini, ali premijer RS-a Radovan Višković jedan je od posljednjih koji taj test nije položio. “Bilo bi korektno da neko kaže, pošto je kod nas struja toliko i toliko, onda je kifla u Republici Srpskoj 20 pfeninga, a u Federaciji je zbog iste te električne energije 22 pfeninga”, izjavio je nedavno.
Što si tko može priuštiti
Informacije, ipak, netočne. Provjerili smo trenutne cijene pekarskih proizvoda u oba entiteta. Na terenu drugačija slika od one koju plasira premijer Republike Srpske. Ni u Federaciji niti u Republici Srpskoj više ne možete kupiti kifle za 20 pfeninga kao što ste mogli nedavno. Uglavnom se cijene kreću oko pola marke u ovisnosti preferirate li obične ili integralne kifle. Mada je ovih dana zbog svakodnevnih poskupljenja pitanje što možete priuštiti, bitnije od toga što preferirate. Dok se građani brinu kako kupiti brašno, ulje i ostale osnovne životne namirnice koje postaju luksuz, odjele za meso i voće sve manje posjećuju. No, kako ističe premijer Federacije BiH Fadil Novalić, to ionako nije važno.
“Riža kod nas 1,12, jaja kod nas 3,10, fileti 1kg 8,10 kod nas, krumpir 1kg 1,71 KM, naranče, hajde one nisu ni važne”. Nisu važne ili su pak preskupe. Kilogram naranči iznosi 2,65 maraka, pa mnogi mogu samo maštati o kupovini istih. Dok premijeri entiteta umjesto uvođenja ciljnih mjera pričaju o kiflama i narančama, veliki broj građana životni standard je sveo na minimum. Ipak poručuju: “Eto živimo, samo neka je mir.”