SVETI FLORIJAN: Vatrogasci danas slave svog nebeskog zaštitnika
Dan svetog Florijana, ujedno je i Dan vatrogasaca. Ime je latinskog porijekla i dolazi od riječi florianus što znači cvijeće. Florijan je rođen u Austriji oko 250. godine poslije Krista, u antičkom rimskom gradu Cetium (današnji St.Polten, Donja Austrija). Štovanje svetog Florijana je rašireno po Austriji, Bavarskoj, ali i našim krajevima. Narod zaziva njegovu zaštitu protiv požara i poplava, a najpoznatiji je kao zaštitnik vatrogasaca.
Martin Luther autor je prvog zapisa o svetom Florijanu kao zaštitniku od požara u kojem kaže: “(…) do sad su obožavali sv. Laurentiusa kao sveca – zaštitnika od požara, a sad su ga zamijenili sv. Florijanom.”
Foto: Sveti Florijan, patron biskupije u Linzu
Od tada se svetog Florijana sve više počinje povezivati s vatrogastvom te se njegov lik počinje pojavljivati na vatrogasnim spravama i opremi vatrogasaca. No, službeno se svetog Florijana za zaštitnika vatrogasaca uzima tek početkom XIX. stoljeća kada se vatrogasci počinju organizirati u dobrovoljna vatrogasna društva.
Čovjek koji se lako suočavao s teškim problemima
Florijan je bio omiljen kod rimskih careva Dioklecijana i Maksimilijana, jer je dobro radio s ljudima i imao sposobnost rješavanja problema. Gledali su ga kao čovjeka koji se lako suočava s teškim problemima. Nakon što je nekoliko puta odbio poslušnost caru te čvrsto ostao u svojoj kršćanskoj vjeri, biva osuđen na smrt spaljivanjem.
Florijan se kao mladić pridružio se rimskoj vojsci u kojoj zbog teškog rada i odlučnosti napreduje do mjesta časnika. Postavljen je na visoke dužnosti u Noricumu, jednoj od pokrajina Rimskog Carstva (danas dio Austrije).
Odbio progoniti kršćane, napredovanje u službi i povišicu
No, u to vrijeme, on je trpio mnogo zbog svoje vjere. Iako je bio časnik u vojsci, nije se držao politike „ne pitaj, ne govori“, nego je otvoreno priznao svoje kršćanstvo u to izrazito nekršćansko vrijeme. Stoga rimski car šalje pomoćnika Aquiliusa da pobije sve kršćane u području koje kontrolira Florijan, ali i da dozna zašto se Florijan ne pridržava zapovijedi. Kada se napokon Aquilius susreo s njim, pitao ga je zašto odbija progoniti kršćane, na što mu je Florijan odgovorio: „Poručite caru da sam i ja kršćanin, i da sam spreman doživjeti sudbinu namijenjenu drugim kršćanima.“ On mu je tada ponudio napredovanje u službi i povišicu ako promijeni mišljenje, ali ga je Florijan odbio.
Aquilius je bio uvrijeđen te je naredio svojim vojnicima da ga bičuju dok ne promijeni mišljenje. No, Florijan mu je odgovorio da je pretrpio mnogo ozljeda zbog cara te zašto ne bi i nekoliko ogrebotina zbog svojih uvjerenja? Njegova hrabrost zaprepastila je Aquiliusa, koji se bojao da bi Florijan mogao druge povesti na pobunu.
Na plamenim jezicima ću vam pobjeći u nebo
Kada je car čuo što se događa, odlučio je kazniti sve kršćane u tom području. Naredio je da se zapale kršćanske crkve i knjige, a kršćane je protjerao iz domova i slao u zatvor, te ih naposljetku prisiljavao da se klanjaju i prinose žrtve rimskim idolima – bogovima. Budući da Florijan nije poslušao naređenja cara da progoni kršćane, bio je osuđen na smrt spaljivanjem. Aquilinusovim vojnicima predao se kod Lorcha. Stojeći na lomači, Florijan je, navodno, poticao rimske vojnike da zapale vatru govoreći im: „Ako je zapalite, na plamenim jezicima ću vam pobjeći u nebo!“ Uplašeni njegovim riječima, umjesto da ga spale, Aquilinus naređuje da mu se stavi kamen oko vrata i baci u rijeku Enns. Tijelo mu je kasnije pronašla jedna pobožna žena te ga dostojno pokopala.
