Rama naj: Drama „Diva Grabovčeva“
Najuspješniji kulturni događaj iz područja kazališne umjetnosti na čijoj realizaciji su radili uglavnom amateri i koji je izazvao veliku pozornost javnosti je drama „Diva Grabovčeva“.
Drama je prvi put izvedena 24.6.2012.u dvorani KSC Prozor-Rama, a mnogobrojna publika je bila oduševljena.
Inicijator i organizator ovog projekta bio je prof.Zoran Stojanović koji je započeo rad s glumcima, učenicima Srednje škole Prozor kroz dramsku sekciju KUD-a „Hrvatska sloga“. Vrlo brzo u rad na projektu priključio se Milan Topić, nastavnik hrvatskog jezika koji je dao veliki doprinos konačnoj formi ove drame. U ulozi glavne protagonistkinje bila je Nikolina Kovačević kao Diva Grabovčeva dok je uloga glavnog antagonista Tahirbega Kopčića odlično odigrao Josip Ćališ. Od ostalih uloga valja spomenuti Lea Dolića koji je vrlo dobro odigrao ulogu Džaferbega Kopčića, Mateu Juričić u ulozi Džaferbegove žene Zejne te Dražena Petrovića u ulozi Arslanage Zukića. U nekim izvedbama bilo je izmjene glumaca zbog bolesti ili neke druge spriječenosti. Da bi djevojke bile spremne za izvedbu u tradicionalnim ženskim ramskim nošnjama brinule su se Anica S. , Mara B., Ane Dž. i Anica Č., članice pjevačke skupine KUD-a „Hrvatska sloga“.
Milan Topić je postojećem scenariju fra Blage Karačića dodao prolog i epilog i sam ga realizirao (izvodio) kao narator (osim na premijeri) te potpuno izmijenio čin ubojstva približavajući ga verziji Ćire Truhelke pomiješanoj s nekim detaljima Araličina romana „Graditelj svratišta“čime je postigao ne samo veću dramatičnost i uvjerljivost, nego i gradaciju u ostvarenju dramske kulminacije.Topić je sustavno radio i na sinkronizaciji zvučnih i svjetlosnih efekata u suranji sa prof. Sonjom Jozić i Hakijom Topićem.
Ipak, višemjesečni trud Zorana i Milana možda bi bio uzaludan kao i prethodni pokušaj Mirjane Bešker da nisu odlučili, prije svega zbog nedostatka tehničkih sredstava, ali i nedovoljno iskustva, angažirati dramaturga Antu Bilića iz Travnika koji je svojim iskustvom postavio na pozornicu ovu dramu te s nekoliko profesionalnih detalja dao ovoj drami glazuru. Upravo zbog toga ovaj čovjek je preuzeo ulogu redatelja.
Nakon premijere drama je izvedena još 13 puta i to: još dva puta u našoj općini te u Vrlici, Splitu, Širokom Brijegu, Zagrebu, Podstrani kod Splita, Hardomilju kod Ljubuškog, Salzburgu, Mostaru, Klisu,Trilju i Kninu.
Važno je istaknuti da je upravo ova drama inicirala snimanje dokumentarnog filma „Divin krik s Vrana“autora Miljenka Karačića u čijoj realizaciji su sudjelovali svi akteri ove drame i koji je na 15.međunarodnom festivalu turističkog filma u Solinu nagrađen u vrlo jakoj konkurenciji, a izvedba ove drame u Mostaru potakla je neke ljude da naprave i prvu bosanskohercegovačku operu čija je premijera izvedena 15.ožujka 2016.
Uz malo više osjećaja za kulturu i bolju materijalnu potporu drama se mogla usavršavati i postati trajna kulturna destinacija naše općine.
S.Ć.