Šesto godina kasnije, negdje između 900. i 955., nedaleko od Florijanova groba sagrađen je samostan Sv. Florijan, a ubrzo oko samostana izgrađeno je i istoimeno mjesto. Njegovo tijelo premješteno je na groblje u spomenutom mjestu, koje i danas postoji nedaleko od Linza (Gornja Austrija).
Nakon što je 1138. papa Lucije III. odobrio zahtjev poljskog kralja Kazimira i biskupa Krakova, da se relikvije Sv. Florijana pošalju u tu zemlju, on postaje njezinim zaštitnikom, a njegove se relikvije i danas čuvaju u crkvi u Krakowu.
Dobrovoljno vatrogasno društvo “Rama”
Izvrsna je prilika još jednom ne podsjetiti Dobrovoljnog vatrogasnog društva “Rama” te svega onoga što spada u domenu njihova vatrogastva. Intervencije su razne, a DVD “Rama” ih je u 2021. godini ubilježilo čak 200! U fokus prije svega valja staviti požare. Prema informacijama vatrogasnog društva, najintenzivnije intervencije koje se odnose na požare bile su u razdobolju od kraja veljače, pa sve do svibnja. Riječ je naravno o proljetnom čišćenju posjeda paljenjem korova i niskog raslinja.
Iz DVD “Rama” još jednom apeliraju da prilikom čišćenja posjeda, vlasnici isti ne napuštaju i ne ostavljaju plamen nekontroliranim, a koji se vrlo brzo proširi. Drugi period u kojem je vidljivo povećanje intervencija koje se odnose na požare jest period od kraja srpnja do sredine kolovoza. Podsjećamo, zakonom je zabranjeno paljenje vatre na otvorenom području u ljetnim mjesecima. Period je to kada su nešto veće suše, a dodatno otežava i suh zrak.
Vatrogasci u ljetnim mjesecima također pod intervencijama imaju i stavku “dostava vode”. To se odnosi na dopremanje vode u najudaljenija područja općine Prozor-Rama, naselja koja se obično služe čatrnjama, a žitelji se bave stočarstvom. Od samog kraja lipnja, pa sve do listopada voda je vatrogasnim cisternama dopremljena u Zahum, Kozo, Proslap, Krančiće, Orašac, Maglice, Konjdolac, Goricu itd.
DVD “Rama” u ljetnim mjesecima dostavilo gotovo 720 tisuća litara vode
Osim borbe s požarima, intervencije su razne. U razdoblju pandemije koronavirusa, vatrogasno društvo je vršilo dezinfekciju više objekata i prostora u općini. Prema informacijama predsjednika društva, DVD “Rama” do sada na intervencijama nije imao teže ozlijeđene dobrovoljne vatrogasce, ali koji su u nekoliko navrata bili direktno ugroženi, prije svega gaseći požare.
Intervencije ponekad nisu lagane i zahtijevaju pribranost. Društvo je sudjelovalo u spašavanju unesrećene osobe ili pak u izvlačenju tijela unesrećenog u Jaklićkoj Strani.
Početak 2022. godine u znaku požara
Vatrogasno društvo je u 2022. godini samo do kraja ožujka zabilježilo već više od 100 intervencija, a kao i prošle godine, od veljače, pa sve do kraja travnja vatrogasci su na teren izlazili zbog požara. Osim u okolici Prozora, nekoliko je požara ugrozilo i sam grad Prozor.
Dobrovoljno vatrogasno društvo “Rama” u ožujku imalo 93 intervencije
Dobrovoljni vatrogasci su u kriznim situacijama uglavnom prepušteni sami sebi. Pomoć stiže od žitelja općine, ali zbog političke situacije i birokracije, pomoć s viših razina redovno izostaje. Iz društva kažu da je velika važnost imati jedno dobrovoljno vatrogasno društvo na području kao što je “Rama”, koje koliko-toliko još ima očuvanu prirodu koju vrijedi čuvati. Također, nadaju se u što skorije vrijeme kroz doškolovanje dobiti i prvi profesionalni kadar u društvu.